اجتماعیاطلاعات‌محور

کدام دسته از آگهی‌های شغلی ممکن است برای کلاهبرداری باشند؟

متاسفانه در این روزهای سخت اقتصادی که جامعه با معضل بیکاری نیز دست و پنجه نرم می‌کند، یک سری افراد سودجو اقدام به کلاهبرداری با انتشار آگهی‌های شغلی می‌‌نمایند. در این نوشتار می‌خواهیم به بررسی چنین آگهی‌هایی بپردازیم و از نشانه‌های آنها صحبت کنیم.

کدام دسته از آگهی‌های شغلی ممکن است برای کلاهبرداری باشند؟

  • در آگهی‌های استخدام حواستان باشد اگر ابتدای شماره تلفن ثابتی که از سوی شرکت اعلام شده، ۹۰۹ بود، کلاهبرداری است؛ چون شماره تلفنی که با ارقم ۹۰۹ آغاز می‌شود، پولی است و به ازای هر دقیقه صحبت کردن، روی قبض شما پول می‌اندازد.
  • اگر هنگامی که با آگهی دهنده تماس گرفتید و آنها گفتند که برای تکمیل فرم استخدام، مصاحبه یا آزمون ورودی باید مبلغی را پرداخت کنید، بهتر است بیخیال آن کار شوید.
  • جالب است بدانید بعضی از آگهی‌ها هم هستند که اگر به آنها زنگ بزنید، می‌گویند برای آموزش باید یک سری جزوه و بروشور بخوانید و چندتایی هم فیلم ببینید. این دسته هم از شما پول فیلم و جزوه را خواهند گرفت که در نهایت می‌توان گفت به این دسته از آگهی‌‌ها هم اعتباری نیست.
  • اگر پیش از امضای قرارداد رسمی کار گفتند «برای اینکه مواد اولیه و تجهیزات را بخواهیم برای شما بفرستیم باید مبلغی را واریز کنید»، شما هم در جواب بگویید که مبلغ را از حقوق اولتان کسر کنند. اگر قبول نکردند، بیخیال آن کار شوید چرا که مشخص نیست چیزی برای شما ارسال شود یا شاید چیزی که برایتان می‌فرستند، ارزشی به مراتب کمتر از صحبتی که شده باشد و حتی بعداً به بهانه‌های مختلف خبری از حقوق هم نباشد.
  • در نهایت اگر در مصاحبه از شما اصل مدارک تحصیلی و شناسایی مثل کارت ملی، شناسنامه، گواهینامه یا پاسپورت را طلب کردند و گفتند این مدارک پیش ما بماند، توصیه می‌کنیم که به دنبال کار دیگری باشید چون اصلاً بعید نیست از مدارک ارسالی شما برای خرید موبایل یا گرفتن کارت بازرگانی و ثبت شرکت سوءاستفاده شود و بعدها متوجه شویم که پرونده قضایی برایمان درست شده است.
بیشتر بخوانید
خلیل عقاب، عقابی که مجبور به ترک آسمان و بازشگت به آشیانه شد!

همچنین بخوانید: باید‌ها و نباید‌های مصاحبه شغلی

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

10 + 8 =

دکمه بازگشت به بالا