بین‌المللیسیاسی

اردوغان دست به دعا برای پیروزی ترامپ در رقابت با بایدن شده است

ترکیه از شکست احتمالی ترامپ در انتخابات سخت می‌هراسد

این روزها بازنشر مصاحبه ۷ ماه قبل جو بایدن با روزنامه نیویورک تایمز موج بزرگی از واکنش‌ها را به همراه داشته است. جو بایدن، نامزد رسمی دموکرات‌ها در کارزار انتخاباتی پیش روی آمریکا، در این مصاحبه خود رسما و با صراحت اردوغان را خودکامه خظاب قرار داده بود.

بایدن خواستار برکناری رجب طیب اردوغان به روش فرآیند انتخابات با حمایت از احزاب اپوزیسیون شده بود. همچنین بایدن نسبت به خرید سامانه اس۴۰۰ توسط ترکیه انتقاد کرده بود و تحریم و تعلیق از پروژه جنگنده‌های «F-35» ناکافی دانسته بود. این مصاحبه به شدت مورد انتقاد دولت ترکیه قرار گرفته و از مباحث طرح شده در این گفت‌وگوی جنجالی باید به عنوان دخالت در امور داخلی کشور ترکیه یاد شده است. مواضع جو بایدن علیه ترکیه در شرایطی است که در دوران ریاست جهوری دونالد ترامپ، اختلافات میان آنکارا و واشنگتن به بالاترین سطح ممکن رسیده است.

در چهار سال گذشته ماجرای کشیش برونسون، هالک بانک، فتح‌الله گولن و کردهای سوریه موجب تیرگی مناسبات بین دو کشور شده است. با وجود این تنش‌ها، حالا به نظر می‌رسد اردوغان و حزب عدالت و وتوسعه آرزو می‌کنند ترامپ در رقابت انتخاباتی بر بایدن چیره شود و بر مسند ریاست جمهوری ایالات متحده باقی بماند. موضوع زوایه داشتن بایدن نسبت‌ به کنش‌های سیاسی اردوغان مسبوق به سابقه است. اگر نگاهی به دوران ریاست جمهوری باراک اوباما و حضور بایدن در کابینه‌اش بیندازید در‌می‌یابید که بایدن طی دوران معاونت باراک اوباما هم نشان داد میانه خوبی با سیاست‌های منطقه‌ای ترکیه ندارد.

بایدن یکی از سرسخت‌ترین حامیان کردهای سوریه و فدرالیسم عراق بوده که چنین دیدگاهی بر خلاف مواضع حاکم بر آنکاراست. از همین جهت آنکارا و شخص اردوغان، دونالد ترامپ را با وجود تمام تنش آفرینی‌هایی که داشته، شخصی قابل معامله و نزدیک‌تر به دیدگا‌ه‌های ارزیابی می‌کند. نماد بارز در این امر را می‌توان در توافق او بر سر هالک بانک و آزاد شدن کشیش برونسون مساهده کرد.

بیشتر بخوانید
آیا می‌توان بستر صحرای بزرگ آفریقا را با صفحات خورشیدی پوشاند؟

همچنین بخوانید: واشنگتن با هشدار به آنکارا وارد منازعه میان ترکیه و یونان شد

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهار + 1 =

دکمه بازگشت به بالا