تکنولوژیخودرو

افزایش سود تسلا ناشی از رکورد تحویل خودرو

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، تسلا ادعا کرده است که علی‌رغم کمبود تراشه‌های نیمه هادی و ازدحام در بنادر که مانع تولید می‌شود، افزایش زیادی را در سود خود را نشان می‌دهد.

فروش تسلا در سه ماه منتهی به پایان ماه ژوئن به ۱۲ میلیارد دلار افزایش یافت، در حالی که فروش یک سال قبل، هنگامی که کارخانه آمریکا تعطیل شده بود، ۶ میلیارد دلار بود. این خودروساز الکتریکی اعلام کرد که در همین مدت ۲۰۰۰۰۰ خودرو را به مشتریان تحویل داده است که برای آن یک رکورد فروش محسوب می‌شود. در ادامه این گزارش آمده است که حمایت عمومی از اتومبیل‌های سبز از همیشه بیشتر شده است.

این شرکت با ریاست ایلان ماسک، کارآفرین میلیاردر، روز دوشنبه گزارش داد که سود حاصل با افزایش میزان فروش، افزایش یافته است. سود سه ماهه دوم سال ۱.۱ میلیارد دلار بود که در مقایسه با ۱۰۴ میلیون دلار در سال گذشته، با فروش مدل ۳ سدان و مدل Y تقویت شد. تسلا روز دوشنبه در جلسه‌ای با سرمایه‌گذاران اظهار داشت:

به نظر می‌رسد احساس عمومی و حمایت از وسایل نقلیه الکتریکی در نقطه عطفی است که قبلاً دیده نشده است. ما به سختی کار می‌کنیم تا هزینه‌ها را کاهش دهیم و میزان تولید خود را افزایش دهیم تا وسایل نقلیه الکتریکی برای تعداد بیشتری از مردم قابل دسترسی باشد.

تسلا افزود که سرعت تولید اتومبیل در روزهای باقی مانده سال به تامین قطعات اصلی خودروهای آن بستگی دارد و تقاضا در بالاترین سطح است.

کمبود تراشه

آقای ماسک روز دوشنبه در تماسی با تحلیل‌گران مالی گفت:

من فکر می‌کنم در این مرحله همه موافق هستند که وسایل نقلیه الکتریکی تنها راه پیشرفت است.

آقای ماسک در طی تماس گفت که کمبود جهانی تراشه کاملا جدی است و تولید خودروهای الکتریکی به این کندترین قسمت از زنجیره تأمین (تولید تراشه) بستگی دارد. او همچنین در تلاش برای رفع کمبودها، تماس‌های شبانه با تامین کنندگان را شرح داد.

بیشتر بخوانید
انقلاب صنعتی چهارم و تأثیر آن بر کسب‌وکار و مشاغل

تسلا در نتایج خود اعلام کرد، به دلایل ذکر شده، زمان انتظار برای اتومبیل‌های تسلا به ویژه در سراسر اروپا افزایش خواهد یافت. این شرکت به دنبال تولید سریع در کارخانه عظیم و جدید خود در برلین است. اما تولید در این کارخانه با تاخیر روبرو شده است، اگرچه این شرکت آن را پیشرفته‌ترین کارخانه تولید وسایل نقلیه الکتریکی با حجم زیاد در جهان می‌داند. تسلا در این بین تولید اتومبیل‌های خود را در کارخانه خود در کالیفرنیا افزایش می‌دهد. گفته می‌شود که آقای ماسک در اوایل سال جاری نیز از شهر لوتون در انگلیس دیدن کرده است و این شایعاتی را ایجاد کرده که او ساخت یک کارخانه تسلا در انگلیس را در نظر دارد.

دیگر غول‌های خودروسازی مانند فورد و جنرال موتورز نیز مجبور شده‌اند تولید خود را در برخی از کارخانه‌های ایالات متحده به طور موقت متوقف کنند. صنعت تولید اتومبیل به دلیل کمبود جهانی نیمه هادی‌ها آسیب دیده است.

سود تسلا در سه ماهه دوم توسط سایر موارد مانند سرمایه‌گذاری در رمز ارز بیت کوین کاهش یافت. تسلا قبلاً مقدار زیادی روی ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده بود. اما به دلیل نگرانی آقای ماسک در مورد تأثیرات زیست محیطی استخراج بیت کوین، که مقادیر زیادی برق را مصرف می‌کند، در اوایل سال جاری استفاده از بیت کوین را به عنوان روش پرداخت متوقف کرد.

این شرکت روز دوشنبه ۲۳ میلیون دلار ضرر در مورد سرمایه‌گذاری‌های خود در بیت کوین گزارش کرد. اگرچه مدیر اجرایی آن اخیراً اعلام کرده است که ممکن است در آینده دوباره بیت کوین را به عنوان روش پرداخت بپذیرد. دان ایوز، تحلیلگر ودبوش گفت که این رقم بسیار کمتر از آنچه که بسیاری از آن می ترسیدند، بود. او افزود که به طور کلی، مجموعه نتایج، «یک گام در مسیر درست» برای این شرکت است و توسعه آن در چین، جایی که سال گذشته تولید تسلا در آن آغاز شد، نیز مشاهده شد.

بیشتر بخوانید
قانون جدید خرید و فروش بر پایه بیت کوین در السالوادور

ایلان ماسک از اینکه رئیس شرکت تسلا باشد، متنفر است

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

15 + شش =

دکمه بازگشت به بالا