تکنولوژیعلمیفناوریمد و پوشاک

استفاده از استتار آفتاب پرست در رباتیک نرم

رباتی با بدن نرم که می‌تواند رنگ خود را تغییر دهد تا مانند آفتاب پرست با پس زمینه خود مطابقت داشته باشد، ساخته شده است.

پروفسور سونگ هوان کو از دانشگاه ملی سئول به بی‌بی‌سی گفت که کاربردهای احتمالی این فناوری احتمالاً در حوزه استتار خواهد بود. اما او افزود که این فناوری همچنین می‌تواند برای اهداف مد و پوشاک نیز استفاده شود تا لباس‌ها یا ساختمان‌ها به محیط اطراف خود واکنش دهند. این تحقیق در Nature Communications منتشر شده است.

محققان برای ایجاد رنگ قابل تغییر در پوست ربات، از جوهر کریستال مایع ترموکرومیک استفاده کردند که با تغییر دما، رنگ را در ترکیب با بخار نانوسیم نقره گرم می‌کند. به گفته محققان، تغییرات رنگی به حدی سریع بوده که قابل مقایسه با تغییرات رنگ فیزیولوژیکی موجود در حیوانات است. این ربات دارای سنسورهای رنگی در قسمت زیرین خود است و می‌تواند به سطحی که از آن عبور می‌کند واکنش دهد. البته نمی‌تواند الگوهای پس زمینه‌های پیچیده را تقلید کند، در عوض دارای طیف وسیعی از الگوهای از پیش برنامه ریزی شده است که به ترکیب آن کمک می‌کند. اما از آنجا که تغییر رنگ ناشی از گرم و سرد شدن پوست است، برخی از کارشناسان در مورد تاثیری که ممکن است دمای محیط بر توانایی‌های آفتاب پرستی آن داشته باشد، شک دارند.

پروفسور کو گفت در حالی که در آینده می‌توان از این نوع فناوری برای استتار نظامی متناسب با محیط خود استفاده کرد، سایر کاربردها این فناوری می‌تواند شامل لباس‌های متغیر باشد که صرفاً به دلایل زیبایی پوشیده می‌شود. او گفت:

شما می‌توانید پارچه‌ای را تصور کنید که رنگ و طرح آن با توجه به سلیقه یا محیط شما تغییر می‌کند.

شرکت‌های فناوری با نظارت از راه دور به زنبورهای عسل کمک می‌کنند

بیشتر بخوانید
کالج رکسهام انگلستان برای آموزش در رشته مکانیک خودروهای الکتریکی دانشجو می‌پذیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

دو × یک =

دکمه بازگشت به بالا