اجتماعیشبکه‌های اجتماعی

ماجرای جنجالی ازدواج اجباری + واکنش‌های طنز کاربران به این ماجرا

ازدواج اجباری ماجرایی جدید برای ایرانیان است! هر چند روز یک بار سوژه‌ای جدید برای کاربران شبکه‌های اجتماعی و البته مردم ایران جهت بحث و البته «استرس» پیدا می‌شود و این بار نوبت #ازدواج_اجباری است. اما ماجرای ازدواج اجباری چیست؟

ماجرای ازدواج اجباری

ماجرای ازدواج اجباری این است که سردبیر نشریه‌ی سراج با نام حجت‌الاسلام محمد ادریسی، طرحی شامل ۱۲ قانون جهت اجباری کردن ازدواج نوشته و از رییس مجلس خواسته که آن را در مجلس به رأی بگذارند تا به قانون تبدیل شود!

حجت‌الاسلام محمد ادریسی
حجت‌الاسلام محمد ادریسی

این طرح که با نام طرح ازدواج اجباری شناخته شده، قوانین جالبی دارد که یکی از آن‌ها اجبار برای ازدواج تا سن ۲۸ سالگی است. آقای ادریسی در این طرح نوشته‌اند کسی که از سن ۲۸ سالگی بگذرد و ازدواج نکند، باید از طرق مختلف جریمه و تنبیه شود. اما چه جریمه‌ و تنبیه‌هایی؟ در ادامه با مطالعه‌ی قوانین دوازده‌گانه‌ی آقای ادریسی با این جریمه‌ها و تنبیه‌ها آشنا می‌شوید.

همچنین بخوانید: آیا ازدواج اجباری می‌تواند قانونی شود؟ + نظر دو کارشناس حقوقی

قوانین دوازده‌گانه طرح ازدواج اجباری

۱- قانون اول: حداقل و حداکثر سن برای ازدواج

ابتدای دوره ازدواج اختیاری ۱۷ سال و انتهای آن ۲۸ است و اگر کسی ازدواج نکرد باید ازدواج اجباری داشته باشد.

۲- قانون دوم: وضع مالیاتی سنگین برای متخلف

اگر کسی بعد از سن ۲۸ سالگی از ازدواج امتناع کرد از او ربع درآمد کسب و کار و صنعت یا مالیات از تجارت او گرفته می‌شود و به آن‌ها که می‌خواهند ازدواج کنند و گرفتار فقر هستند داده می‌شود.

۳- قانون سوم: جریمه برای بیمار متخلف

اگر فرد در این دوره سنی ازدواج نکرد اگر بیمار بود، معالجه او مجانی است و اگر بیماری بدون علاج داشت از ازدواج او امتناع شود و اگر بیماری او معالجه شد و ازدواج نکرد باید تمام هزینه‌های ازدواج یک زوج را پرداخت کند.

بیشتر بخوانید
جزئیات محدودیت تردد در عید فطر

۴- قانون چهارم: جریمه‌ای دیگر برای فرد متخلفی که ازدواج نمی‌کند!

اگر پس از دوره ازدواج اختیاری فرد ازدواج نکرد از او در مناصب مدریتی و تدریس و عضویت در هیئت علمی و کارهای کلیدی هرگز استفاده نمی شود.

۵- قانون پنجم: معافیت مالیاتی برای وام‌دهندگان به جوانان

اگر صاحبان مشاغل و کسب و کار به تعداد تعیین شده از جوانان که در دوره ازدواج اختیاری هستند چه دختر باشد و چه پسر وام خودکفایی و ازدواج بدهند از دو تا سه سال معاف از هرگونه مالیات و عوارض می شوند.

۶- قانون ششم: جریمه‌ای دیگر برای ازدواج‌نکنندگان

کسی که سن او بالایی چهل سال است و فرزندی ندارد اگر به لحاظ جسمی و مالی، شرایط اش را داشته باشد موظف است که باتوجه به توانایی‌های او از یک تا چهار یتیم از کودکان کار یا شیرخوارگاه یا یتیم‌خانه‌های کشور فرزند تقبل کند.

۷- قانون هفتم: پاداشی دیگر برای ازدواج‌کنندگان!

هرکس در این دوره ازدواج کرد و برادر بزرگ‌تری ندارد که به والدینش خدمت کند استخدام رسمی ادارات دولتی می شود و همچنین یک دختر اگر برادر بزرگ تر ندارد که از والدینش مراقبت کند شوهر او معاف از مالیات و سربازی تا زمان پایان حیات والدین است.

۸- قانون هشتم: یک پاداش دیگر برای ازدواج‌کنندگان!

کسی که در دوره ازدواج اختیاری ازدواج کرد اگر فقیر بود به او در نزدیک ترین محل سکونت والدین در شهر خود زمینی یا منزل مسکونی یا مغازه ای برای کسب و کار که قابل برگشت باشد از طرف دولت ها و حکومت داده می شود.

بیشتر بخوانید
پیمان قاسم خانی ازدواج کرد + عکس

۹- قانون نهم: یک پاداش خوب دیگر برای ازدواج‌کنندگان و بچه‌آورندگان

کسی که در دوره ازدواج اختیاری و قبل از ۲۸ سالگی ازدواج کرد و صاحب چهار فرزند شد از سربازی معاف می شود و یارانه بیشتری از دولت ها دریافت می کند.

۱۰- قانون دهم: جریمه برای ازدواج‌نکنندگان

کسی که بدون ازدواج به سفرهای خارجی غیر زیارتی و علمی می رود عوارض خروج بیشتری باید بدهد واگر بدون عذر معقول همسر خود را با خود نبرد یا در خارج ازدواج کند نصف دارایی های او برای همسر اول و فرزندان است.

۱۱- قانون یازدهم: طلاب و دانشجویان هم باید ازدواج کنند

دانشجویان و طلاب تنها به دلیل تحصیل علم در داخل یا خارج از کشور تنها دو سال می توانند تاخیر در ازدواج داشته باشند.

۱۲- قانون دوازدهم: اجباری‌بودن دوره‌های آموزشی ازدواج

گواهی گذراندن حداقل دو دوره رایگان «حقوق متقابل و مترابط زن و شوهر» و «روش تعامل و آموزش تربیت فرزندان» قبل از ازدواج اختیاری یا ازدواج اجباری باید توسط دختر و پسر ارائه گردد تا پنج درصد به وام ازدواج آنها اضافه شود.

واکنش طنز کاربران شبکه‌های اجتماعی به ازدواج اجباری

اما ازدواج اجباری طبق معمول و مانند بسیاری از مصائب کشور به سوژه‌ای برای کاربران توییتر و اینستاگرام تبدیل شد و جوک‌های زیادی برای آن ساختند. برای از جوک‌های بامزه‌ی پیرامون ازدواج اجباری را در ادامه با هم می‌خوانیم:

۱- منتظر این پیامک باشین:

هموطن گرامی شما مشمول قانون ازدواج اجباری هستین لطفا برای پیگیری سریعتر به دفاتر مربوطه سراسر کشور مراجعه فرمائید!

*********************

۲- ‏ازدواج اجباری چیه دیگه سربازیه مگه؟ لابد اگه زن غیربومی بگیری یه مقداری کسری مهریه هم بهت تعلق میگیره.

بیشتر بخوانید
فیلم | شوخی جناب خان با لیلا حاتمی و ترانه علیدوستی

********************

۳- شیوه کار به این صورت هست که نام بانوان و آقایان بالای ۲۸ سال را درون گردونه های مجزا می گذارند، سپس مسعود روشن‌پژوه و عمو پورنگ گردونه ها رو میچرخاند و هر کدام یک گوی خارج میکنند و آن دو نفر به قید قرعه به اجبار باهم ازدواج میکنند.

********************

۴- آقای قاضی

به همین قرآن من نمیخواستمش تا ۲۸ سالگی ازدواج نکردم، فردای تولد ۲۸ سالگیم دولت منو گذاشت به مزایده.

جوک ازدواج اجباری

********************

۵- اونایی که کف پاهاشون صافه از ازدواج اجباری معاف میشن یا باید سه ماه برن نامزدی!؟

********************

۶- خوبه که علاوه بر طرح #ازدواج_اجباری طرح #شغل_اجباری و #مسکن_اجباری و هم برای خودتون تصویب کنید که اگر کسی تا سن ۲۸ سالگی به اینها نرسید.ماهانه یک‌ربع از حقوق همه ی نمایندگان #مجلس_انقلابی برای تامین بودجه این طرح ها کسر شود.

*******************

۷- من فکر میکنم طرح ازدواج اجباری جواب نمیده، واسه ملت ما باید اول یه مدت ازدواج رو ممنوع کنن تا بازار سیاه شکل بگیره، بعد یهو بیان طرح ازدواج به تعداد محدود با قرعه کشی بذارن همه از دم میرن تو صف ازدواج، یعنی میّت مجردم از تو گور در میاد میره تو صف عقب نمونه.

********************

۸- تو ازدواج اجباری اگه بابات ۴ تا زن گرفته باشه معاف میشی.

*******************

۹- از وقتی فهمیدم ازدواج اجباری شده کت شلوار براق پوشیدم دور میدون ونک وایسادم یکی بیاد بلندم کنه.

********************

۱۰- جوک ازدواج اجباری

*********************

۱۱- حالا که اصرار میکنید من دوتا بر میدارم

همچنین بخوانید: راه‌های تشخیص مرد خیانت‌کار

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. ظاهرا رفقا اصلا طرح رو نخواندند !!! بجای اینکه اونها برفضای مجازی تاصیر بگذارند اجازه میدن که فضای مجازی برای اونها تصمیم بگیره !مگر این طرح جز معیشت و اقتصاد نیست؟!خب بسم الله یه طرح جامع پیدا کنید

    آیت‌الله خامنه‌ای:
    اگر زن و مرد یا یکی از آن دو را به ازدواج مجبور نمایند و بعد از خواندن عقد راضی شوند و بگویند به آن عقد راضی هستیم عقد آن‌ها صحیح است.

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

19 − یازده =

دکمه بازگشت به بالا