خبر ببر

اختصاص سهمی از مالیات بر ارزش افزوده به شهرک‌ها و نواحی صنعتی جهت خدمات‌رسانی بهتر به واحد‌های تولیدی

عضو موظف هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از اختصاص سهمی از مالیات بر ارزش افزوده به شهرک‌ها و نواحی صنعتی جهت خدمات‌رسانی بهتر به واحد‌های تولیدی خبر داد.

جبران هزینه نگهداری راهبری شهرک‌ها و نواحی صنعتی

به گزارش خبرگزاری سروش، عزیزاله قربانی ضمن بیان این مطلب، اظهار داشت:

بر اساس بند «۷» قانون اصلاح قانون تاسیس شرکت شهرک‌های صنعتی ایران، شهرک ‌ای صنعتی در هر حال از حریم قانونی و استحفاظی شهرها و قانون شهرداری‌ها مستثنی می‌باشند.

بر همین اساس شهرداری ها و دهیاری‌ها هیچگونه خدماتی را به شهرک‌ها و نواحی صنعتی ارائه نمی‌کنند و تمامی هزینه‌های مربوط به نگهداری و اداره شهرک‌ها و نواحی از طریق صنعتگران مستقر در آنها تامین می‌شود و این در حالی است که بخشی از مالیات و عوارض ارزش افزوده مربوط به واحدهای صنعتی می‌باشد.

عضو موظف هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تصریح کرد:

جبران هزینه نگهداری راهبری شهرک‌ها و نواحی صنعتی، هزینه جاری نسبتاً بالای تصفیه‌خانه‌‌های فاضلاب صنعتی واحدها، هزینه‌های نوسازی و بازسازی زیر ساخت‌های فرسوده و نیز هزینه‌های انجام تعهدات عمرانی دولت در تکمیل زیرساخت‌های مورد نیاز و ایجاد امکانات جدید به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته در توان واحدهای تولیدی مستقر در آنها نبوده است.

به طور قطع ایفای وظایف قانونی و تداوم حمایت‌ها نیز با توجه به خصوصی‌سازی شهرک‌ها و نواحی صنعتی، از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران میسور نخواهد بود و لذا تامین یک منبع مالی پایدار در این ارتباط ضروری و اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد.

اختصاص وجوه حاصل از مالیات بر ارزش افزوده اخذ شده از واحدهای مستقر در شهرک‌‌ها و نواحی صنعتی

وی ادامه داد: اختصاص وجوه حاصل از مالیات بر ارزش افزوده اخذ شده از واحدهای مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در جهت حمایت و رفع بخشی از مشکلات واحدهای تولیدی در شرایطی که کمترین خدمتی از سوی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به آنها ارائه نمی شود می‌تواند فضای روانی مطلوبی در میان صنعتگران ایجاد کند.

قربانی اضافه کرد: بر این اساس نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به واسطه حمایت از تولید و تسری کمک دولت به شهر‌ها و روستاها و کمک به راهبری و توسعه زیرساخت‌های صنعتی داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی جزء (۲) بند (ب) ماده (۶) قانون برنامه ششم توسعه را تصویب کردند که به دلایل فنی مطروحه از طرف سازمان امور مالیاتی قابلیت اجرا پیدا نکرد.

عضو موظف هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه بیان کرد:

هم‌زمان با لایحه پیشنهادی دولت محترم جهت دائمی نمودن قانون مالیات بر ارزش افزوده با تلاش‌های مجدد همکاران بنده و شرکت در جلسات مختلف کارشناسی و تصمیم‌گیری در کمیسیون‌های اقتصادی دولت و مجلس و مرکز پژوهش‌ها و جلب حمایت نمایندگان محترم علی‌الخصوص در کمیسیون‌های اقتصادی و صنایع و معادن در تبصره ۴ ماده ۴۲ لایحه مذکور، اختصاص سهمی از مالیات بر ارزش افزوده به شهرک‌ها و نواحی صنعتی درج شد.

بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده

وی گفت: نمایندگان محترم در نشست علنی روز سه شنبه ۱ بهمن مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده با ماده ۴۲ این لایحه با ۱۵۶ رأی موافق، ۵ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

در تبصره ۴ ذیل این ماده ” یک‌درصد (۱%) از مالیات و عوارض بر ارزش افزوده موضوع ماده (۷) و بندهای «ب»، «پ» و «ت» ماده (۲۸) این قانون به منظور تأمین منابع مالی مورد نیاز شهرک‌ها و نواحی صنعتی برای ایجاد، تکمیل و نگهداری زیرساخت‌ها، مدیریت پسماند و فاضلاب، ارائه خدمات شهری و کمربند سبز در محوطه داخل و اطراف شهرک‌ها و نواحی صنعتی در حساب ویژه‌ای که به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران) و توسط خزانه داری کل کشور افتتاح می‌شود، واریز می‌گردد.

قربانی اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است بر اساس ضرایب و دستورالعملی منابع حساب مذکور را میان شرکت شهرک‌های صنعتی استانی و شرکت‌های خدماتی موضوع قانون نحوه واگذاری مالکیت و اداره امور شهرک‌های صنعتی مصوب ۳۱/۲/۱۳۸۷ با اصلاحات و الحاقات بعدی توزیع نماید.

مورد تصویب قرار گرفت که امید است با تایید نهایی شورای نگهبان و ابلاغ آن شاهد ارائه خدمات بهتر به صنعتگران عزیز کشورمان باشیم.

اجرای برنامه‌های رونق تولید

وی تاکید کرد: با اشاره به نامگذاری سال ۹۸ به عنوان سال رونق تولید از سوی رهبر معظم انقلاب، وزارت صنعت، معدن و تجارت تلاش می‌کند اثرات خوبی را در رشد تولید کشور داشته باشد و با اجرای برنامه‌های رونق تولید و اقدامات مشابه حمایت‌های مختلفی را برای صنعتگران و تولیدکنندگان برقرار نماید که امیدواریم با اجرای این قانون خدمات بهتری ارائه شود.

به گزارش خبرگزاری سروش، عضو موظف هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در پایان، اظهار داشت:

بدین وسیله از حمایت‌های نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، جناب آقای دکتر رحمانی وزیر محترم صنعت معدن و تجارت، مدیرعامل سازمان، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، خانه صنعت و معدن ایران، صنعتگران مستقر در شهرک‌ها و نواحی‌صنعتی و سایر عزیزان تشکر می‌کنم.

بیشتر بخوانید: ضرورت اجرای قوانین عمل‌نشده و مطالبات رهبر معظم انقلاب در بخش تعاون

بیشتر بخوانید
نامه 500 استاد دانشگاه به روحانی: برای فقرا در زمانه کرونا کاری کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

2 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا