پزشکیشبکه‌های اجتماعی

جنجال آهنربایی شدن بدن بعد از واکسن کرونا + فیلم

انتشار تصاویر و ویدئوهایی در فضای مجازی که نشان از آهنربایی شدن بدن بعد از واکسن کرونا و جذب آهن توسط بدن فردی که واکسن تزریق کرده دارند، واکنش‌های گسترده‌ای را بین کاربران فضای مجازی در پی داشته است. وجود تصاویر چهره‌های سرشناسی مانند رضا فیاضی و شهروز ابراهیمی باعث شد ادعای آهنربایی شدن بعد از واکسن کرونا در اذهان عمومی واقعی‌تر از شایعه‌های مشابه جلوه کند. در این راستا، چند تن از مسئولان درباره‌ی این اتفاق توضیحاتی را ارائه کردند.

ماجرای آهنربایی شدن بعد از واکسن کرونا چیست؟

در روزهای اخیر در فضای مجازی تصاویر و ویدئوهایی منتشر شده‌اند که در آن‌ها شاهد آن هستیم که بدن فردی که واکسن کرونا تزریق کرده است، حالتی آهنربایی پیدا کرده و می‌تواند اشیایی مانند قاشق یا بطری نوشیدنی را جذب کند. این تصاویر تنها مختص کاربران ایرانی نیستند و البته تقریباً در هیچ‌یک از موارد مشخص نشده که فرد واکسن کرونای کدام شرکت داروسازی را تزریق کرده است.

آهنربایی شدن بدن شهروز ابراهیمی و رضا فیاضی بعد از تزریق واکسن کرونا

شهروز ابراهیمی با انتشار ویدئویی در صفحه‌ی اینستاگرام خود درباره‌ی آهنربایی شدن بدن‌اش بعد از تزریق واکسن کرونا نوشت. در این ویدئو شهروز ابراهیمی یک قاشق را به خود نزدیک کرده و بدن‌اش درست مانند یک آهنربا قاشق را به خود جذب می‌کند.

شهروز ابراهیمی در این پست خود توضیح داده که هدف‌اش از انتشار این ویدئو این نیست که شایعه‌سازی کند یا دیگران را به نزدن واکسن تشویق کند و براین باور است که حتماً این اتفاق علتی علمی دارد. او گفته که از آن‌جا که این اتفاق برای‌اش جالب بوده تصمیم گرفته آن را با مخاطبان خود هم در میان بگذارد.

علاوه‌بر ویدئوی شهروز ابراهیمی ویدئوی دیگری هم در فضای مجازی منتشر شده که در آن رضا فیاضی آهنربایی شدن بعد از تزریق واکسن کرونا را با نزدیک کردن بطری نوشیدنی به بدن‌اش نشان می‌دهد.

آیا آهنربایی شدن بعد از واکسن کرونا صحت دارد؟

فرضیه‌ی آهنربایی شدن بعد از واکسن کرونا بعد از انتشار ویدئوهایی از چهره‌های شناخته‌شده به‌صورت جدی مورد توجه عموم مردم و مسئولان واکسیناسیون قرار گرفت. این فرضیه ریشه در فرضیه‌ی دیگری دارد که در آن گفته شده واکسن‌های کرونا دارای میکرو‌چیپ هستند و بسیاری مغناطیسی‌شدن بدن را با وجود میکروچیپ در واکسن مرتبط می‌دانند. همان‌طور که اشاره کردیم فرضیه‌ی آهنربایی شدن بعد از واکسن کرونا تنها مختص ایران نیست و این حرف‌وحدیث‌ها در سایر نقاط جهان هم پخش شده‌اند.

بیشتر مسئولان سلامت در کشور در واکنش به این فرضیه اعلام کرده‌اند که این سخنان شایعاتی بی‌اساس بیش نیستند و واکسن کرونا باعث آهنربایی شدن بدن نمی‌شود. در ادامه واکنش‌های مسئولان به فرضیه‌ی اخیر درباره‌ی واکسن کرونا را مرور خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید
ازدواج مهدی پاکدل و رعنا آزادی ور | عکس دونفره

توضیحات کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت

کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در واکنش به شایعات اخیر درباره‌ی آهنربایی شدن بدن بعد از تزریق واکسن کرونا در صفحه‌ی توییتر خود نوشت:

«بدن برخی افراد می‌تواند کم و بیش فلزات بخصوص آهن را به خود جذب کند و این موضوع هیچ ربطی به واکسن ندارد، هیچ نکته منفی یا توانایی مثبتی هم محسوب نمی‌شود، خطایی که یوتیوب و برخی شبکه‌های مجازی انجام دادند حذف این تصاویر در ماه‌های اخیر بود، یقیناً واکسن شاهراه رهایی از کروناست».

جهانپور افزود:

«این موضوع ناشایع نیست، ممکن است حتی خود شما هم چنین باشید بدون این‌که ارتباطی به واکسن‌زدن شما داشته باشد، ممکن است برخی از این تصاویر فیک باشد، ولی این قاعده عام نیست، چه واکسن زده باشید از هر نوعی چه نزده باشید، این موضوع ممکن است در مورد شما یا برخی اطرافیان صادق باشد، واکسن بزنید».

جهانپور همچنین درباره‌ی برندهای مختلف واکسن کرونا و ارتباط آن‌ها با آهنربایی شدن بدن گفت:

«چنان‌که بسیاری از کسانی که واکسن کرونا زده‌اند، چنین موردی را ندارند و اما چه بسیار که واکسن نزده‌اند و چنین اند، فایزر و مدرنا و آسترزنکا و سینوفارم و اسپوتنیک هم ندارد، اراجیفی هم که می‌شنوید، زاییده اذهان بیمار و مالیخولیایی است، راه نجات بشر از کرونا و مکافات آن واکسن است».

آهنربایی شدن بدن بعد از واکسن کرونا صحت دارد

توضیحات عاطفه عابدینی دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹

عاطفه عابدینی دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ هم درست مانند جهانگیری گفت چسبیدن فلزات به بدن بعضی از انسان‌ها پدیده‌ای طبیعی است و ارتباطی با تزریق واکسن کرونا ندارد. او عواملی مانند رطوبت، چربی یا وجود تکیه‌‌گاه را در چسبیدن این اجسام به بدن بعضی از افراد در فیلم‌ها و عکس‌ها مؤثر دانست و گفت به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان چنین اتفاقاتی را به واکسن کرونا ارتباط داد. عابدینی گفت:

«جهان بیش از یک سال و چهار ماه است که با بیماری کووید ۱۹ مبارزه می‌کند و در این مسیر سخت، فرآیند واکسیناسیون در کشور ما نیز آغاز شده و ادامه پیدا کرده است. برخی افراد غیرعلمی با مقاصد نامعلوم و بهره‌گیری از مباحث نادرست، در همه‌ی این بازه‌ی زمانی حساس، موارد غیرعلمی را مطرح کرده‌اند که مورد تایید نبوده و مورد اخیر نیز یکی از همین موارد محسوب می‌شود که ارتباطی به واکسن کرونا ندارد».

عابدینی درباره‌ی پدیده‌ی واکسن‌هراسی گفت:

«این امر برای ما نگران‌کننده است. برخی عقیده دارند واکسن امر جدیدی است که افراد را با آن کنترل می‌کنند. این که چه واکسنی بزنیم و چه واکسنی بهتر است، همیشه گفته می‌شود بهترین واکسن چیزی است که در اختیار شما است. عوارض کرونا بالا است و حتی به تازگی فهمیدیم برخی بعداز بهبود کرونا به دیابت مبتلا شدند، زیرا ممکن است کرونا بر سلول پانکراس اثر بگذارد و تولید انسولین مختل شود و حتی گاهی اوقات التهابات موجب سکته قلبی و مغزی می‌شود.

بیشتر بخوانید
بیماری قارچ سیاه چیست؟

پس وقتی با چنین بیماری‌ای طرف هستیم که ابعاد ناشناخته دارد، هر عقل سالمی بین عوارض کرونا و عوارض تزریق واکسن، ترجیح می‌دهد واکسن دریافت کند».

وی افزود:

«مگر می‌شود واکسن بدون عارضه باشد، عارضه از تب خفیف، درد بدن تا عوارض شدید غیر شایع را شامل می‌شود. نمی‌گوییم واکسن‌ها عارضه ندارند، اما بیش از ۹۰ درصد عوارض خفیف و قابل درمان هستند. درباره عوارض شدید هم در صورت آگاهی خیلی از آن‌ها قابل درمان هستند. اگر به درصد اطمینان واکسیناسیون ۷۰ یا ۵۰ درصد جامعه نرسیم، نمی‌توانیم امنیت کسانی که واکسن زدند را هم فراهم کنیم، پس تزریق واکسن برای سلامت خودمان و هموطنان‌مان است».

عابدینی همچنین از مردم خواست به شایعات فضای مجازی توجه نکنند و اخبار موثق را تنها از منابع رسمی وزرات بهداشت دریافت کنند:

«روز گذشته در این زمینه گفته شد که باید فرصت بدهید تا جواب علمی و قانع کننده ارائه شود که طبق تحقیقات صورت گرفته، شواهدی مبنی بر این‌که واکسن کرونا (هر برند واکسن) باعث ایجاد این خاصیت در انسان‌ها می‌شود، وجود ندارد. مردم عزیز به هیچ وجه نگران این شایعات نباشند و خبرها را فقط از منابع معتبر و سایت وزارت بهداشت دنبال کنند و به مطالب غیرعلمی منتشر شده در فضای مجازی توجهی نکنند».

توضیحات علیرضا محمودی‌راد متخصص داخلی و رئیس بیمارستان ولی‌عصر بیرجند

دکتر محمودی‌راد درباره‌ی فرضیه‌ی آهنربایی شدن بدن بعد از واکسن کرونا گفت که مقدار واکسنی که به هر فرد تزریق می‌شود، به‌اندازه‌ای نیست که دارای مقدار کافی آهن برای ایجاد خاصیت مغناطیسی باشد، خصوصاً این‌که واکسن پس از تزریق در تمام بدن پخش می‌شود و در محل تزریق باقی نمی‌ماند. دکتر محمودی‌راد گفت:

«بررسی ترکیبات داخل واکسن‌های کرونا نشان می‌دهد اصلاً هیچ ترکیب دارای آهن یا چیپ در آن‌ها وجود ندارد. از مردم می‌خواهیم مراقب شایعات و مطالب غیرعلمی در فضای مجازی باشند و هر مطلبی را به راحتی باور نکنند. از مردم درخواست داریم در دسترس‌ترین واکسن را حتما تزریق کنند، چراکه ماه‌ها صرف تحقیقات و آزمایش‌های گوناگون شده تا این واکسن‌ها از سوی سازمان جهانی بهداشت تایید شوند، بنابراین هیچ مشکلی را برای بدن ایجاد نمی‌کنند».

توضیحات حمید سوری رئیس کمیته اپیدمولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا

حمید سوری رئیس کمیته اپیدمولوژی در ستاد ملی مقابله با کرونا نیز درباره‌ی آهنربایی شدن بعد از واکسن کرونا واکنش نشان داد و توضیحاتی را در این ارتباط ارائه کرد. سوری گفت هیچ یک از واکسن‌های کرونا در ترکیب خود دارای آهن نیستند و درنتیجه نمی‌توانند باعث ایجاد خاصیت مغنایسی در بدن شوند. از سویی برای این‌که بدن بتوانند به‌اندازه‌ای خاصیت مغناطیسی پیدا کند که فلزات را جذب کند لازم است نزدیک به یک گرم آهن، نیکل یا کبالت زیر پوست فرد وجود داشته باشد و افزودن این مقدار از این فلزات با واکسن کرونا به بدن شایعه است.

بیشتر بخوانید
سندرم پیش از قاعدگی چیست ؟ + علائم و درمان

حمید سوری هم مانند دیگر مسئولان واکسیناسیون کشور جذب فلزات توسط بدن بعضی از افراد را پدیده‌ای طبیعی دانست و افزود:

«در تهیه آهنربا باید ویژگی‌های آن را شناخت. وقتی که ماده‌ای در یک میدان مغناطیسی خارجی قرار می‌گیرد، پس از حذف میدان خارجی، مقداری از مغناطیس خود را حفظ می‌کند. به این مغناطیس باقیمانده در ماده، پسماند مغناطیسی گفته می‌شود. هرچه پسماند بزرگتر باشد آهنربا قوی‌تر است. حرکت الکترون‌ها می‌توانند باعث مغناطیس شوند. البته چیزی هم به‌نام مغناطیس بدن انسان داریم. مغناطیس انسانی به توانایی مورد ادعای برخی از اشخاص اطلاق می‌شود که در آن، اجسام به پوست بدن آن‌ها جذب می‌شود. به افرادی که به گفته خودشان دارای چنین توانایی هستند، آهنربای انسانی گفته می‌شود. هر چند اکثر این افراد، قادر هستند اجسام فلزی را به پوست خود بچسبانند؛ با این‌حال علاوه‌بر فلز، اجسامی از جنس‌های گوناگون شیشه، چوب و پلاستیک نیز امکان چسبیدن به پوست این افراد را دارند. افزون بر این، اجسامی بدون خواص فرومغناطیس همچون برنج و آلومینیم نیز چنین قابلیتی دارند».

توضیحات سایر پزشکان و متخصصان درباره‌ی آهنربایی شدن بعد از واکسن کرونا

گفتیم که فرضیه‌ی مغناطیسی شدن بدن بعد از تزریق واکسن کرونا تنها در ایران مطرح نشده و به‌تبع پزشکان خارج از کشور نیز در این ارتباط اظهار نظر کرده‌اند.

دکتر آنجلا برنچ (Dr. Angela Branche) استادیار دانشگاه روچستر، دارای مدرک دکترای پزشکی از دانشگاه کارائیب در ارتباط با این فرضیه گفت که هیچ یک از واکسن‌های کرونایی که دارای تأییدیه‌ی سازمان جهانی بهداشت هستند در ترکیب خود آهن ندارند. او درباره‌ی نحوه‌ی عملکرد واکسن کرونا گفت که اساساً واکسن‌ها تلنگری به سیستم ایمنی بدن برای مقاومت نسبت به یک بیماری خاص هستند، و کارکرد آن‌ها به‌صورت افزودن یک یا چند ماده به بدن، به‌عنوان مثال برای تقویت بدن، نیست. گذشته از این دکتر برنچ براین باور است که حجم هر دوز واکسن کمتر از مقداری‌ست که بتوان از طریق آن میکروچیپ وارد بدن افراد کرد.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

4 + 19 =

دکمه بازگشت به بالا