خبر ببرسیاسی

محمد جواد ظریف، احمد خلیلی، زندانی در آلمان را به ایران برگرداند

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، احمد خلیلی، زندانی در آلمان را به ایران برگردانده‌است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجی، خبر داده احمد خلیلی شهروند ایرانی که به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران در آلمان بازداشت بوده، آزاد شده و دیشب با جوادظریف به تهران برگشته‌است.

این دیپلمات ارشد افزوده خلیلی در آستانه تحویل‌ داده‌شدن به آمریکا بوده اما «با رایزنی‌های فشرده دیپلماتیک و با هم‌کاری موثر قوه قضایی و سازمان اطلاعات سپاه» به تهران برگشته‌است.
سخنگوی وزارت‌ امورخارجه توضیح نداده خلیلی دقیقا بابت دورزدن تحریم‌ها چه‌ می‌کرده و چه زمانی بازداشت شده‌است.

احمد خلیلی کیست؟

سال ۱۳۹۴، علیرضا ولدخانی، مدیرعامل شرکت هلی‌کوپتری خصوصی «هلی کیش»، به خبرگزاری‌ها گفته‌بوده او و احمد خلیلی به‌ اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا در اردیبهشت ۱۳۹۰ در اسپانیا بازداشت شده‌ و به مدت ۴۰ ماه در زندان بوده‌اند.

در گزارش‌های دیگری از خبرگزاری‌ها آمده که خلیلی با سپردن وثیقه در بهمن ماه سال ۹۰ از بازداشت آزاد شده و به تهران بازگشته‌است. خلیلی، بنابر گزارش رسانه‌ها، گویا زمانی مدیرعامل شرکت «ایران‌ ایرتور» بود و در شرکت‌های هواپیمایی معراج و آسمان هم کار می‌کرده‌است.

نکته‌ مهم‌ دیگر این‌ است که وزارت‌امورخارجه گفته خلیلی با همکاری قوه‌ قضائیه و اطلاعات سپاه آزاد شده‌است.
آیا در ازای آزادی خلیلی، فرد یا افرادی آمریکایی یا آلمانی که در ایران بازداشت بوده‌اند، از زندان ایران آزاد شده یا قرار است در آینده آزاد ‌شوند؟

بیشتر بخوانید: اشرف غنی؛ ماهی گیر آب گل آلود یا دلواپس زبان فارسی و افغانستان

بیشتر بخوانید
چیزی تحت عنوان حقوق‌های نجومی وجود ندارد

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

7 + هفت =

دکمه بازگشت به بالا