سیاسی

آخرین خبرها از اعتراضات در لبنان | تسخیر وزارت‌خانه‌ها توسط معترضین

چند ماه پیش لبنان درگیر اعتراضات مردمی بود، اما برای مدتی این اعتراضات – شاید به‌سبب شیوع ویروس کرونا – تا حد زیادی فروکش کردند. چند روزی‌ست که اعتراضات در لبنان پس از انفجار مهیب بیروت دوباره اوج گرفته‌اند.

معترضین لبنانی، که جمعیت‌شان هم کم نیست، به‌شدت علیه سیدحسن نصرالله شعار می‌دهند. همچنین برخی از این معترضین توانسته‌اند دو ساختمان وزارت‌خانه را تسخیر کنند. پلیس با گاز اشک‌آور با معترضین برخورد می‌کند، اما به‌تازگی نیروهای ارتش نیز وارد میدان شده‌اند و در برابر معترضین ایستاده‌اند. سلاح معترضین لبنان برابر ارتش و پلیس سنگ است.

حمله به ساختمان وزارت خانه و وزارت اقتصاد

اعتراضات در لبنان به اوج خود رسیده‌اند و ساعت به ساعت بر تعداد معترضین افزوده می‌شود. معترضین شب گذشته به ساختمان وزارت خارجه‌ی لبنان حمله کردند و آن‌چنان که برخی رسانه‌ها اظهار داشتند، توانستند این ساختمان را به تسخیرِ خود درآورند. برخی از آن‌ها می‌گفتند این ساختمان «مقر انقلاب لبنان» است. البته ساعاتی بعد با ورود ارتش به ماجرا، معترضین از ساختمان خارج شدند و مقداری اوضاع تحت کنترل دولت درآمده‌است.

معترضان لبنانی همچنین موفق به اشغالِ ساختمان وزارت اقتصاد شده‌اند و در برخی ویدئوها و تصاویر مشخص است که در حال به‌بیرون‌انداختن اسناد دولتی از این ساختمان هستند. برخی از معترضین به سمت وزارتخانه‌ی محیط‌زیست نیز رفته‌اند.

گفته می‌شود انگیزه‌ی دسته‌ای از معترضین برای اشغال وزارت‌خانه‌ها، ازبین‌بردن مدارک و اسناد فساد ۱۹۹۲ است.

در بحبوحه‌ی اعتراض‌ها، وزارت کشور لبنان و همچنین فرماندهی ارتش این کشور از مردم خواستند که خشم خود را کنترل کنند و منتظر روزهای آینده باشند. در این بین برخی جناح‌ها و احزاب سیاسی نیز در حال مقصر دانستن سایر جناح‌ها هستند. به‌عنوان مثال، رییس حزب الکتائب – که حتی اعلام داشت نمایندگان‌اش از پارلمان استعفا داده‌اند – در مصاحبه‌هایی که انجام داده تقصیر را به گردن حزب‌الله لبنان انداخته و گفته سیدحسن نصرالله عامل این وضع کشور لبنان است. همچنین هادی‌القبیسی، تحلیل‌گر مشهور لبنانی، گفته جریان مربوط به سعد الحریری است که به‌دنبال آشوب و هرج‌ومرج در کشور لبنان است.

بیشتر بخوانید
اظهارات جنجالی مصطفی تاج‌زاده پس از ثبت‌نام در انتخابات

آخرین خبرها از اعتراضات در لبنان

گفتنی است که وضع اقتصادی لبنان خوب نیست. سال گذشته و به‌مدت چند ماه اعتراض‌های زیادی در این کشور صورت گرفت، تاجایی‌که آبان‌ماه سال گذشته نخست‌وزیر این کشور یعنی سعدالحریری از سمت خود استعفا داد و حسن دیاب جای او را گرفت. اما با ورود حسن دیاب به صحنه‌ی سیاست لبنان نیز اوضاع بهتر نشده و با انفجار مهیبی که چندروز پیش رخ داد، و حتی با وجود شیوع کروناویروس در لبنان، معترضین باری دیگر به خیابان‌ها آمده‌اند.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

13 + 16 =

دکمه بازگشت به بالا