اطلاعات‌محورزندگی‌نامه

سلطنت اتفاقی الیزابت دوم – ملکه‌ی بریتانیا

The accidental reign of Elizabeth II, Queen of Britain

چند روز قبل، هشتاد و چهارمین سال‌روز تاج‌گذاری جورج ششم، پدر ملکه الیزابت بود. پادشاه جورج ششم با نام کامل «آلبرت فردریک آرتور جرج» که تا پیش از پادشاهی عنوان شاهزاده آلبرت، دوک یورک را از سال ۱۹۲۰ داشت و هیچ برنامه‌‌ای برای پادشاهی او درنظر گرفته نشده بود. پس از کناره‌گیری برادرش ادوارد هشتم از سلطنت، برای ازدواج با معشوقه‌ی مطلقه و آمریکای‌اش والیس سیمپسون جانشین او شد. در ۱۱ دسامبر سال ۱۹۳۶ ادوارد هشتم از طریق یک سخنرانی رادیویی کناره‌گیری خود را از سلطنت اعلام کرد و از فردای آن روز برادرش به صورت رسمی پادشاه بریتانیا شد.

جورج ششم (پدر ملکه الیزابت)، پسر دوم پادشاه جورج پنجم و ملکه ماری بود. او از کودکی پسری لاغر اندام و خجالتی بود که از لکنت شدید رنج می‌برد و اولین سخنرانی او به عنوان پادشاه بریتانیا یکی از سخت‌ترین کارهای زندگی‌‌اش محسوب می‌شد. مراسم تاج‌گذاری او، ۱۲ می ۱۹۳۷ در روزی که برای تاج‌گذاری برادر بزرگترش ادوارد، برنامه‌ریزی شده بود، در کلیسای وست‌مینستر ابی انجام شد. مردم از شب قبل برای دیدن این مراسم در خیابان‌ها بودند. سلطنت جورج با فروپاشی امپراتوری بریتانیا و تبدیل آن به مشترک‌المنافع آغاز شد. او‌ برخلاف پدرش به عنوان امپراتور دهلی شناخته نشد و یک روز پس از به تخت نشستن جورج، پارلمان ایالت آزاد ایرلند، قانونی را تصویب کرد که به طور موثری قدرت پادشاه انگلیس در ایرلند را از بین برد.

سلطنت اتفاقی، برای جورج آسان نبود و فشار مسئولیت، وضعیت سلامتی او را به خطر انداخت.

البته شاه جورج به شدت سیگار می‌کشید و این هم موضوع مهمی در سلامت او بود. پادشاه در سال ۱۹۴۸ به سرطان ریه مبتلا شد و در سپتامبر ۱۹۵۱، یکی از ریه‌های او برداشته شد و در نهایت در ۶ فوریه ۱۹۵۲ در عمارت سندرینگهام درگذشت. برای جورج و خانواده‌ی او، این یک سلطنتی اتفاقی بود، اگر ادوارد از مسئولیت بزرگ خود کناره‌گیری نمی‌کرد، بعید بود سلطنت به جورج و فرزندانش (ملکه الیزابت کنونی) برسد.

بیشتر بخوانید
حمل و نقل هوایی با این هلیکوپتر برقی محتمل‌تر از همیشه!

این تصمیم، زندگی خانواده‌ی جورج را دچار تغییر بزرگی کرد که در آن زمان، آمادگی صد در صدی برای رویارویی با این موقعیت را نداشتند و برای همیشه از یک زندگی نسبتا معمولی‌ دور شدند و یک‌باره خود را در کانون سلطنت بریتانیا دیدند. بسیاری انتخاب شاهزاده هری برای کناره‌گیری از عضو ارشد خانواده‌ی سلطنتی بودن را برای داشتن یک زندگی عاشقانه و خصوصی با مگان را به انتخاب ادوارد هشتم تشبیه می‌کنند.

تالیف شده توسط: دنیا فرهمند

بیشتر بخوانید: افشای رازی کهنه از زندگی مرد شماره یک روسیه

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

دوازده + 19 =

دکمه بازگشت به بالا