سیاسی

خواب و خیالات احمدی‌نژاد برای انتخابات ۱۴۰۰

احمدی‌نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری چه خوابی دیده است؟

محمود احمدی‌نژاد اخیرا احتمال نامزدی خود در انتخابات ۱۴۰۰ را به طور تلویحی تایید کرده است. با این حال به نظر می‌رسد چالش اصلی، احمدی‌نژاد تایید صلاحیتش از سوی شورای نگهبان می‌باشد. این در حالی است که احمدی‌نژاد سال ۹۶ با وجود منع رهبری، کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی شد ولی شورای نگهبان صلاحیت وی را رد کرد.

در روزهای اخیر اخباری از مذاکره اطرافیان احمدی‌نژاد با شورای نگهبان برای تایید صلاحیت او منتشر شده است. به طور مثال مرتضی طلایی گفته مستنداتی ندارد اما استنباطش این است که احمدی‌نژاد برای تایید صلاحیتش رایزنی می‌کند. عباس رئیسی‌فر، عضور شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری در دوره احمدی‌نژاد هم این موضوع را تایید کرده است. در همین رابطه امیری‌فر گفته محمود احمدی‌نژاد حتی حاضر است برای کاندیداتوری تعهد بدهد که از خط قرمزها عبور نمی‌کند. با این حال، بهمن شریف‌زاده، روحانی نزدیک به احمدی‌نژاد رایزنی او با شورای نگهبان را تکذیب کرده است. شریف‌زاده در این رابطه گفته اصولگرایان این اخبار را اعلام می‌کنند تا تنور انتخابات را گرم کنند.

دلیل اینکه خبر کاندیداتوری احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰ قوت گرفته را باید در چند موضوع جست‌وجو کرد:

  • اولا اینکه  اصلاح طلبان با عملکرد شوراها، مجلس دهم و نیز دولت مورد حمایت آنها شرایط خوبی ندارند. حالا هم که نه کاندیدای بالقوه‌ای دارند و نه احتمالا امکان حضور با کاندیداها اسم و رسم‌دار را دارند.
  • از طرف دیگر، رقبای سنتی احمدی‌نژاد در جناح اصولگرا نیز در افکار عمومی وضعیت چندان مطلوبی ندارند. به طور مثال تحولات اخیر باعث افت جایگاه لاریجانی‌ها در کشور شده و در نتیجه دامن علی لاریجانی را هم همین حواشی گرفته است.
  • از طرف دیگر، انتخابات مجلس یازدهم و ترکیبی که به مجلس شورای اسلامی راه یافته‌اند برای احمدی‌نژاد خوش یمن بوده است. به طور مثال شمس‌الدین حسینی، تعداد مدیران سابق دولت احمدی‌نژاد در مجلس را ۵۰ نفر اعلام کرده و یا علی نیکزاد، وزیری که از حلقه اول وزاری محمود احمدی‌نژاد شمرده می‌شد، حالا نایب رئیس دوم مجلس شده است.
بیشتر بخوانید
23 فروردین، آغازبه‌کار کسب‌وکارهای کم‌خطر در خارج از تهران

 همه این‌ها وسوسه کاندیداتوری دوباره را در احمدی‌نژاد بیش از پیش زنده می‌کند. احتمالا تحلیل شخص احمدی‌نژاد و نزدیکانش این است که در صورت تایید صلاحیت، قطعا رای خواهد آورد و از طرفی در صورت رد صلاحیت هم نه تنها چیزی را از دست نمی‌دهد، بلکه پتانسیل فعلی خودش را نیز حفظ خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: پرویز فتاح، کسی که او را احمدی‌نژاد ثانی می‌دانند به پایان راه رسید؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا