سیاسی

استیضاح روحانی برای حل مشکلات مردم است یا تسویه حسابی سیاسی است؟

ماجرای استیضاح حسن روحانی تا چه حد جدی است؟

پس از تلاش نمایندگان مجلس یازدهم برای سوال از رئیس جمهور، اکنون طرح استیضاح حسن روحانی هم مطرح شده است. در همین رابطه حجت الاسلام جواد نیک بین نماینده کاشمر از جمع  آوری امضا خبر داد. او نوشته به ۱۸ دلیل خواستار استیضاح و اعلام عدم کفایت رئیس جمهور، حسن روحانی هستیم!

بعد از حمله برخی نمایندگان به محمد جواد ظریف در هفته گذشته و در یک جلسه پر تنش هم، یک نماینده خواستار استیضاح روحانی شده بود. نماینده خمینی شهر حتی با لحنی تندتر گفته بود ظریف و روحانی باید به دلیل خیانت به کشور، محاکمه شوند. از سویی جواد کریمی قدوسی، نماینده مردم مشهد پا را فراتر گذاشت و خواستار پس گرفتن طرح سوال از رئیس جمهور شده بود. علت این است که وی عقیده دارد سوال از رئیس جمهور، ظرفیت استیضاح روحانی را خنثی می‌کند. در بیرون مجلس هم برخی حمایت‌ها از استیضاح حسن روحانی غیرمنتظره بوده است. مثلا احمدی توکلی در اظهار نظری مشابه با کریمی قدوسی گفته بود با استیضاح بیشتر از طرح سوال موافق است.

قبل از شروع به کار مجلس یازدهم هم چند باری صحبت از استیضاح روحانی مطرح شده بود.

جالب است بدانید بیش از ۸۰ درصد مجلس یازدهم را نمایندگان منتقد و عمدتا مخالف سفت و سخت دولت روحانی تشکیل داده‌اند. این در حالی است که ۱۷۴ تن از این نمایندگان برای اولین بار است که به مجلس راه یافته‌اند.

فارغ از این موضوع، در طی ۷ سال اخیر، چند باری بحث استعفای روحانی هم مطرح شده است. روحانی در همین رابطه در بهمن ۹۸ تایید کرد که دو بار، در روزهای اول دولت و همچنین در سال ۹۷ استعفا داده، اما رهبری با آن موافقت نکرده است. روحانی گفته بود پاسخ رهبری این بوده که «حتی یک ساعت زودتر هم اجازه نمی‌دهم که کار دولت خاتمه پیدا کند!»

بیشتر بخوانید
شکار تحت تعقیب‌ترین هکرهای جهان

به جز این موضوع، بعضی از اصلاح طلبان هم با کنار کشیدن حسن روحانی موافقت کرده‌اند. آنها عقیده دارند با تجربه ۷ ساله دولت و نوع مواجهه مخالفان و منتقدان مغرض، بهتر است دولت هم در اختیار منتقدان قرار بگیرد چون با این کار مخالفان دولت فعلی دیگر بهانه‌ای ندارند و باید منتظر عملکرد آنها ماند.

گذشته از این موضوع، با ترکیب فعلی مجلس اگر استیضاح روحانی مطرح شود، احتمالا برکنار خواهد شد. با این حال نکته مهم این است که چنین استیضاحی به مرحله طرح در مجلس خواهد رسید یا نه. از طرفی هنوز مشخص هم نیست که دیگر نهادهای نظام طرح استیضاح رئیس جمهور را در شرایط حساس کنونی به صلاح بدانند یا نه.

بیشتر بخوانید: متهم ردیف اول بحران گرانی این روزها در حال فراموش شدن از اذهان است!

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

5 × یک =

دکمه بازگشت به بالا