تکنولوژیگوشی و تبلت

چگونه سرعت گوشی را افزایش دهیم؟ | ۱۰ روش حرفه‌ای!

متاسفانه یکی از نکات منفیِ گوشی‌های هوشمند کند شدن آن‌هاست. این کند شدن، معلولِ عوامل متفاوتی می‌تواند باشد؛ اما خیلی نگران نباشید. در ادامه به برخی از روش‌های مفید و مختصر برای افزایش سرعت گوشی اشاره خواهم کرد. با به‌کارگیری این روش‌ها به احتمال زیاد از شر کندی گوشی رها خواهید شد.

روش‌های افزایش سرعت گوشی

۱- Cached Data را پاک کنید

روش‌های افزایش سرعت گوشی

درصورتی‌که گوشی‌تان کند شده، می‌توانید با پاک‌کردن Cached Data به افزایش سرعت آن کمک کنید. برای این کار:

 • به بخش تنظیمات بروید.
 • بر روی قسمت حافظه (Storage) تپ کنید.
 • در این قسمت بر روی گزینه‌ی Cached Data تپ کرده و سپس اوکی را لمس کنید.

۲- انیمیشن‌ها را غیرفعال کنید

غیرفعال‌کردن انیمیشن‌ها یکی از ساده‌ترین و کم‌دردسرترین و درعین‌حال کاربردی‌ترین روش‌های افزایش سرعت گوشی است. برای این کار:

 • به بخش تنظیمات بروید.
 • سپس روی گزینه‌ی آخر، یعنی About Phone تپ کنید.
 • در این مرحله، روی Build number هفت مرتبه تپ کنید. (با هفت مرتبه تپ کردن بر روی Build number، با پیام امکان‌پذیر شدن تنظیمات پیشرفته مواجه می‌شوید.)
 • اکنون به تنظیمات بازگردید و در قسمت تنظیمات پیشرفته، بر روی گزینه‌ی Windows animation scale تپ کنید.
 • پس از آن بر روی گزینه‌ی Animaton off تپ کنید.
 • دو مرحله‌ی قبل را برای Transition animation scale و Animator duration scale تکرار کنید.

۳- ویجت‌ها را کم کنید

استفاده از ویجت‌ها نقشی اساسی در صرفه‌جویی در زمان، به هنگام کار با گوشی‌های هوشمند، دارد. اما همین ویجت‌ها می‌توانند باعث کاهش سرعت گوشی هوشمند شما شوند. به همین منظور، بهتر است تعداد آن‌ها را کاهش دهید.

برای این کار:

 • انگشت خود را روی ویجتی که قصد حذف آن را دارید، چند ثانیه نگه دارید.
 • پس از آن، شاهد گزینه‌ی حذف یا Remove در بالای صفحه خواهید بود. برای حذف ویجت، آن را بکشید و در قسمت حذف یا Remove رها کنید.

۴- اپلیکیشن‌های بی‌کاربرد را Uninstall کنید

سرعت گوشی

 احتمالاً یک سری اپلیکیشن بی‌کاربرد در گوشی دارید که جز زمان دانلود، دیگر چشم‌تان به آیکون‌شان نخورده است. بهتر است این اپلیکیشن‌ها را حذف کنید چرا که هر اپلیکیشنی که در گوشی شما نصب شده باشد می‌تواند موجب اشغال مقداری از فضای رم شود. برای این کار به قسمت تنظیمات بروید و در آنجا در بخش برنامه‌ها و یا Applications هر اپلیکیشنی که گمان می‌کنید به کارتان نمی‌آید را لغو نصب یا همان Uninstall کنید.

بیشتر بخوانید
فیسبوک درباره فروش غیرقانونی جنگل‌های بارانی آمازون اقدام می‌کند

البته این کار برای اپلیکیشن‌هایی قابل اجرا است که خودِ شما آن‌ها را نصب کرده‌اید و نه اپلیکیشن‌های پیش‌فرضِ گوشی. برای اپلیکیشن‌های پیش‌فرض گوشی تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که آن‌ها را غیرفعال یا متوقف کنید. برای این کار، بایستی از همان قسمت برنامه‌ها یا Applications، برنامه‌ی مورد نظرتان را انتخاب کرده و روی گزینه‌ی Disable تپ کنید.

۵- از تصویر متحرک در پس‌زمینه‌ی گوشی‌تان استفاده نکنید

تصویرهای متحرک ممکن است جذاب‌تر از تصویرهای ثابت باشند اما استفاده‌ی آن‌ها در پس‌زمینه می‌تواند کاهش سرعت گوشی هوشمند را در پی داشته باشد. بنابراین بهتر است از تصویرهای ثابت در پس‌زمینه‌ی گوشی هوشمند خود استفاده کنید تا با این روش، اندکی سرعت گوشی هوشمندتان را افزایش دهید.

۶- از حافظه‌ی جانبی حرفه‌ای و پرسرعت استفاده کنید

اگر از حافظه جانبی برای گوشی هوشمند خود استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که از نوع پر سرعت است. گاه کند بودن سرعت گوشی هوشمند به سبب استفاده از حافظه جانبی کند است. برای اطمینان از این امر، می‌توانید از گوشی هوشمند خود بدون استفاده از حافظه جانبی استفاده کنید. اگر مشکل همچنان پابرجا بود، این نشان از آن دارد که مشکل از حافظه جانبی نبوده است. در غیر این صورت، بایستی به فکر تعویض حافظه جانبی باشید.

۷- آپدیت کنید

بله، آپدیت‌کردن هم از بهترین راه‌ها برای افزایش سرعت گوشی است. منظور این است که اگر برند تولید‌کننده‌ی گوشی‌تان، آپدیتی برای رابط کاربری، اندروید و هر چیز دیگر ارائه داد، آن را دانلود و نصب کنید. اگر اپلیکیشن‌هایی که روی گوشی‌تان نصب اند، نسخه‌ی جدیدشان آمده، آن‌ها را دانلود و نصب کنید. عمدتاً آپدیت‌های جدید اپ‌ها و رابط‌کاربری‌ها در راستای بهینه‌سازی آن‌ها هستند و معمولاً جهت رفع باگ‌ها منتشر می‌شوند. خلاصه آن‌که نگذارید هیچ چیزی روی گوشی‌تان نصب باشد و آپدیت نشده باشد.

بیشتر بخوانید
Playpulse One | تمرین با دوچرخه ثابت همراه با بازی‌های ویدیویی

۸- Auto Sync را غیرفعال کنید

افزایش سرعت گوشی

در اندروید، قابلیتی وجود دارد که با نام Auto Sync شناخته می‌شود. این قابلیت را در زبان فارسی به همگام‌سازی خودکار ترجمه کرده‌اند. این قابلیت موجب می‌شود که اطلاعات اکانت‌های مختلف‌تان به‌شکل اتوماتیک هم‌گام‌سازی شوند، اما بدِ قصه اینجاست که درصورتی‌که اکانت‌های زیادی داشته باشید، همگام‌سازی آن‌ها هم شارژ باتری را کم می‌کند و هم تأثیر روی سرعت گوشی می‌گذارد. واقعیت این است که این همگام‌سازی اصلاً به دردتان هم نمی‌خورد؛ بهتر است کلاً غیرفعال‌اش کنید.

۹- اپلیکیشن‌های پس‌زمینه را غیرفعال کنید

وقتی از محیط اپلیکیشن خارج می‌شوید، صرفِ خارج‌شدن‌تان از اپلیکیشن، آن را نمی‌بندد و اپلیکیشن در پس‌زمینه فعال می‌ماند. در چنین شرایطی، مقداری از رمِ دستگاه را مشغول خود می‌کند و این طبیعتاً ممکن است روی سرعت دستگاه تأثیر بگذارد. زمانی که تعداد اپلیکیشن‌های پس‌زمینه زیاد شود، رم نیز بیشتر اشغال می‌شود و بنابراین سرعت هم کم‌تر می‌شود. بهتر است این اپلیکیشن‌های پس‌زمینه را غیرفعال کنید. دکمه‌ی اپلیکیشن‌های پس‌زمینه در گوشی‌های مختلف متفاوت است، اما معمولاً همان دکمه‌ی مربع‌شکل است. یک بار آن را بزنید و سپس روی سطل آشغال یا ضرب‌در تَپ کنید.

۱۰- ۴x MSAA را فعال کنید

این قابلیت بهتر است آخرین راه‌حل‌تان برای افزایش سرعت گوشی باشد. قابلیت  ۴x MSAA می‌تواند حین بازی‌کردن بسیار به کارتان بیاید، با روشن‌کردن این قابلیت می‌تواند پتانسیل گرافیکی گوشی‌تان را بهبود ببخشید؛ اما در نظر داشته باشید که این قابلیت ممکن است مصرف باتری را افزایش دهد و بنابراین بهتر است صرفاً زمانی که به بازی‌کردن یا کارهای این قبیل نیاز دارید و درعین‌حال سرعت گوشی‎تان کم است، از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
پرفروش‌ترین تلویزیون‌های 2021 سامسونگ همراه با آخرین آپدیت قیمت

برای روشن‌کردن این قابلیت باید به تنظیمات پیشرفته یا Developer Options گوشی بروید. برای دسترسی به تنظیمات پیشرفته باید ابتدا آن را فعال کنید. در بالا به نحوه‌ی دسترسی‌پیداکردن به تنظیمات پیشرفته اشاره کردم، اما یک بار دیگر به آن اشاره خواهم داشت.

برای فعال‌کردن این تنظیمات، به قسمت About Phone بروید، سپس در این قسمت به دنبال گزینه‌ی Build Number باشید. روی این گزینه‌ی Build Number به‌طور مرتب ۷ بار ضربه بزنید، پس از آن خواهید دید که اعلانِ روشن‌شدن تنظیمات پیشرفته برای‌تان به نمایش درمی‌آید. سپس از این محیط خارج شوید و به قسمت تنظیماتِ گوشی بروید. در آن‌جا یک منوی جدید به نام تنظیمات پیشرفته یا به انگلیسی Developer Options اضافه شده‌است.

افزایش سرعت گوشی

حرف آخر

در صورتی که تمامی روش‌ها را برای افزایش سرعت گوشی هوشمند خود به کار گرفته‌اید، اما نتیجه‌ای در بر نداشته است، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید Reset Factory یا همان بازگردانی به تنظیمات کارخانه است. بسیاری از گوشی‌های هوشمند، پس از چند ماه استفاده به ریست فکتوری نیاز دارند. برای ریست فکتوری یا همان بازگردانی به تنظیمات کارخانه، به قسمت تنظیمات بروید و در بخش Backup and Reset یا همان تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان و بازنشانی، بر روی Factory Data Reset  یا همان بازگرداندن به تنظیمات کارخانه تپ کنید.

پیش از این کار، دو نکته را به یاد داشته باشید:

 • اگر عکس، موزیک و یا ویدئوی خاصی در گوشی دارید، حتماً با استفاده از کابل USB، آن را در کامپیوتر کپی کنید.
 • گزینه‌های Back up my data و Automatic restore  یا همان گرفتن پشتیبان از اطلاعات من و بازنشانی خودکار را تیک‌دار کنید.

همچنین بخوانید: ۱۱ نکته برای مراقبت از گوشی

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

بیست − پانزده =

دکمه بازگشت به بالا