اطلاعات‌محوربین‌المللیتکنولوژیگوشی و تبلت

افت سهام اپل در پی نگرانی برای تولید آیفون ۱۳

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، سهام اپل روز سه شنبه به دنبال گزارش‌هایی مبنی بر کاهش تولیدات آیفون ۱۳ به دلیل کمبود تراشه رایانه‌ای جهانی کاهش یافت.

به گزارش بلومبرگ، این غول الکترونیکی پیش بینی می‌کرد در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۱ ۹۰ میلیون آیفون بسازد. با این حال، اپل مجبور بود به شرکای خود بگوید که مجموع تولیدات آن تا ۱۰ میلیون واحد کمتر خواهد شد. سهام اپل در معاملات بعد از این اخبار ۱.۲ درصد کاهش یافت.

ارزش سهام تولیدکنندگان نیمه‌هادی برادکام و تگزاس اینسترومنتز نیز ۱ درصد کاهش یافت، زیرا منابع می‌گویند آنها در تلاش هستند تا تراشه‌های کافی را به موقع به اپل تحویل دهند. بی‌بی‌سی برای اظهار نظر به اپل، برادکام و تگزاس اینسترومنتز مراجعه کرده است.

در ماه سپتامبر، اپل چهار مدل جدید آیفون ۱۳ را معرفی کرد: آیفون ۱۳، آیفون ۱۳ مینی، آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مک. پیش سفارشات در ۱۷ سپتامبر شروع شد و تحویل آن در ۲۴ سپتامبر آغاز شد.

کمبود تراشه گسترده

امروزه میلیون‌ها محصول در صنایع مختلف برای راه‌اندازی به تراشه‌های رایانه متکی هستند و کارخانه‌های سازندگان نیمه‌هادی در حال حاضر به طور کامل برای پاسخگویی به تقاضا کار می‌کنند. تولیدکنندگان تلفن‌های هوشمند مانند اپل، که یکی از بزرگترین خریداران تراشه در جهان هستند، به شدت تحت تاثیر قرار گرفته‌اند، اما بخش‌های دیگری مانند صنعت خودرو و سازندگان کنسول‌های بازی‌های ویدئویی نیز تحت تأثیر این کمبود تراشه هستند.

در ماه جولای، تیم کوک، مدیرعامل اپل، به سرمایه گذاران هشدار داد که کمبود نیمه‌هادی می‌تواند بر فروش آیفون و آیپد تأثیر بگذارد. شرکت سرمایه گذاری ودبوش تخمین می‌زند که اگر تقاضای مصرف کنندگان همچنان با تعداد آیفون‌های عرضه شده در بقیه سال جاری همگام باشد، اپل در فصل تعطیلات با کمبود بیش از پنج میلیون دستگاه آیفون ۱۳ مواجه خواهد شد. با این حال، دانیل آیوز و جان کاتسینگریس، تحلیلگران ودبوش، تأکید کردند که کمبود تراشه نگران کننده نیست، زیرا آنها انتظار داشتند تلفن‌های هوشمند در اوایل سال ۲۰۲۲ در دسترس باشند. به گفته آنها:

عقب نشینی تولید ۵ تا ۱۰ میلیون دستگاه از سه ماهه دسامبر تا سه ماهه مارس به دلیل مسائل زنجیره تامین به خوبی درک شده است و نگرانی وجود ندارد و در نهایت نشان دهنده تقاضای قوی‌تری از آنچه وال استریت پیش بینی می‌کرد، است. ما اخبار امروز را چیزی بیش از یک افزایش سریع در یک سوپرسیکل چند ساله آیفون ۱۲/۱۳ که همچنان ادامه دارد، نمی‌دانیم.

نظرات آنها توسط چندین تحلیلگر دیگر به اشتراک گذاشته شده است، آنها پیش بینی کرده‌اند که مدل‌های جدید آیفون ۱۳ فروش زیادی خواهند داشت زیرا مصرف کنندگان به دنبال ارتقاء دستگاه‌ها برای شبکه‌های ۵ جی هستند.

بیشتر بخوانید
آن‌چه که از گلکسی A72 سامسونگ می‌دانیم

چرا کمبود تراشه وجود دارد؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

13 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا