بازی‌هابازی‌های رایانه‌ایبین‌المللیتکنولوژیشبکه و امنیتکامپیوتر و اینترنتگوشی و تبلت

آیا اعتیاد به اینترنت یک مشکل رو به رشد است؟

کم آدیر، سرانجام زمانی که بازی‌های ویدیویی او را مجبور به پایان دادن به زندگی خود کرد، متوجه شد که اعتیاد او کنترل نشده است. او می‌گوید:

من ۱۰ سال با آن مبارزه کردم. دبیرستان را رها کردم، هرگز به دانشگاه نرفتم و وانمود کردم که شغلی دارم تا خانواده‌ام را فریب دهم. در نهایت یک یادداشت خودکشی نوشتم و در همان شب بود که متوجه شدم باید از کسی کمک بگیرم. اکنون ۳۸۶۰ روز است که از اعتیادم به بازی رها شده‌ام.

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، آقای آدیر، یک کانادایی ۳۲ ساله، بنیانگذار «ترک کنندگان بازی‌های ویدیویی»، یک گروه پشتیبانی آنلاین برای افرادی که با اعتیاد به بازی دست و پنجه نرم می‌کنند، شد. این کمپین اکنون بیش از ۷۵۰۰۰ عضو در سراسر جهان دارد.

در حالی که فناوری و به طور خاص اینترنت، به فعال نگه داشتن جهان در طول قرنطینه ویروس کرونا کمک کرده است، او می‌گوید که این اتفاق برای افرادی مانند او دشوار بوده است. آقای آدیر می‌گوید:

این بیماری همه‌گیر باعث شد که من بیشتر از حد معمول زمان خود را برای تماشای Twitch (یک سرویس پخش زنده که بر روی افرادی که بازی‌های رایانه‌ای انجام می‌دهند، تمرکز دارد) و یوتیوب صرف کنم. بیشتر محتوای یوتیوب، پخش‌کننده‌های بازی و بازی‌ها نیز بود، که هر دو می‌توانند محرک‌های قوی برای بازگشت و بازی باشند. خوشبختانه من توانستم از بازگشت مجدد دوری کنم، اما افراد زیادی را در انجمن ترک بازی‌ها می‌شناسم متأسفانه پس از ترک، در دوران کووید دوباره به سمت بازی برگشتند.

کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده اکنون وابستگی به بازی را به عنوان بخشی از اعتیاد گسترده به اینترنت طبقه بندی می‌کند. این را به عنوان «مشغولات، اصرار یا رفتارهای کنترل نشده بیش از حد یا ضعیف در مورد استفاده از رایانه و دسترسی به اینترنت که منجر به اختلال یا پریشانی می‌شود» تعریف می‌کند. در حالی که بسیاری معتقدند این بیماری به اندازه اعتیاد به الکل یا مواد مخدر جدی نیست، اما هنوز هم می‌تواند برای مبتلایان مضر باشد. دکتر اندرو دوان، عصب شناس و متخصص اعتیاد دیجیتال، موافق است که قرنطینه‌ها این مشکل را تشدید کرده است. او می‌گوید:

استرس‌های زندگی منجر به میل به رفتارها و مکانیسم‌های فرار می‌شود. این بیماری همه گیر استرس را در زندگی مردم افزایش داده است و یک راه راحت برای فرار، استفاده از رسانه‌های دیجیتال سرگرمی ‌مانند بازی و رسانه‌های اجتماعی است. استفاده بیش از حد برای فرار از استرس یک عامل خطر برای ایجاد رفتارهای اعتیاد آور است.

برای کمک به مبارزه با اعتیاد به اینترنت، تعدادی از شرکت‌های فناوری ابزارهایی تولید کرده‌اند که می‌توان از آنها برای مسدود کردن یا محدود کردن دسترسی به وب‌سایت‌های بازی استفاده کرد. Linewize یکی از این محصولات است که کودکان یا، به طور خاص، والدین آنها را هدف قرار می‌دهد. این وبسایت و برنامه به والدین و سرپرستان اجازه می‌دهد تا از راه دور زمان صرف شده برای کودکان در سایت‌های بازی یا به طور کلی اینترنت را از طریق تلفن‌های هوشمند یا لپ تاپ‌ها محدود کنند. Linewize همچنین حاوی «قفل‌های والدین» معمولی است که از دسترسی به مطالب غیر اخلاقی یا خشونت آمیز جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید
آستون مارتین ویکتور معرفی شد | سوپرخودرویی که فقط یک نسخه از آن تولید می‌شود!

تئودورا پاوکویچ، روانشناس و متخصص سلامتی دیجیتال در Linewise مستقر در سن دیگو، می‌گوید که جوانان مستعد گذراندن زمان آنلاین بیش از حد هستند. این چیزی است که والدین نوجوانان به سرعت با آن مخالفت می‌کنند. او در ادامه افزود:

مدیریت زمان آنلاین به روش دیجیتالی سالم و متعادل نیاز به مهارت‌های شناختی بسیار پیچیده‌ای دارد که تا سن ۲۵ سالگی به طور کامل توسعه نمی‌یابد. پلت‌فرم‌های آنلاین برای به حداکثر رساندن زمان، توجه و داده‌های ما ساخته شده‌اند، به‌ گونه‌ای که تعامل کودکان با دنیای آنلاین در یک محیط سنجیده و ایمن را بسیار دشوار می‌کند.

برای بزرگسالان، اعتیاد به اینترنت نیز می‌تواند به اعتیاد به قمار تبدیل شود، زیرا برنامه‌های شرط‌بندی و وب‌سایت‌ها به این اعتیاد دامن می‌زنند. BetBlocker برنامه‌ای است که به افراد اجازه می‌دهد دسترسی خود به ده‌ها هزار وب‌سایت و برنامه قمار را برای مدت زمان تعیین‌ شده توسط کاربر مسدود کنند. پس از فعال شدن محدودیت، شخص نمی‌تواند تا زمانی که محدودیت منقضی شود به پلتفرم‌های قمار دسترسی داشته باشد. این برنامه که رایگان است، می‌تواند توسط همسر، دوست یا والدین شخص نیز کنترل شود. دانکن گاروی، بنیانگذار BetBlocker می‌گوید:

سهولت دسترسی به قمار از راه دور بدون شک بزرگترین چالشی است که امروزه هر کسی که به قمار اعتیاد دارد با آن مواجه خواهد شد. همه با یک کازینو در جیب خود راه می‌روند و بازی کردن به صورت مجزا بسیار آسان است.

کاربران می‌توانند سایت‌های قمار را برای ساعت‌ها، روزها یا هفته‌ها مسدود کنند. و مردم همچنین می‌توانند از این برنامه برای مسدود کردن سایر وبسایت‌ها مانند وبسایت‌های بازی استفاده کنند. آقای گاروی که در ادینبورگ مستقر است، می‌افزاید:

این کار برای کمک به کاربران با ایجاد محدودیت در دوره‌های آسیب‌پذیری شناخته شده است.

اپلیکیشن GamBlock برنامه دیگری است که می‌تواند به روشی مشابه برای جلوگیری از دسترسی به وبسایت‌های قمار استفاده شود. دیوید وار، مدیر اجرایی این شرکت استرالیایی می‌گوید:

تمرکز بر کمک به قماربازان مشکل است.

تخصص دکتر دوان در اعتیاد به بازی‌های ویدیویی تا حدی راه سختی را طی کرده است. او قبلاً خودش چنین اعتیادی داشته است. او می‌گوید:

در دوران تحصیل پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه جان‌ هاپکینز در بالتیمور و در حین آموزش رزیدنتی، در حدود ۱۰ سال، ۸۰ تا ۱۰۰ ساعت در هفته بازی‌های ویدئویی انجام می‌دادم.

نویسنده کتابی به نام Hooked On Games: The Lure And Cost Of Video Games And Internet Addiction می‌گوید که اینترنت را باید دو بخش مجزا دید. او می‌گوید:

من رسانه‌های دیجیتال را به دو دسته کلی تقسیم می‌کنم: قندهای دیجیتالی و سبزیجات دیجیتالی. سبزیجات دیجیتالی مانند درمان‌های آنلاین می‌توانند برای کمک به افراد برای مدیریت استرس و کاهش خطر رفتارهای اعتیادآور مورد استفاده قرار گیرند. در حالی که استفاده بیش از حد از قندهای دیجیتالی مانند بازی، مطالب غیر اخلاقی و رسانه‌های اجتماعی غیر کاری می‌تواند خطر رفتارهای اعتیادآور را افزایش دهد، به ویژه هنگامی‌ که از این فعالیت‌ها برای فرار از عوامل استرس‌زا روزانه استفاده می‌شود.

دکتر دوان نگران است که با توجه به مدت زمانی که همه ما در حال حاضر آنلاین می‌گذرانیم، شاهد اعتیاد به بازی و اینترنت بیشتری باشیم. با این حال، کم آدیر امیدوار است که شرکت‌های فناوری مانند Linewize، BetBlocker و GamBlock بتوانند نقش مهمی‌ در کمک به کاهش این مشکل ایفا کنند و مهم است که تأکید شود هر کسی که نگران هر نوع اعتیادی است باید با پزشک خود تماس بگیرد.

بیشتر بخوانید
پاسخی برای رفع بحران آب آشامیدنی در جهان

کار آقای آدیر در Psychiatry Research منتشر شده است و او اکنون یک سخنران بین‌المللی است و در مورد اعتیاد صحبت می‌کند. او می‌گوید:

کمک خواستن جان من را نجات داد. من در طول اعتیادم فریب کار، گوشه گیر، منزوی، خصمانه و دست نیافتنی بودم. اکنون خوشحال و راضی هستم و می‌توانم با استرس‌های عادی زندگی کنار بیایم.

چین زمان بازی‌های آنلاین کودکان را به یک ساعت کاهش داد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

3 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا