سیاست داخلیسیاسی

اگر اصولگرایان با آمریکا مذاکره کنند بهتر است

حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری اظهار داشت که اگر اصولگرایان با آمریکا مذاکره کنند بهتر است، چراکه آن‌ها و افکارشان بیشتر به سیاست‌های اصلی نظام نزدیک هستند.

حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این پرسش که چقدر این تحلیل که بایدن برای بازگشت به برجام منتظر دولت بعدی ایران است درست است گفت: اینکه دولت بایدن منتظر دولت آینده ایران باشد خطای محض است، چراکه در خصوص ارتباط با آمریکا، مسائل هسته‌ای و سیاست‌های کلان نظام، دولت‌ها نیستند که تصمیم می‌گیرند بلکه کلیت نظام در این رابطه تصمیم می‌گیرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: دولت بعد اصولگرا هم باشد فرقی ندارد چراکه ملاک ما سیاست‌های نظام است. اصلاح طلب باشد باید همان سیاست‌ها را اجرایی کند اصولگرا هم باشد باید همان سیاست‌ها را اجرایی کند. فقط اگر اصلاح طلب باشد ممکن است مدتی باهم بازی کنند و نتیجه ندهد، اما اصولگرا باشد و توافقی حاصل شود پشتوانه اجرای آن بیشتر است، چون اصولگرا‌ها به سیاست‌های نظام نزدیک‌تر هستند و نمی‌آیند خلاف سیاست‌های نظام راهی را بروند که وسطش بخواهند برگردند.

نماینده اصول‌گرای مجلس تاکید کرد: حرف‌های که آقای روحانی و ظریف با این مضمون که اگر آمریکا امروز برگردد ما فردا برمی گردیم می‌زنند تماما غلط است، این حرف‌ها هیچ ضمانتی ندارد چراکه ما در مجلس قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را مصوب کردیم و در این قانون ذکر شده است که اگر طرف‌های ما تعهداتشان را انجام دادند باید ریس جمهور به مجلس گزارش دهد و مجلس بررسی و راستی آزمایی کند و بعد مجلس تصمیم می‌گیرد که به دولت اجازه می‌دهد یا نمی‌دهد.

بیشتر بخوانید
افشای رازی کهنه از زندگی مرد شماره یک روسیه

او ادامه داد: اینکه رئیس جمهور می‌گوید با یک امضا رفتند با یک امضا برگردند حرف درستی نیست و امروز رییس جمهور دیگر نمی‌تواند بعد از قانون مصوب مجلس این حرف را بزند چراکه این قانون دولت را کاملا مقید و در چارچوب قرار داده است.

ذوالنوری بیان کرد: در مورد دولت جدیدی که در ایران روی کار می‌آید نیز باید بگویم که سیاست‌های نظام کاملا مشخص است و اگر برجامی منعقد شده است دولت بعد نمی‌تواند بگوید که این مربوط به دولت قبل است ما آن را قبول نداریم، برجام حقوق و تکالیفی برای ما دیده است. به تکالیف‌مان عمل کرده ایم و باید همه‌ی حقوق ما نیز تامین شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطر نشان کرد: تا دیروز آن‌ها راستی آزمایی می‌کردند، امروز مائیم که راستی آزمایی می‌کنیم که آیا آن‌ها به تکالیف شان عمل کرده اند یا نه، اگر برگشتند و جبران کردند و بررسی‌های مجلس نیز نشان داد که جبران شده است ما نیز می‌توانیم مجددا به تعهداتمان برگردیم تا این اتفاق نیفتد – چه در دولت آقای روحانی و چه در دولت آینده جمهوری اسلامی ایران رویه نظام در این مسیر تغییر نخواهد کرد.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا