اطلاعات‌محوراقتصادی

اعتبار سنجی چیست و چه کاربردی در مبادلات مالی دارد؟

اگر می‌خواهید به کسی چیزی را قسطی بفروشید یا خانه‌ای را اجاره بدهید و یا به طور کلی متوجه شوید یک نفر چه قدر خوش حساب است، پیشنهاد می‌کنیم این نوشتار را بخوانید تا اعتبار سنجی را یاد بگیرید و اگر ضامن شخصی هم شده‌اید از این طریق متوجه شوید آن شخص تعهدات مالی خود را تسویه کرده یا خیر؛ همچنین بدین وسیله از ریز پرداختی‌های او نیز آگاه شوید.

سامانه اعتبار سنحی، سابقه افراد را در زمینه پاس کردن چک‌ و پرداخت اقساط بانکی در طول ۸ سال گذشته بررسی می‌نماید. این سامانه اطلاعات را از سازمان‌ها و نهادهایی مانند بانک‌ها، لیزینگ‌ها، شرکت‌های بیمه، کارگزاری‌ها و موسسات مالی اعتباری می‌گیرد و بر اساس آن به شما بین ۰ تا ۹۰۰ یک امتیاز می‌دهد که در نهایت تبدیل به رتبه اعتباری می‌شود. این رتبه به درد اوقاتی می‌خورد که یک نفر قرار است تعهد مالی بدهد مثل وقتی که می‌خواهد چیزی را قسطی یا با چک خریداری کند و به همین خاطر لازم است خوش حسابی خودش را ثابت کند.

خوب است بدانید هر چه قدر این عدد به ۹۰۰ نزدیک‌تر باشد یعنی طرف حساب شما خوش حساب‌تر است. برای وام گرفتن هم نباید بدهی قسط و چک برگشتی داشته باشد. به همین خاطر اگر می‌خواهید وام بگیرید می‌توانید گزارش اعتبار سنجی خودتان را بگیرید و حساب‌های خود را پیش از وام گرفتن صاف کنید که در زمان وام گرفتن گیر نفتید و به مشکل بر نخورید.

صاحبخانه‌ها و کسانی که می‌خواهند چک مدت‌دار بگیرند یا جنسی را قسطی به فروش برسانند می‌توانند یا گزارش رتبه اعتباری‌‌اش را بگیرند و یا با هماهنگی‌‌ طرف مقابل، کد ملی و شماره موبایلش را در سامانه بزنند و به این وسیله از امتیاز اعتبار سنجی او آگاهی پیدا کنند. فقط برای این منظور توجه داشته باشید که خط موبایل باید به نام خود فرد باشد و کدی که برایش پیامک شده را برای استعلام گیرنده بخواند تا او بتواند گزارش را مشاهده کند.

بیشتر بخوانید
خلیل عقاب، عقابی که مجبور به ترک آسمان و بازشگت به آشیانه شد!

در ستون اطلاعات محور مجله اینترنتی خبرببر همچنین بخوانید: چه طوری بفهمیم به هنگام پرداخت اینترنتی دارند کلاهمان را بر می‌دارند؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا