سیاسی

افشاگری جنجالی میرسلیم در مورد قاضی انقلابی، صادق خلخالی!

جناب میرسلیم، نماینده تازه ‌انتخاب‌ شده برای مجلس از ناحیه تهران، پس‌ از سال‌ها یادش افتاده فاش کند صادق خلخالی، قاضی جنجالی در صدر انقلاب، برای دستگیرکردن برخی از مردم در خانه‌هایشان تریاک می‌گذاشته تا آنها را دست‌گیرکند. آقای میر سلیم، آیا این کار پنهان ‌کردن اطلاعات علیه حقوق عامه ‌مردم نبوده؟!

سید مصطفی میرسلیم به تازگی مصاحبه‌ای داشته که این مصاحبه بازتاب‌های زیادی در سطح فضای مجازی داشته‌است. با هم بخش‌های جنجالی این مصاحبه را مرور می‌کنیم. میر سلیم در این مصاحبه گفت:

  • آقای خلخالی اصلا به کارهایش دقت نداشت و برخی اعدام‌ها در اول انقلاب با زیاده‌ روی انجام می‌گرفت. در مجموع شما اگر نگاه کنید، در خیلی از انقلاب‌ها، چنین افراط و تفریط‌هایی صورت می‌گیرد. شاید اگر برخی از موارد را می‌خواستند به تاخیر بیندازند و رسیدگی‌های دقیق‌تری بکنند، آثار و تبعاتی که حاصل می‌شد برای این ملت گرانبارتر می‌شد. بنابراین من از دقت عمل آقای خلخالی دفاع نمی‌کنم. چندین بار هم به شخصه به ایشان تذکر دادم و برخی از اقداماتی هم که ایشان انجام می‌داد را هم بهشان گوشزد می‌کردم که نادرست است. به طوری که ایشان در خاطراتشان هم نوشته از دست میرسلیم من مجبور شدم تلفنم را در یخچال بگذارم و درش  را ببندم تا انقدر مزاحم من نشود.

آقای خلخالی به شما چه می‌گفتند؟

  • ایشان در آن زمان که من به اقتضای انقلاب مسئولیت شهربانی کل کشور را بر عهده داشتم و آقای خلخالی که خیلی علاقه‌مند بود که خیلی از کسانی که افسر‌های شهربانی آن زمان بودند را اعدام کند بدون آنکه نگاهی کند ببیند این افراد آیا واقعا در آزار و اذیت مردم، شکنجه کردن مردم دخیل بودند. پرونده تمامی این افراد زیر دست من بود چون من آنجا مسئولیت کل شهربانی را داشتم و می‌دانستم برخی زیاده‌روی‌ها وجود دارد. وقتی خبرش به گوش ما می‌رسید به آقای خلخالی تذکر می‌دادم که چنین رفتاری اشتباه است؛ مراقب باش تا گرفتار خطا نشوی و خب این خلاف نیتی بود که ایشان داشت چون آقای خلخالی زود احکام را صادر می‌کرد و می‌خواست اعدام‌ها انجام شوند اما من مخالف این رویه بودم.
بیشتر بخوانید
روحانی: تحریم تسلیحاتی یکشنبه لغو می‌شود | از یکشنبه می‌توانیم اسلحه بفروشیم

فکر می‌کنید چرا آقای خلخالی به این شکل و انقدر سریع حکم می‌داد؟

  • فکر نمی‌کنم ایشان سونیت داشت ولی خب روش، روش درستی نبود. ببینید به لحاظ قضایی خیلی باید دقت کرد چون جان انسان‌ها محترم است و نمی‌شود هر کسی را ولو بی‌گناه باشد صرف اینکه یک لباس نیروی انتظامی بر تن دارد را گرفت و بعد هم بدون محاکمه‌ای اعدامش کرد!

جمله معروف «حالا طرف را اعدام می‌کنیم؛ اگر که گناهکار بود به جهنم رفته و اگر نبود هم به بهشت می‌رود» متعلق به آقای خلخالی است و شما آن را شنیده‌بودید؟

بله، بدتر از این هم بود و من می‌دانستم که برخی همراهان ایشان می‌گفتند برای اینکه مجوزی صادر کنند تا راه به منزلی پیدا کنند، برخی مواد مخدرا را فشرده و پرتاب می‌کردند و بعد از تحت عنوان تفتیش به آن منازل می‌رفتند چون بالاخره می‌دانستند که چه کرده‌اند و چنین کارهایی هم انجام می‌دادند. اینها زیاده‌روی‌های بود که در اوایل انقلاب صورت گرفته‌ و با آنها هم برخورد شده‌است.

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهار × یک =

دکمه بازگشت به بالا