بین‌المللیجهانسیاسی

افغانستان : بانک جهانی پس از تسلط طالبان کمک‌های خود را متوقف کرد

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، بانک جهانی پس از تسلط طالبان بر کشور افغانستان، بودجه پروژه‌های خود را در این کشور متوقف کرد. در این بیانیه آمده است که طالبان چگونه بر چشم انداز توسعه کشور، به ویژه برای زنان تأثیر می‌گذارد. این اقدام تنها چند روز پس از تعلیق پرداخت‌های صندوق بین المللی پول (IMF) به افغانستان صورت می‌گیرد.

دولت بایدن همچنین دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را که در ایالات متحده نگهداری می‌شود، مسدود کرده است. سخنگوی بانک جهانی به بی‌بی‌سی گفت:

ما در عملیات‌های خود در افغانستان پرداخت‌ها را متوقف کرده‌ایم و وضعیت را در راستای سیاست‌ها و رویه‌های داخلی‌مان از نزدیک زیر نظر داریم و ارزیابی می‌کنیم. ما به مشورت نزدیک با جامعه بین المللی و شرکای توسعه ادامه خواهیم داد. ما به همراه شرکای خود در حال بررسی راه‌هایی هستیم که بتوانیم برای حفظ دستاوردهای توسعه‌ای که به سختی به دست آمده و همچنان در ادامه حمایت از مردم افغانستان، مشارکت داشته باشیم.

بعد اقتصاد افغانستان چه می‌شود؟

از سال ۲۰۰۲، این موسسه مالی مستقر در واشنگتن بیش از ۵.۳ میلیارد دلار به پروژه‌های بازسازی و توسعه در افغانستان اختصاص داده است. روز جمعه، بانک جهانی به کارکنان خود گفت که تیم مستقر در کابل و خانواده‌های نزدیک آنها با خیال راحت از افغانستان به پاکستان منتقل شده‌اند. تصمیم بانک جهانی برای تعلیق پرداخت‌ها به افغانستان آخرین ضربه مالی به دولت جدید این کشور است.

هفته گذشته صندوق بین المللی پول اعلام کرد که افغانستان دیگر نمی‌تواند به منابع وام دهنده جهانی دسترسی داشته باشد. سخنگوی صندوق بین المللی پول گفت که این امر به دلیل عدم شفافیت در جامعه بین المللی در مورد به رسمیت شناختن دولت جدید است. حدود ۴۴۰ میلیون دلار از ذخایر پولی جدید قرار بود از ۲۳ آگوست در اختیار این کشور قرار گیرد.

بیشتر بخوانید
وزیر صنعت برکنار شد!

کاخ سفید همچنین در روزهای پس از کنترل طالبان بر کابل گفت که هیچ دارایی که بانک مرکزی افغانستان در ایالات متحده دارد در اختیار طالبان قرار نمی‌گیرد. بانک افغانستان دارای حدود ۹ میلیارد دلار ذخیره است که بیشتر آنها در ایالات متحده نگهداری می‌شود.

طالبان چه راه‌های عمده‌ای برای تامین منابع مالی دارد؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

3 + 9 =

دکمه بازگشت به بالا