اطلاعات‌محور

اصول خرید و فروش کالای دست دوم

در حال حاضر خرید و فروش کالای دست دوم از طریق اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های متعددی که برای همین کار طراحی شده‌اند در بسیاری از کشورهای جهان، از جمله ایران، باب شده و البته قطعاً این نوع معامله مزیت‌های قابل‌توجهی دارد که با چنین استقبال زیادی مواجه شده است.

با خرید و فروش اجناس دست‌دوم می‌توانیم بسیاری از کالاها را با قیمت‌های کمتری بخریم، کالاهایی که دیگر به آن‌ها احتیاجی نداریم را با کالاهای افراد دیگری که به کالاهای ما احتیاج دارند تعویض کنیم و حتی با خرید کالاهای دست دوم مصرف بعضی از محصولات مثل چوب – که سال‌های سال برای تجدید زمان لازم دارند – را کاهش دهیم؛ اما در این بین نکاتی هستند که توجه به آن‌ها به‌عنوان اصول فروش کالای دست دوم ضروری‌ست وگرنه این گونه معاملات می‌توانند نه تنها مفید نباشند که به ضرر هر دو طرف هم تمام شوند و موارد زیر مهم‌ترین این نکات‌اند.

مهم‌ترین نکات خرید و فروش کالای دست دوم

۱- انتخاب درست قیمت

تعیین این‌که کالای دست‌دوم ما دقیقاً چقدر ارزش پولی دارد کار آسانی نیست. قیمت‌گذاری کالاهای دست‌اول با انجام محاسبات دقیق حسابداری صنعتی و با توجه به قوانین وضع‌شده در این ارتباط انجام می‌شود، اما ما چنین ابزارها و محدودیت‌هایی برای قیمت‌گذاشتن روی کالاهای دست‌دوم‌مان نداریم.

اولین نکته‌ای که باید مورد توجه قرار دهیم این است که اگر کالای دست‌اول مشابه کالای ما در بازار در دسترس است و کم‌یاب هم نیست، قطعاً باید قیمت کالای دست‌دوم ما از قیمت دست‌اول آن کالا پایین‌تر باشد، اما چقدر پایین‌تر؟ به اندازه‌ای پایین‌تر که اختلاف قیمت بین کالای دست‌دوم ما و کالای دست‌اول آن‌قدر باشد که خریدار را مجاب به انتخاب گزینه‌ی اول کند. مسلم است که اگر کالای دست‌دوم خودمان را مثلاً تنها ۲۰ درصد ارزان‌تر از کالای نو قیمت‌گذاری کنیم، خریدار ترجیح می‌دهد با اندکی پول بیشتر کالای استفاده‌نشده را بخرد.

گذشته از این رجوع به قیمت کالاهای دست‌دوم مشابه موجود در یک اپلیکیشن هم باز فکر خوبی نیست، چرا که به احتمال زیاد این فروشندگان خود اطلاع چندانی با اصول فروش کالاهای دست‌دوم در اپلیکیشن‌ها ندارند و گذشته از این قیمت‌های آن‌ها خود نشان‌دهنده‌ی عدم رضایت خریدار برای پرداخت آن مبلغ برای آن کالای خاص است، چرا که در غیر این صورت آن کالا دیگر در لیست اپلیکیشن نمی‌بود تا شما بتوانید ببینیدش.

بیشتر بخوانید
قصر مروارید | مرواریدی که در مهرشهر کرج رها شده است

در قیمت‌گذاری کالاهای دست‌دوم خود باید فاکتورهای دیگری مانند میزان سالم‌بودن کالا، میزان تقاضای کلی بازار برای آن کالا، فراوانی دست‌اول همان کالا در بازار، تعداد کالاهای دست‌دوم مشابه موجود در اپلیکیشن و موقعیت مکانی خود را نیز درنظر بگیرید.

۲- توضیح شفاف عیوب کالا در آگهی

اگر قصد کلاهبرداری نداشته باشیم، ضروری‌ست که اگر کالای دست‌دوم ما عیب و نقصی دارد، آن عیب را به‌صورت شفاف، ترجیحاً از طریق توضیح و تصویر هم‌زمان، در آگهی ذکر کنیم. توضیح عیوب کالا مانع از دوباره‌کاری برای مرجوع‌شدن کالا و بدتر از آن ایجاد تنش و مشکل بین فروشنده و خریدار می‌شود.

۳- انتخاب درست تصاویر

خرید و فروش کالای دست دوم

یکی از مهم‌ترین اصول فروش کالای دست‌دوم انتخاب صحیح تصاویر برای کمک به خریدار برای ارزیابی و آشنایی کامل کالایی‌ست که قصد خرید آن را دارد و این نه فقط درباره‌ی فروش اجناس دست‌دوم، که درباره‌ی فروش هر کالایی از راه دور و به‌صورت آنلاین صادق است. سعی کنید از زوایای مختلف عکس‌هایی با کیفیت از کالای خود تهیه کنید و بسته به این‌که قصد فروش چه کالایی را دارید از قسمت‌های مهم و حساس، تصاویری از زاویه‌ای بسته‌تر بگیرید. همان‌طور که گفتیم لازم است عیوب کالای دست‌دوم خود را هم به خریداران توضیح دهید و استفاده از عکس در این راستا بسیار مؤثر خواهد بود.

تصاویر مناسب برای آگهی تصاویری هستند که تا جای امکان با کیفیت باشند و تأکید آن‌ها بر خود کالا و نه اشیای اطراف آن باشد. بهتر است پس‌زمینه‌ای تک‌رنگ، مثلاً سفید، برای گرفتن عکس انتخاب کنید و دوربین را در فاصله‌ای مناسب از کالای خود قرار دهید، نه خیلی دور و نه خیلی نزدیک، مگر این‌که قصد تأکید روی جزئیات بخشی از کالا را داشته باشید.

بیشتر بخوانید
برچسب‌های تلفن ضد اشعه اسمارت دات هنوز در آمازون فروخته می‌شوند

۴- انتخاب کلمات، عبارات و جملات مناسب

توضیحی که برای معرفی کالای دست‌دوم خود می‌نویسید، اهمیت بسیار زیادی در انتخاب خریدار و فروش سریع‌تر کالای شما دارد. بهتر است توضیحات مفید و مختصر باشند، یعنی یا حداقل کلمات تمامی آن‌چه خریدار باید درباره‌ی کالای شما بداند را ذکر کنید. استفاده از عبارات و جملاتی مانند «بازدید مساوی خرید» یا «به هیچ عنوان تقاضای تخفیف نکنید» و ذکر قیمت فعلی دست‌اول همان کالا در بازار در آگهی ایده‌های جالبی نیستند، چرا که به احتمال زیاد مخاطب را از انتخاب کالای شما پشیمان می‌کنند.

بهتر است در انتخاب واژه‌ها و عبارات کمی دقت به‌خرج دهید. مثلاً می‌توانید به‌جای «بازدید مساوی خرید» بنویسید: «لطفاً تنها اگر قصد خرید این کالا را دارید تماس بگیرید». به‌عنوان مثال دیگر اگر تنها قادر به پاسخ‌گویی به تماس‌ها بعد از ساعت کاری هستید، به‌جای «تماس از ساعت ۵ به بعد» بنویسید: «با توجه به این‌که امکان پاسخ‌گویی در ساعات کاری را ندارم، لطفاً از ساعت ۵ به بعد تماس بگیرید». البته مسلماً هر چه شرط و شروط کمتری بگذارید، احتمال این‌که بتوانید کالای خود را سریع‌تر بفروشید بیشتر است، پس بهتر است تنها زمانی خریدار را با شروط خود محدود کنید که ناگزیر به این کار باشید.

۵- بزرگ‌نمایی‌نکردن

تلاش برای «خوب» جلوه‌دادن کالایی که قصد فروش‌اش را دارید، به احتمال زیاد نتیجه‌ای معکوس خواهد داشت و به‌جای تشویق خریدار او را به‌شک خواهد انداخت. بهتر است در توضیحات خود تمامی مزایا و معایب کالای خود را همان‌گونه که هست، بدون هیچ اغراق یا دروغی ذکر کنید و مطمئن باشید خریداری که به‌دنبال خرید کالای دست‌دوم شماست به احتمال زیاد موارد متعدد دیگری را هم، چه در همان اپلیکیشن و چه در دیگر اپلیکیشن‌ها دیده و بزرگ‌نمایی شما تأثیری در تصمیم او ندارد.

بد نیست با الگوگیری از فروشگاه‌های اینترنتی، در توضیحاتی که برای کالای خود می‌نویسید در دو قسمت مجزا، مزایا و معایب کالا را ذکر کنید و در انتها توضیحاتی که فکر می‌کنید خریدار ممکن است از آن‌ها بی‌اطلاع باشد را ارائه کنید. گاهی، خصوصاً درباره‌ی کالاهای پیچیده‌ای مثل تلفن همراه، بهتر است پیش از درج آگهی، خودتان کمی بیشتر درباره‌ی مزایا و معایب کالای خود بخوانید و همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید که عموماً هر چه صداقت بیشتری داشته باشید بیشتر اعتماد خریدار را جلب خواهید کرد.

بیشتر بخوانید
طبق مصوبه دادگاه تجدید نظر، هوش مصنوعی نمی‌تواند به عنوان مخترع ثبت شود.

خرید و فروش کالای دست دوم (2)

ثبت رایگان آگهی در «راگهی»

راگهی اپلیکیشن و وب‌سایتی‌ست که امکان خرید و فروش کالاهای دست دوم را به‌صورت رایگان برای شما فراهم آورده است. درصورتی‌که قصد دارید کالایی دست‌دوم را چون به آن احتیاج ندارید و یا به هر علت دیگر بفروشید، تنها کافی‌ست آن را با رعایت اصول فروش کالای دست دوم در راگهی ثبت کنید و خیلی زود برای آن کالا مشتری پیدا کنید. گذشته از این درصورتی‌که قصد خرید کالایی را دارید و گمان می‌کنید دست‌دوم آن کالا هم می‌تواند همان کارکرد دست‌اول را داشته باشد، می‌توانید با استفاده از راگهی فهرست مرتبط با کالای مورد نظر خودتان را پیدا کنید و با توجه به آگهی‌های مختلف تصمیم نهایی خود را درباره‌ی خرید آن بگیرید.

دانلود اپلیکیشن راگهی

یکی از مزیت‌های قابل توجه راگهی امکان پیداکردن افرادی با تخصص‌های مورد نظر شما برای همکاری در کسب‌وکارتان است و از سوی دیگر اگر شما خود در جست‌جوی شغلی مناسب هستید، می‌توانید از آگهی‌های صاحبان کسب‌وکارهای مختلف در راگهی دیدن کرده و درصورت تمایل به همکاری با هر یک از آن‌ها، برای برقراری ارتباط با صاحب آن کسب و کار اقدام کنید.

راگهی در واقع تنها اپلیکیشنی برای خرید و فروش کالاهای دست‌دوم نیست، بلکه در آن می‌توانید به خرید و فروش خدمات هم پرداخت. مثلاً اگر توانایی تعمیر لوازم خانگی را دارید می‌توانید تخصص خود را در راگهی ثبت کنید تا افرادی که به تخصص شما نیاز دارنداز طریق اپلیکیشن شما را پیدا کنند.

برای استفاده از اپلیکیشن راگهی می‌توانید آن را به‌صورت رایگان روی تلفن همراه یا تبلت خود نصب کنید و از طریق آن، کالاها و خدمات مختلفی را بی‌واسطه خرید و فروش کنید.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

17 + 3 =

دکمه بازگشت به بالا