خبر ببر

اصلاح بافت‌های فرسوده اولویت دولت در طرح ملی مسکن است

رئیس‌جمهور اصلاح بافت‌های فرسوده را اولویت دولت در طرح ملی مسکن دانست.

به گزارش خبرگزاری سروش، حسن روحانی در جلسه شورای عالی مسکن بازآفرینی و اصلاح بافت‌های فرسوده شهرها و روستاها را اولویت دولت در طرح ملی مسکن برشمرد و اظهار کرد:

ساخت مسکن باید توسط مردم و با مشارکت بخش خصوصی انجام گیرد و دولت باید در تسهیل این کار کمک کند تا واگذاری زمین رایگان به سازندگان در طرح ملی مسکن با مشارکت توسعه گران و انبوه‌سازان انجام گیرد.

رئیس‌جمهور افزود: در طرح ملی مسکن با فرمول مشارکتی، دولت زمین رایگان و امکانات لازم را در اختیار مشارکت کننده و توسعه‌گر قرار می‌دهد و با تسهیل در فرایند صدورمجوزها به تسریع در اجرا کمک می‌کند تا در مدت زمان کمتری واحدهای مسکونی ساخته شوند.

وی با اشاره به مزیت‌های ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده، گفت:

بافت فرسوده در واقع مجموعه‌ای است که به صورت قانونی در گذشته ساخته شده و زیرساخت‌های لازم را دارد و ما می‌توانیم با بازسازی و اصلاح این بافت، واحدهای مسکونی مناسب ساخته و در اختیار متقاضیان نیازمند مسکن قرار دهیم.

روحانی درمورد ساخت واحدهای مسکونی طرح ملی مسکن در حاشیه شهرها نیز، تاکید کرد:

این اقدام باید با هدف حل پایدار و قطعی موضوع حاشیه نشینی انجام شود به گونه‌ای که دیگر به هیچ وجه شاهد شکل‌گیری موضوعی به اسم حاشیه‌نشینی نباشیم.

رفع مشکل مناطق زلزله‌زده و سیل‌زده

در این جلسه شورای عالی مسکن که به ریاست رئیس‌جمهور برگزار شد، بعد از ارائه گزارش وزارت راه و شهرسازی در خصوص روند اجرای طرح ملی مسکن، ثبت‌نام‌ها و اقدامات انجام شده در این زمینه، مواردی برای پیشرفت این طرح ملی به تصویب رسید.

بر اساس این مصوبه شورای عالی مسکن، دستگاه‌های اجرایی که در داخل شهرها دارای زمین هستند مکلف شدند با کمک و همراهی وزارت اقتصاد، اراضی خود را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند تا در پروژه‌های مسکن مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین در این جلسه تصویب شد که اراضی منابع طبیعی در حریم شهرها براساس قانون از سوی وزارت جهاد کشاورزی به وزارت راه و شهرسازی واگذار شود.

اعضای شورای عالی مسکن همچنین تاکید کردند مکان‌های در نظر گرفته شده برای ساخت مسکن در طرح ملی باید دارای تاسیسات زیربنایی باشد، همچنین وزارت کشور نیز در زمینه صدور پروانه ساخت و ارائه مجوزهای مرتبط، تاکیدات لازم را به شهرداری‌ها داشته باشد و بانک‌ها نیز براساس الگو و سهمیه تعیین شده از سوی بانک مرکزی در ارائه تسهیلات خرید مسکن به خریداران همکاری نمایند.

به گزارش خبرگزاری سروش، در این جلسه اقدامات بنیاد مسکن در حل و فصل مشکلات اسکان و ترمیم و بازسازی خانه‌های مناطق سیل‌زده و زلزله‌زده تشریح شد و رئیس‌جمهور بر ضرورت تلاش بیش از پیش برای رفع مشکل مناطق زلزله‌زده و سیل‌زده تأکید کرد.

بیشتر بخوانید: تکمیل کلیه سیستم‌های ثانویه رآکتور آب سنگین اراک تا سال ۹۹

بیشتر بخوانید
رای مثبت پارلمان عراق به طرح خروج نظامیان آمریکا از این کشور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهارده − دو =

دکمه بازگشت به بالا