شبکه‌های اجتماعیهنر

ماجرای آیدین آغداشلو و اتهام جنسی + واکنش تارا آغداشلو

پس از آن‌که همین چند ماه پیش در آمریکا سیل اتهام‌های جنسی آغاز شد و هنوز هم به پایان نرسیده‌است، به‌نظر می‌رسد چنین اتهام‌های جنسی قرار است در ایران نیز راه بیفتند. پس از آن‌که عده‌ای دختر جوان در توییتر اعلام کردند که پسری جوان با نام کیوان امام در دانشگاه تهران آن‌ها را گول زده  و به خانه برده و با خوراندن شراب به آن‌ها بی‌هوش‌شان کرده و سپس به آن‌ها تجاوز کرده، این بار به آیدین آغداشلو اتهام جنسی وارد شده است. البته چند سال پیش اتهام‌هایی به این نقاش بزرگ ایرانی وارد شد، اما گویا این اتهام‌ها دوباره از سر گرفته شده‌اند.

آغاز اتهامات جنسی به آیدین آغداشلو

گویا ابتدا یک خبرنگار با نام سارا امت‌علی در یک مجموعه‌توییت عنوان کرده که آیدین آغداشلو متجاوزگر است و پس از آن بوده که به‌تدریج دیگران نیز این رویه را ادامه داده‌اند و اظهار داشته‌اند که آیدین آغداشلو -که در حال حاضر حدود ۸۰ سال سن دارد – متجاوزگر است.

سارا امت‌علی در ابتدا نوشت:

نوشتن این چند سطر از سخت‌ترین کارهایی است که کرده‌ام. قرار است ماجرایی را بخوانید که ممکن است آدمی را که نزد خیلی‌هایتان فردی خردمند و فرهیخته و داناست و از روشنفکرهای محبوب، به کل زیر سؤال ببرد. این روایت را سال‌ها حمل کرده‌ام و دیگر دلیلی برای حمل مصلحت‌اندیشانه‌شان نمی‌بینم.

روزی که قرار بود به موزه‌ی ملی برویم، رفتم دفترش. زنگ زدم و اطلاع دادم که رسیده‌ام و منتظرم که بیاید بالا (دفترش در زیر زمین ساختمان بود و همه‌ی پنجره‌های کوچکش با کتاب‌خانه‌هایی که تا سقف رفته بود پوشانده شده بود و راهی به بیرون نداشت). گفت هنوز آماده نیست.

بیشتر بخوانید
کدام رفتار صفحات فروشگاهی اینستاگرامی باعث می‌شود از آنها خرید نکنید؟

گفتم منتظر می‌مانم، اصرار کرد که در این گرما چرا بیرون منتظر باشی؟ بیا پایین تا من آماده می‌شوم در گرما نمانی. حس خوبی نداشتم و احساس خطر می‌کردم. با این حال آن‌قدر اصرار کرد که رویم نشد بیشتر بر نرفتن پافشاری کنم. احساس می‌کردم پافشاری‌ام توهین‌آمیز است.

حتی از داشتن این احساس ناراحت بودم و خودم را بابت بدبینی سرزنش می‌کردم. ۲۴ساله بودم و کم‌تجربه، و مثل بسیاری از زنان هم‌سالم نگران وجهه‌ام بودم. دوست نداشتم دیگران، به‌ویژه فردی در حدواندازه‌ی آغداشلو فکر کند خام و بی‌تجربه‌ام و از روابط «معمولی و انسانی»  برداشت اشتباه دارم.

 از پله‌ها پایین رفتم، دیدم لای در باز است.جرأت نکردم داخل شوم. صدایش کردم، گفت بیا تو دارم لباس عوض می‌کنم. نرفتم. همچنان پشت در ماندم تا خودش آمد. لُخت بود و فقط یک عبای قهوه‌ای روی دوشش بود. خشکم زده بود. خون در بدنم منجمد شده بود و عضلات و استخوان‌هایم از مغزم فرمان نمی‌بردند.

محکم بغلم کرد، تنم را به خودش فشار می‌داد و تلاش می‌کرد لب‌هایم را ببوسد. با هر چه در توان داشتم تقلا می‌کردم که خلاص شوم. ۱۴ سال از آن روز می‌گذرد و من با مرور اتفاق، به اندازه همان لحظه‌ها پر از نفرت و ترس و عجز و خشم می‌شوم.پله‌ها را دو تا یکی کردم و خودم را پرت کردم توی کوچه.

سر کوچه‌ی سلحشور یک سوپرمارکت بود، نمی‌فهمیدم دارم چه کار می‌کنم. یک بطری آب خریدم و نشستم روی پله‌ی مغازه و صورتم را با آب شستم. می‌خواستم لب‌های بوسیده شده را در اسید حل کنم. از لب‌هایم بیشتر از هر چیزی بدم می‌آمد.

بیشتر بخوانید
عکس و فیلم جنجالی دنیا جهانبخت و مهراد جم در اینستاگرام

چند دقیقه گذشت؟ نمی‌دانم. «استاد» از خانه بیرون آمد و انگار که هیچ اتفاقی نیفتاده، آمد به سمتم و گفت برویم؟! انگار هیچ اراده‌ای از خودم نداشتم. رفتم. مثل یک مرده‌ی متحرک به موزه‌ی ملی وارد شدم، با هم گچ‌بری‌ها را دیدیم و صدایش را ضبط کردم.

دیگر هیچ چیز، مطلقاً هیچ چیز، از آن روز یادم نیست. این‌که بعدش کجا رفتم؟ چه کردم؟ چه احساسی داشتم؟ همه از ذهنم پاک شده. فقط یادم هست که فردایش گزارش را تنظیم کردم، انگار با نوشتن گزارش قرار بود آن پرونده بسته شود و من از شر هجوم این احساسات متناقض و آلوده خلاص شوم.

گزارش را که به شاهین امین، دبیر گروه هنر تحویل دادم، گفتم دیگر هرگز، تحت هیچ شرایطی از من نخواهید با آیدین آغداشلو مصاحبه کنم.

همه‌ی این سال‌ها از ترس کسانی که خواهند گفت مدرکی برای اثبات ادعایت نداری، یا کسانی که حاضر نیستند بپذیرند آغداشلو با تمام دانش و هنرش یک آزارگر جنسی است، سکوت کردم اما حالا احساس می‌کنم این سکوت از سر ترس و مصلحت شایسته‌ی من نیست. تمام.

آیدین آغداشلو و اتهام جنسی

واکنش کاربران توییتر به اتهام جنسی آیدین آغداشلو

اغلب کسانی که به‌تازگی در مورد تجاوز صحبت می‌کنند، به‌نظر قربانیانی هستند که در گذشته‌های دور یا نزدیک به آن‌ها تجاوز شده و از هشتگ #meToo استفاده می‌کنند.

برخی از کاربران توییتر در مورد تجاوز به‌طور عام و در مورد اتهام جنسی آیدین آغداشلو به‌طور خاص توییت کرده‌اند. برخی از توییت‌ها را در ادامه بخوانید:

من واقعا از دیدن دست و پا زدن #آغداشلو #کیوان_امام و هر متجاوز گه دیگه ای نهایت کیف رو میبرم

بیشتر بخوانید
نوروز 1400 خبری از پایتخت 7 نیست

****************

توییت فرداد فرحزاد، مجری بی‌بی‌سی فارسی:

توییت فرداد فرحزاد

یکی از اعضای خانواده آغداشلو همین حالا بهم گفت آیدین آغداشلو، کلیه اتهامات جنسی را که علیه او مطرح شده شدیداً تکذیب می‌کند. آقای آغداشلو گفته بزودی بیانیه‌ای در این باره منتشر می‌کند.

****************

به نظرم غمنگیز ترین بخش این #تجاوز ها اینکه #متجاوزان همه نماد روشنفکری و فرهنگ تو جامعه بودن و حالا نماد #سقوط اخلاق توی جامعه هستن.

****************

یکی از کارهایی که می‌شه کرد این هست که یک وکیل خوب پیدا بشه و علیه #آغداشلو تو کانادا شکایت کنن. همه قربانی‌هاش هم با وکیل تماس بگیرن.

****************

توییت بهمن بابازاده خبرنگار حوزه‌ی موسیقی و هنر:

توییت بهمن بابازاده

****************

حتی باورشم برام سخته آدمایی که ما برای خودمون کردیم هنرمند چیزی جز مریضای جنسی نیستن!

 بعله آقای #آغداشلو و #امیرشهاب_رضویان!

عجب موج #MeToo راه افتاده تو توییتر فارسی!

بگید بدونیم با چه جونورایی طرفیم!

****************

اینطور آدم هایی هم پیدا میشن دیگه Face with tears of joy #آغداشلو و #رضامند شهره ی خاص و عام هستن. اون وقت یه عده میگن تهمت نزنین. احیانا اینا بابت ندیدن حقایق پول میگیرن؟

***************

واکنش تارا آغداشلو به ماجرای اتهام جنسی به پدرش

همچنین بخوانید: متجاوز سریالی تهران کیوان امام کیست؟

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

  1. دختر آغداشلو بله حرفتون درسته، حقیقت پنهون نمی‌مونه
    در مورد پدر شما هم این اتفاق افتاد و حقیقت آشکار شد…

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

1 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا