پزشکی

آیا آنگونه که برخی می‌گویند، تریاک درمان کروناست ؟

تریاک سنتی‌ترین مخدر در ایران، دوباره این روزها پر مشتری شده است. این بار برای درمان ویروس کرونا. شایعه تاثیر مصرف شیره تریاک بر درمان مبتلایان به کرونا در حالی با قدرت دست به دست می‌شود که بسیاری از متخصصان، چنین چیزی را رد کرده‌اند و البته از گوشه و کنار برخی بیماران می‌گویند پزشک عفونی به آنها مصرف تریاک و شیره را توصیه کرده است.

دکتر پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در این خصوص چنین می‌گوید:

عادت غلطی که در این چند مدت باب شده که به کسانی که حتی قبلاً سابقه مصرف محصولات و داروهای مخدر نداشتند به سراغ مواد مخدر برای درمان کرونا می‌روند. خوب است بدانید این کار هیچ تاثیری در درمان بیماری کرونا ندارد. بیماران کرونا در مجموع چون اضطراب خاصی دارند، ممکن است که چنین داروهایی باعث شود که این افراد به صورت کاذب احساس بهبودی خاصی کنند. متاسفانه ممکن است خیلی از بیماران را ببینیم که به خاطر مصرف این داروها، متوجه شدت بیماری نشوند و بعد که بیماری تشدید می‌شود تازه به بیمارستان مراجعه می‌کنند و در آن جا مشخص می‌شود که ۷۰ تا ۸۰ درصد ریه فرد درگیر شده و علت آن، مصرف این داروها بوده است.

از طرفی در یک عده از بیماران هم کرونا به صورت خود به خودی، خوب می‌شود و همان افراد هم که بهبود می‌یابند، بهبودی خود را به مصرف و استفاده شربت تریاک نسبت می‌دهند که باعث شده بهبود پیدا کنند. در مجموع همین اتفاقات باعث شده متاسفانه یک سوء برداشتی در جامعه ایجاد شود؛ از جمله همین شربت گیاهی که جدیداً به آن مجوز داده شده و از شیره تریاک است و در واقع تحت فشار و بازی‌های رسانه‌ای و با قرار دادن طب سنتی در مقابل طب معاصر و پزشکی امروز، مجوز لازم را اخذ کرد. از مردم می‌خواهم که به اخبار جعلی توجهی نداشته باشند و با استفاده از چنین داروهایی خود را درگیر یک حادثه دیگر نکنند.

 

در همان اوایل شیوع ویروس کرونا در کشور، ویدئویی با مضمون «معتادها کرونا نمی‌گیرند» در سطح شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده در میان کاربران وایرال شد.  نکته اینجاست که در آن زمان داده‌های علمی وجود نداشت اما با اجرای طرح‌های جمع آوری معتادان متجاهر، مشخص شد معتادان نیز مبتلا به کرونا می‌شوند و می‌توانند به نوع وخیم آن هم مبتلا شوند. طبق آمارهای موجود در نوروز امسال، تست PCR معتادان بیش از جمعیت معتادان، مثبت شده است.

بیشتر بخوانید
چه زمانی و چگونه باید از ماسک استفاده کنیم؟

پزشکان معتقدند در درمان‌های علامتی، مواد مخدر به خصوص تریاک، طبیعتاً بر روی تسکین درد تاثیر دارد و قوی‌ترین مسکنی که پزشکان در علم پزشکی در اختیار دارند، مورفین است اما نکته حائز اهمیت اینجاست که هیچ گاه داروی مخدر در درمان بیماری‌های ویروسی تجویز نمی‌شود.

در خصوص خبرهای مرتبط با ویروس کرونا همچنین بخوانید: حریرچی : تا ۲۵ اردیبهشت تعداد قربانیان کرونا به ۷۸۰ نفر در روز می‌رسد

منبع
همشهری

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

2 + ده =

دکمه بازگشت به بالا