بین‌المللیسیاسی

تلاش ظریف برای احیای همزمان برجام و رابطه با جهان عرب

در روزهای پایانی دولت حسن روحانی، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان، روزهای پر مشغله‌ای را سپری می‌کند. ظریف علاوه بر مذاکرات احیای برجام، احیای روابط با جهان عرب را هم پیگیری می‌کند.

روابط ایران با عربستان سعودی در زمستان ۱۳۹۴، پس از حمله به سفارت و کنسولگری این کشور در ایران، قطع شد. همزمان شماری از کشورهای عربی از جمله امارات و بحرین هم روابط خودشان با تهران قطع کردند. از آن زمان تا به امروز، روابط ایران با این کشورها بارها رو به وخامت گذاشته است. این در حالی است که سال ۹۸ دو کشور امارات و ایران، تعاملات خودشان را افزایش دادند و خوب است بدانید در همین راستا، ۷۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های ایران در امارات نیز آزاد شد.

در دنیای عرب، معمولاً برای عربستان به عنوان یک طرح آزمایشی عمل می‌کند و مورد سنجش قرار می‌‌گیرد. با این حال بعد از افزایش تعامل ایران و امارات، عربستان سعودی تمایلی برای انجام اقدام مشابه از خود بروز نداد، اما بعد از تغییر دولت در ایالات متحده، تلاش ایران برای برگرداندن واشنگتن به تعهدات برجامی‌اش، ورق را برگرداند. با افزایش احتمال رفع تحریم ایران و احتمال کاهش حمایت‌های آمریکا از اعراب، عربستان به سمت ایران متمایل شده است.

همان طور که پیش از این نیز به آن پرداختیم، در روزهای اخیر متوجه شدیم هیات‌های ایرانی و عربستانی در عراق به گفت‌و‌گو و مذاکره نشسته‌اند. احیای روابط با عربستان کلید تنش‌زدایی با دیگر کشورهای عربی است و نشانه‌های وقوع چنین اتفاق مثبتی هم قابل مشاهده است؛ چرا که در همین روزهای اخیر، اخباری از ارتباط ایران با اردن و حتی مصر نیز به گوش می‌رسد. عراق که میانجی ایران و عربستان در گفت‌وگوهای دو کشور بوده، به تازگی میزبان اردن و مصر هم شده تا درباره مسائل منطقه مذاکره کنند.

بیشتر بخوانید
حسین کاظم پور اردبیلی نماینده ایران در اوپک درگذشت

موضوعات گفت‌وگوی این کشورها مانند بحران سوریه و جنگ یمن، اشتراک زیادی با دغدغه‌های ایران دارد. تنش‌زدایی با جهان عرب به ویژه کشورهای عربستان و مصر نقش زیادی در آرامش سیاسی و اقتصادی ایران خواهد داشت. حالا باید منتظر ماند و دید قطار دیپلماسی ظریف در آخرین روزهای دولت حسن روحانی تا کجا خواهد رفت و چه دستاوردهایی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: نگاهی بر مذاکرات ایران و عربستان که به تازگی رسانه‌ای شده

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

15 − 1 =

دکمه بازگشت به بالا