آشپزینوشیدنی

طرز تهیه سه نوع آیس تی یا چای یخی

چای بعد از آب پرمصرف‌ترین نوشیدنی‌ در تمام جهان است. این نوشیدنی خوش‌عطر و طعم اولین انتخاب بیشتر ایرانی‌ها به‌عنوان یک خوراکی گرم است، اما استفاده از آن به‌عنوان نوشیدنی خنک چندان رایج نیست. در این نوشتار قصد داریم طرز تهیه‌ی چند نوع چای یخی یا آیس تی بپردازیم. بدون شک امتحان یک نوشیدنی که درعین داشتن طعم چای خنک هم باشد تجربه‌ی بی‌نظیری برای شما و مهمانان‌تان خواهد بود.

طرز تهیه‌ی آیس تی زردآلو

آیس تی زردآلو

چنان‌چه می‌خواهید از مهمانان‌تان با یک نوشیدنی جدید، آسان و سریع پذیرایی کنید چای یخی زردآلو یکی از بهترین انتخاب‌های‌تان است. برای آماده‌کردن این نوشیدنی فقط به چای، زردآلو، شکر و یخ احتیاج دارید.

برای تهیه‌ی این نوشیدنی باید ابتدا نکتار زردآلو را آماده کنید. ۸ عدد زردآلوی شیرین و رسیده را پوست بگیرید و تکه‌تکه کنید. در یک ظرف مناسب ۳ لیوان آب و ۱ لیوان شکر بریزید و روی شعله‌ی ملایم قرار دهید و اجازه دهید که شکر کاملاً در آب حل شود. بعد از این‌که شکر در آب حل شد، تکه‌های زردآلو را هم در ظرف روی گاز بریزید، حدود یک ربع حرارت دهید و سپس شعله را خاموش کنید. بعد از این‌که ترکیب داخل قابلمه خنک شد، آن را داخل مخلوط‌کن بریزید و خوب هم بزنید.

در مرحله‌ی بعد مقداری چای دم کنید و آن را همراه با چند تکه یخ به ترکیب داخل مخلوط‌کن اضافه کنید. برای سرو آیس تی زردآلو تنها کافی‌ست ترکیب داخل مخلوط‌کن را در لیوان‌های مناسب بریزید و به هر یک از لیوان‌ها چند برش باریک زردآلو و چند برگ نعناع اضافه کنید. برای تهیه‌ی این نوع آیس تی می‌توانید درست از همین دستور با ۳ عدد هلو هم استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
طرز تهیه دونات + انواع دونات شکری و شکلاتی

طرز تهیه‌ی آیس تی لیموناد

چای یخی لیموناد

برای تهیه‌ی آیس تی یا چای یخی لیموناد فقط باید مقداری لیموناد و چای را همراه با چند قالب کوچک یخ ترکیب کنید. برای آماده‌کردن لیموناد ۳ لیوان آب را با ۱ لیوان شکر در قابلمه بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا شکر کاملاً در آب حل شود. بعد از حل‌شدن شکر شعله را خاموش کنید و حدود ۲۰۰ میلی‌لیتر آب‌لیمو یا آب حدود ۱۰ لیموی تازه را همراه با یک لیوان چای ‌دم‌کرده و خنک‌شده به ترکیب آب و شکر اضافه کنید. برای سرو آیس تی لیموناد نوشیدنی را همراه با چند برش لیمو و چند نعناع در لیوان‌های مناسب بریزید.

طرز تهیه‌ی چای یخی زنجبیل و دارچین

طرز تهیه‌ی آیس تی زنجبیل و دارچین

برای تهیه‌ی آیس تی زنجبیل و دارچین ابتدا ۳ لیوان آب را با ۱ لیوان شکر در قابلمه بریزید و روی حرارت ملایم بگذارید تا زمانی شکر کاملاً در آب حل شود. درصورتی‌که می‌خواهید از زنجبیل تازه برای این آیس تی استفاده کنید، در همین مرحله بعد از حل‌شدن شکر چند برش زنجبیل را به قابلمه اضافه کنید و اجازه دهید برای حدود ۱۰ دقیقه روی شعله‌ی ملایم حرارت ببیند. اما اگر به زنجبیل تازه دسترسی ندارید، چند تکه زنجبیل خشک‌شده را همراه با چای دم کنید. بعد از ۱۰ دقیقه شعله را خاموش کنید و صبر کنید تا ترکیب داخل قابلمه خنک شود و سپس آن را صاف کنید.

در ظرفی مناسب مقداری چای را با مقداری چوب دارچین دم کنید و همان‌طور که گفتیم درصورت استفاده از زنجبیل خشک، زنجبیل‌ها را هم به چای اضافه کنید. بعد از خنک‌شدن چای آن را به ترکیب داخل قابلمه که صاف شده اضافه کنید و همراه با چند قالب یخ و چند برگ نعناع در لیوان‌های مناسب سرو کنید.

بیشتر بخوانید
طرز تهیه پنه نخود و بادمجان | پاستایی خوش‌طعم و متفاوت

سخن پایانی

آیس تی یا چای یخی به‌راحتی و در زمان کمی آماده می‌شود و با کمی تجربه و خلاقیت می‌توانید انواع متنوع‌تری از این نوشیدنی را تهیه کنید. در آخر آن‌که می‌توانید به‌جای چای سیاه از چای سبز و درصورت استفاده از میوه‌های شیرین از شکر کمتری استفاده کنید.

همچنین بخوانید: نوشیدنی‌های خنک تابستانی

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

پنج + 7 =

دکمه بازگشت به بالا