خبر ببر

اصول طراحی اتاق مطالعه

اتاق مطالعه یکی از قسمت‌های اصلی خانه بشمار می‌آید که فضای آن تأثیر شگرفی بر حالات روحی فرد دارد. اکثر افراد علاقمند به مطالعه و کتابخوانی ترجیح می‌دهند در یک محیط ساده و به دور از هرگونه شلوغی کتاب در دست بگیرند. هنگام مطالعه بخصوص برای شرکت در امتحانات یک دکور مینیمال امکان تمرکز را در افراد بالا برده و مانع از ایجاد حواس پرتی می‌شود.

در دنیای پر زرق و برق امروز طراحی داخلی اتاق مطالعه مورد توجه بسیاری از معماران داخلی قرار گرفته و  هرکدام سبک خاصی را دنبال می‌کنند. در این مقاله به نکات مهم در طراحی دکوراسیون اتاق مطالعه خواهیم پرداخت تا با استفاده از یک چیدمان شیک، دکوراسیون مدرن را در فضای اتاق رقم بزنید.

استفاده از رنگ های روشن

در طراحی داخلی قسمت مهمی را به روانشناسی رنگ ها اختصاص می‌دهند و براین باورند که رنگ بر روحیات افراد تأثیرگذار خواهد بود. بنابراین، نقش رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی را نباید نادیده گرفت. رنگ اتاق مطالعه نباید برای شما ایجاد حواس پرتی کند یا باعث خواب آلودگی در شما گردد. به همین علت طراحان داخلی استفاده از رنگ سفید ( و یا رنگ‌های خنثی ) را توصیه می‌کنند، زیرا باعث خستگی چشم و ذهن شما نمی‌شود و یک محیط دنج را برای تمرکز شما فراهم می‌کند.

سبک ساده و مینیمال

پیروی از سبک مینیمال و انتخاب وسایل ساده در چیدمان اتاق مطالعه امری مهم است. استفاده از وسایل ساده و کلاسیک مانع از سردرگمی شما شده و قدرت تجزیه و تحلیل ذهن شما را افزایش می‌دهد. بنابراین توصیه می‌کنیم تا حد امکان وسایل اضافی را دور ریخته و از شلوغ نمودن میز مطالعه و فضای اتاق جلوگیری کنید. حتی می‌توانید از لوازم تحریر ایرانی که کیفیت مناسب و طراحی ساده دارند استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
یک ایرانی برای سومین بار رکورد حافظه جهان را شکست! مرتضی جاوید باز هم افتخار آفرین شد.

خرید لوازم تحریر اتاق مطالعه

 

نورپردازی

یکی از موارد مهم دیگر که در دکوراسیون اتاق مطالعه باید به آن توجه کرد، شیوه نورپردازی است. مطالعه در فضایی که نور کافی ندارد باعث خستگی و خواب آلودگی چشمان شما می‌شود. در حین مطالعه سعی کنید نور اتاق را تنظیم کرده تا روند مطالعه را آسان کرده و از آسیب دیدن چشمان خود جلوگیری نمایید.

قفسه کتاب

سعی کنید قفسه کتاب را بر روی یک دیوار نصب کنید تا زیبایی اتاق را دوچندان کرده و مانع از بی نظمی محیط اطراف خود شوید. درون طبقات کتابخانه شخصی خود کتاب و مجله قرار دهید و تا حد امکان از کاربرد وسایل تزئینی خودداری نمایید. بهتر است چیدمان قفسه‌ها بگونه‌ای باشد که سهولت در دسترسی به کتب را برای شما فراهم کند؛ همچنین استفاده از طبقات ساده و مینیمال یک دکور شیک و در عین حال مدرن را برای اتاق شما ایجاد خواهد کرد. بسیاری از طراحان داخلی به خرید کتاب با تخفیف می پردازند و در طرح‌هایی هماهنگ با دکوراسیون داخلی اتاق و  چیدمان آنها در قفسه فضایی جذاب و مینیمال ایجاد می‌کنند.

میز مطالعه

میز مطالعه جزء جدایی ناپذیر اتاق مطالعه است و باید متناسب با آناتومی بدن و بگونه‌ای ارگونومیک تولید گردد. تا جای ممکن میز مطالعه خود را خلوت نگه دارید و بدین صورت از ایجاد حواس پرتی در حین مطالعه بکاهید. اگر فضای اتاق شما کوچک است از میزهای تاشو استفاده کنید تا در صورت عدم نیاز آن را ببندید. صندلی یکی از لوازم مهمی است که با میز خریداری می‌شود و باید بهترین و راحت‌ترین را انتخاب کنید که قابلیت تنظیم دارد تا در طولانی مدت ستون فقرات شما دچار مشکل نگردد.

بیشتر بخوانید
اعلام حمایت رسمی پلیس از حیوانات در مواجهه با حیوان آزاری

استفاده از گل و گیاه

ایجاد یک فضای سبز و استفاده از گلدان‌های متنوع علاوه بر اینکه طراوت و زیبایی را به فضای اتاق هدیه می‌دهد، روحیه شما را شاداب کرده و قدرت تمرکز و تحلیل مسائل را افزایش می‌دهد. سعی کنید از گیاهان سبز همراه با گلدان های ساده استفاده کنید تا اتاق شما سبکی ساده و مینیمال داشته باشد.

نظم اتاق

وسایل خود را تمیز و مرتب بچینید تا اتاق مطالعه‌تان شلوغ نباشد. همانطور که می‌دانید تمرکز کردن در اتاق های شلوغ امری دشوار و غیرممکن است؛ همچنین اگر چیدمان اتاق منظم نباشد ذهن شما در حین درس خواندن دچار خستگی مفرط شده و همین امر سبب می‌شود که زود دست از کار بکشید و دیگر ادامه ندهید.

توجه به سلیقه شخصی

برای دکوراسیون اتاق مطالعه با توجه به علایق شخصی اقدام به طراحی کنید تا علاوه بر هماهنگی فضا با تیپ شخصیتی شما، در آن احساس راحتی کنید؛ همچنین اگر در حین مطالعه بر طبق عادت از مداد یا خودکار استفاده می‌کنید و نوت برداری انجام می‌دهید، وسایل را در دسترس قرار دهید تا بدون اتلاف وقت آنها را پیدا کرده و مورد استفاده قرار دهید.

دکوراسیون اتاق مطالعه

برخورداری از تهویه مناسب

تهویه اتاق امری بسیار مهم است زیرا عملکرد سیستم عصبی مغز در دمای هوای ۱۹ درجه در بالاترین حد ممکن قرار می‌گیرد. بنابراین، در طول روز پرده‌ها را کنار بزنید و پنجره را باز کنید تا هوای اتاق تهویه شود.

با استفاده از چیدمان ساده و در عین حال شیک می‌توان یک اتاق مطالعه مدرن داشت و از خواندن کتاب در فضای آن لذت برد. در کنار تمام عناصر موجود که در قسمت بالا ذکر کردیم، آرامش موجود در محیط اتاق نیز بسیار مهم بوده و بر قدرت ذهن شما می‌افزاید. سازماندهی و ایجاد نظم و ترتیب در محیط اتاق مطالعه حائز اهمیت بوده و محیطی امن را برای استراحت و مطالعه ایجاد خواهد کرد. بنابراین با چند گام ساده می‌توان یک اتاق مطالعه با سبک مینیمال داشت و بازدهی را افزایش داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

7 + یازده =

دکمه بازگشت به بالا