خبر ببر

آخرین قوانین و روش‌های قانونی اخذ اقامت گرجستان در سال ۲۰۲۲

انواع اقامت گرجستان

به نقل از مطلب انواع اقامت گرجستان و روش‌های اخذ اقامت گرجستان، هزینه‌های پایین زندگی، شرایط اقتصادی مناسب، آزادی، امنیت و… از جمله دلایلی بوده که در چند سال اخیر باعث افزایش متقاضیان اقامت گرجستان شده است. علاوه بر نکات گفته‌شده، به تازگی زمزمه‌هایی از پیوستن کشور گرجستان به اتحادیه اروپا شنیده می‌شود که این موضوع باعث جذابیت بیشتر اقامت گرجستان شده است.

دلیل این تعجیل نیز این است که در صورت پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا، افراد دارای اقامت گرجستان از امتیازات ویژه‌ای برخوردار می‌شوند و همین‌طور روند دریافت این اقامت برای دیگر افراد سخت و پیچیده‌تر خواهد شد. در این مقاله قصد داریم تا به‌صورت جامع اما مختصر چگونگی دریافت اقامت گرجستان به طرق مختلف را به شما آموزش دهیم. اما قبل از آن باید کمی بیشتر در مورد خود واژه اقامت بدانید.

تفاوت اقامت گرجستان با شهروندی گرجستان

متأسفانه بسیاری از شرکت‌های سودجویی که در زمینه دریافت اقامت کشور گرجستان برای افراد مقیم ایران فعالیت می‌کنند، به آن‌ها اطلاع دقیقی در مورد تفاوت اقامت و شهروندی گرجستان ارائه نمی‌کنند.

باید بدانید که منظور از اقامت، دریافت اجازه زندگی برای یک یا چند سال در کشوری خارجی است. فردی که اقامت یک کشور را به دست بیاورد، به غیر از پاسپورت و حق رأی، از تمامی حقوق شهروندی آن کشور برخوردار می‌شود. اما در مقابل، واژه شهروندی به معنای دریافت اقامت دائم، همراه با حق رأی و پاسپورت کشور مذکور است.

البته افرادی که توانسته‌اند اقامت یک کشور را دریافت کنند، می‌توانند بنا به شرایط و قوانین موجود برای تمدید آن نیز دست به اقدام بزنند و در نهایت اقامت دائم (شهروندی) دریافت کنند.

روش‌های اخذ اقامت گرجستان

اخذ اقامت گرجستان روش‌های مختلفی را دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد تا ضمن آشنائی با روش‌های اخذ اقامت گرجستان، بتوانید بهترین راه ممکن را نسبت به شرایط خود انتخاب کنید.

اخذ اقامت گرجستان با خرید ملک در گرجستان

اگر پول کافی برای دریافت اقامت گرجستان از طریق سرمایه‌گذاری را ندارید یا اصلاً علاقه دارید تا سرمایه خود را در راه ساخت‌وساز ملک و ساختمان خرج کنید، بهترین گزینه پیش‌رو، اقامت گرجستان از طریق خرید ملک در گرجستان است. اولین شرط برای دریافت اقامت از این روش این است که ملک خریداری‌شده توسط شما، قیمتی بیش از ۱۰۰ هزار دلار آمریکا داشته باشد.

بیشتر بخوانید
برندهای معتبر دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران

مزیت خرید ملک در گرجستان این است که اقامت گرجستان پس از خرید شما به‌صورت خودکار برایتان صادر‌شده و دیگر نیازی به صرف هزینه‌های بیشتر ندارید. علاوه بر آن می‌توانید در پایان هر سال، اقامت خود را دوباره تأیید کنید و در نهایت پس از گذشت ۶ سال به یک شهروند گرجستان با اقامت دائم تبدیل شوید. اگر از طریق خرید ملک در گرجستان برای گرفتن اقامت اقدام کنید، می‌توانید برای فرزندان خود با سن کمتر از ۲۱ سال نیز اقامت دریافت کنید.

اقامت سرمایه‌گذاری گرجستان

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفته شد، شرایط سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی کسب‌وکار توسط نهاد‌های دولتی این کشور تا حد ممکن آسان و سهل‌شده است. همین موضوع است که باعث می‌شود افراد بسیاری برای اخذ اقامت گرجستان، از طریق سرمایه‌گذاری اقدام کنند. در نظر داشته باشید که به احتمال زیاد در آینده‌ای نزدیک کشور گرجستان از اعضای جدید اتحادیه اروپا خواهد بود و این موضوع می‌تواند بر رشد سرمایه‌های دریافتی این کشور، تأثیر مثبتی داشته باشد.

اقامت کارمندی گرجستان

در سال‌های گذشته افراد زیادی برای کار به گرجستان مهاجرت کرده‌اند و همین موضوع باعث‌شده تا این کشور قوانین خاصی را برای مهاجران جویای کار وضع کند. این افراد برای این‌که بتوانند در این کشور مشغول به کار شوند نیاز به داشتن یک ویزای بلند مدت دارند و ویزاهای کوتاه مدت گردشگری نمی‌تواند باعث استخدام قانونی آن‌ها شود.

اگر قصد دارید برای دریافت اقامت گرجستان در این کشور مشغول به کار شوید باید به خوبی با شرایط موجود در این کشور آشنا شوید. اولین نکته حائز اهمیتی که باید بدانید این است که در صورت عدم آشنایی با زبان گرجی احتمالاً مجبور به اشتغال در شغل‌های سطح پایین و البته سخت می‌شوید که در نهایت درآمد آن نمی‌تواند کفاف مخارج زندگی شما را بدهد. (البته اگر تخصصی دارید که مطمئنید در کشور هی مختلف واقعاً به آن نیاز دارند، نباید نگران این موضوع باشید.)

دومین نکته هم این است که نرخ بیکاری در کشور گرجستان برابر با ۱۲ درصد است؛ که این موضوع باعث می‌شود پیدا کردن کار در این کشور کمی سخت باشد.

هلدینگ جئووست در چه زمینه‌هایی تخصص دارد؟

هلدینگ جئووست (ثبت: ۴۰۴۵۸۱۰۰۱) یک شرکت گرجی به ثبت رسیده و قانونی در گرجستان است که در زمینه املاک گرجستان، سرمایه‌گذاری در گرجستان و اخذ اقامت گرجستان خدمات متنوعی را ارائه می‌کند.
کلیه کارشناسان هلدینگ جئووست مقیم گرجستان و با تسلط به زبان‌های فارسی، گرجی، آذری، انگلیسی، روسی درخواست‌های مشاوره متقاضیان در دپارتمان‌های مختلف املاک، سرمایه‌گذاری، حقوقی، اداری، مارکتینگ را بررسی می‌کنند.

دریافت اقامت گرجستان با ثبت شرکت

در سال ۲۰۱۸ میلادی، کشور گرجستان در بین بیشتر از ۱۸۰ کشور دنیا، رتبه ۹ سهولت راه‌اندازی کسب‌وکار را دریافت کرد. همین موضوع یکی از دلایلی است که باعث می‌شود دریافت اقامت گرجستان با استفاده از ثبت شرکت، طرفداران زیادی داشته باشد. قوانینی که دولت این کشور برای سرمایه‌گذاران خارجی وضع کرده بسیار مناسب است؛ زیرا علاوه بر کاهش هزینه خدمات ثبت شرکت و دیگر خدمات مرتبطه، این افراد را از پرداخت قسمت اعظم مالیات‌ها معاف کرده است.

بیشتر بخوانید
هر آنچه در مورد کنتاکتور برق باید بلد باشید

در اغلب کشور‌های جهان، زمانی که افراد خارجی قصد ثبت شرکت یا دیگر فعالیت‌های تجاری را داشته باشند، نیاز به وجود یک شهروند آن کشور را نیز (به عنوان یک شریک) دارند، اما در گرجستان می‌توانید بدون نیاز به هیچ فرد و شهروندی، شرکت ثبت‌شده را به‌صورت صددرصدی به نام خودتان بزنید.

اقامت تحصیل در گرجستان

از جمله مزایای دریافت اقامت گرجستان از طریق تحصیل این است که افراد می‌توانند در حین تحصیل برای دریافت ویزای شینگن خود نیز اقدام کرده و از مزایای بی‌نظیر این نوع ویزا استفاده کنند. هزینه تحصیل در این کشور نسبت به دانشگاه انتخابی شما متفاوت است. این هزینه در اغلب دانشگاه‌ها برای شهروندان رایگان است اما برای مهاجران هزینه‌ای بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار در سال است. (نسبت به مقطع تحصیلی)

شرایطی نیز برای پذیرش در این دانشگاه‌ها وجود دارد که مهم‌ترین آن، تسلط به یکی از زبان‌های انگلیسی، گرجی و یا روسی است. البته در هر حال برای تحصیل در این دانشگاه‌ها باید در دوره ۱۳۰ ساعته آموزش زبان گرجی شرکت کنید.

کم‌ترین مدرک لازم برای پذیرش در دانشگاه‌های کشور گرجستان نیز مدرک دیپلم است.

گرجستان

اقامت گرجستان از طریق ازدواج با تبعه گرجی

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که دریافت اقامت با ازدواج صرفاً مخصوص آقایان است در صورتی‌که این نوع اقامت برای خانم‌ها نیز وجود دارد.

برای اخذ اقامت گرجستان از طریق ازدواج، باید دارای یک سری از شرایط باشید و پس از گذراندن چند مرحله قانونی می‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. البته توانایی دریافت این نوع اقامت برای افرادی که در گذشته به این کشور پناهنده شده‌اند وجود ندارد.

بیشتر بخوانید
تحریم و تروریسم دو راهبرد آمریکا علیه کشورهای مستقل است

در چند سال اخیر متأسفانه افراد زیادی از این قانون سوء‌استفاده کرده و با ترتیب دادن ازدواج‌های سوری، اقدام به دریافت اقامت گرجستان کردند. در نهایت این موضوع باعث‌شده که روند دریافت اقامت دائم در این کشور کمی سخت شود. تا جایی که ممکن است حتی تا ۳ سال اول نتوانید با استفاده از این قانون موفق به دریافت اقامت دائم این کشور یا همان شهروندی شوید.

همان‌طور که گفتیم می‌توانید برای سفر به گرجستان بدون نیاز به ویزا اقدام کنید و به راحتی در این کشور به جستجو بپردازید و با دیگران معاشرت کنید اما موضوع بسیار مهم این است که ثبت ازدواج شما با یک شهروند گرج، به‌صورت جهانی ثبت می‌شود و این قانون باعث می‌شود تا افراد متأهل قبل از طلاق از شریک زندگی خود، توانایی ثبت ازدواج جدیدی را نداشته باشند.

اخذ اقامت گرجستان از طریق خانواده یا نسبیت

این روش مخصوص افرادی است که قبلاً توانسته‌اند اقامت دائم در کشور گرجستان را دریافت کنند و حال می‌توانند با ارائه درخواست خود به نهاد‌های دولتی این کشور، اقامت اعضای خانواده خود را نیز دریافت کنند. البته در ابتدا اعضای خانواده نه به عنوان شهروند و با اقامت دائم بلکه به عنوان اقامت موقت به این کشور سفر می‌کنند. باز هم قوانین محدودکننده‌ای در این این نوع اقامت گرجستان وجود دارد. مهم‌ترین آن این است که شهروند گرجستانی صرفاً می‌تواند برای همسر و سپس فرزندان زیر ۱۸ سال خود اقامت دریافت کند. (برای افراد معلول و ناتوانی که برای ادامه زندگی نیاز به وجود شهروند گرج داشته باشند نیز این اقامت صادر می‌شود.)

در نهایت پیشنهاد می‌شود اگر هزینه کافی برای مهاجرت به این کشور را دارید از طریق سرمایه‌گذاری اقدام به دریافت اقامت کنید و در غیر این‌صورت خرید ملک بهترین گزینه پیش‌روی شما است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

دوازده + نه =

دکمه بازگشت به بالا