زیباییزیبایی صورت

چطور خط چشم بکشیم؟ | کامل‌ترین آموزش کشیدن خط چشم

زیبایی چشم‌ها تأثیر قابل توجهی بر زیبایی چهره دارد و به همین خاطر لوازم آرایشی مختلفی مثل ریمل، سایه‌ی چشم، مژه‌ی مصنوعی، خط چشم و بسیاری موارد دیگر برای هر چه زیباترکردن آن‌ها ابداع شده‌اند. اما نکته‌ی مهم این است که از این لوازم آرایش در چه شرایطی استفاده کنیم، چطور بهترین نوع از هر کدام را انتخاب و چگونه از آن‌چه انتخاب کرده‌ایم به‌درستی و هنرمندانه استفاده کنیم. در این نوشتار می‌خواهیم به یکی از پرکاربردترین انواع لوازم آرایش مخصوص چشم یعنی خط چشم بپردازیم و ببینیم برای کشیدن خط چشم زیبا و هنرمندانه باید به چه نکاتی دقت کنیم. اگر از آن دسته افرادی هستید که همیشه با کشیدن خط چشم خوب مشکل دارند حتماً تا پایان این نوشتار را دنبال کنید.

تاریخچه‌ی خط چشم

شاید بد نباشد پیش از پرداختن به چگونگی کشیدن درست خط چشم نگاه کوتاهی به تاریخچه‌ی آن بینداریم. خلاف چیزی که به نظر می‌رسد، خط چشم چیزی مربوط به عصر حاضر نیست، بلکه قرن‌ها پیش هم انسان از آن برای آراستن خود استفاده می‌کرده است و نمونه‌ی بارز آن نقاشی‌های مصری‌ هستند که در آن‌ها استفاده از خط چشم به‌وضوح قابل مشاهده است. در آن زمان هم مردان و هم زنان از خط چشم استفاده می‌کرده‌اند و هدف‌شان علاوه بر زیبایی، محافظت از چشم در برابر آفتاب و عقاید و باورهای مذهبی هم بوده است.

خط چشم مصری
خط چشم مصری

در اوایل قرن بیستم بسیاری از زنان از خط چشمی که در حاشیه‌ی چشم کشیده می‌شد برای ایجاد جلوه‌ای دودی‌مانند استفاده می‌کردند تا بدین ترتیب شباهت بیشتری به بازیگران معروف هالیوود پیدا کنند. در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی از خط چشم و سایر لوازم آرایشی مخصوص چشم استفاده‌ی بیشتری شد و به‌خصوص شیوه‌ی آرایش چشم به‌شکلی غلیظ‌تر تحت تأثیر یکی از شاخص‌ترین طراحان مد آن زمان یعنی مری کوانت مد شد.

در دوران معاصر جریان‌های هنری و فرهنگی مختلفی شیوه‌ی آرایش خاص خود از جمله حالت خط چشم ویژه‌ای را معرفی کرده‌اند و علاقه‌مندان به هر یک از آن‌ها معمولاً بر همان اساس آرایش می‌کنند. مثلاً طرفداران استایل گوتیک معمولاً از خط چشم‌های بسیار ضخیم و پررنگ استفاده می‌کنند.

آشنایی با انواع خط چشم

پیش از آن‌که بتوانید یک خط چشم زیبا بکشید، باید با انواع خط چشم آشنا باشید، تا مناسب‌ترین آن را با توجه به شرایط و مهارت خود انتخاب کنید. انواع خط چشمی که در حال حاضر در بازار قابل تهیه هستند شامل موارد زیرند:

۱- مداد چشم پودری (POWDER-BASED EYE PENCIL)

خط چشم‌های پودری خط چشم‌هایی هستند که معمولاً به شکل مداد تولید می‌شوند و ماده‌ی اصلی استفاده‌شده در آن‌ها چوب است. این نوع خط چشم بیشتر خطوط مات و تیره ایجاد می‌کنن و حالتی سایه‌مانند در اطراف چشم شکل می‌دهد. خط چشم‌های پودری معمولاً خشک‌اند و چربی زیادی ندارند و در عین حال ماندگاری به‌نسبت بالایی دارند. خط چشم‌های پودری مدادی به‌راحتی با استفاده از یک مدادتراش آرایشی، یا حتی مداد تراش معمولی، تیز می‌شوند و می‌توان خطوط دقیقی با آن‌ها ایجاد کرد، گرچه بهتر است از آن‌ها در حالتی که کند هستند استفاده کرد.

بیشتر بخوانید
مزایای باورنکردنی کامپوزیت دندان

۲- مداد چشم سرمه (KOHL)

سرمه نوعی خط چشم پودری است که در گذشته در ایران و مناطق اطراف آن هم کاربرد زیادی داشته و از آن نه فقط به‌عنوان یک وسیله‌ی آرایشی، بلکه به‌عنوان ماده‌ای که از چشم محافظت می‌کند و حتی مانع چشم‌خوردن بچه‌ها می‌شود استفاده می‌شده است. البته در حال حاضر سرمه درست به شکل مداد چشم طراحی و تولید می‌شود و دیگر برای استفاده از آن نیازی به سرمه‌دان و سرمه‌کش وجود ندارد. با استفاده از سرمه می‌توان خطوط تیره‌تری را نسبت به مداد چشم ایجاد کرد. این نوع خط چشم برای افرادی که مهارت زیادی در کشیدن خط چشم ندارند مناسب‌تر است، چرا که درصورت بروز اشتباه می‌توان به‌راحتی آن را اصلاح کرد و از سویی ماندگاری قابل قبولی هم دارند.

۳- مداد چشم مومی (WAX-BASED EYE PENCIL)

در ساخت مداد چشم مومی از موم استفاده شده و به همین خاطر این مدادها به‌نسبت نرم‌تر هستند. مدادهای چشم مومی رنگ‌های متنوع‌تری دارند.

۴- خط چشم مایع برسی (LIQUID EYELINER-BRUSH)

این نوع خط چشم یکی از رایج‌ترین انواع خط چشم است و به‌ویژه برای افرادی مناسب است که مهارت بیشتری در استفاده از خط چشم دارند. خط چشم مایع برسی دارای یک مخزن حاوی مایع است که برس خط چشم هم در آن جای می‌گیرد. با استفاده از خط چشم مایع برسی می‌توان اشکال بسیار متنوعی را به‌عنوان خط چشم رسم کرد.

۵- خط چشم مایع نمدی (LIQUID EYELINER-FELT TIP)

این نوع خط چشم هم به‌شکل مایع است و به نام خط چشم ماژیکی هم شناخته می‌شود. استفاده از این نوع خط چشم برای افرادی که نمی‌توانند با قلمو یا برس خط چشم بدون اشتباه بکشند گزینه‌ی بسیار مناسبی‌ست.

۶- خط چشم ژله‌ای (GEL EYELINER)

خط چشم ژله‌ای معمولاً در ظرف کاسه‌ای ارائه می‌شود و برای استفاده از آن باید مقداری از ژل را با استفاده از قلموی مخصوص خط چشم برداشت. این نوع خط چشم بیشتر برای افرادی مناسب است که تسلط و مهارت بیشتری برای کشیدن خط چشم دارند.

چگونه خط چشم زیبا بکشیم؟

چطور خط چشم بکشیم

این‌که چطور خط چشمی، با کدام فرم و ضخامت مناسب است، بستگی به عوامل مختلفی دارد که مهم‌ترین‌شان شکل چشم‌ها، رنگ چشم‌ها، اندازه‌ی چشم‌ها، فرم صورت شما و هدف‌تان از آرایش است. خط چشم باید در تناسب با فرم چشم‌ها باشد، در غیر این صورت نه تنها آن‌ها را زیباتر نمی‌کند، بلکه ممکن است جلوه‌ی بدی به صورت‌تان ببخشد.

بیشتر بخوانید
استایل بوهو چیست؟ + استایل بوهو مردانه و زنانه

گذشته از این مسلماً مهم است که هدف شما از کشیدن خط چشم چیست؟ خط چشمی که برای رفتن به یک مهمانی می‌کشید، همانی نیست که در محیط کار استفاده می‌کنید. برای این‌که ببینید بهترین خط چشمی که می‌توانید انتخاب کنید کدام است باید فرم چشمان‌تان را بشناسید و با توجه به آن از خطوط به‌شکلی استفاده کنید که به چشمان شما زیباترین حالت را می‌دهند. چشم‌های افراد مختلف معمولاً یکی از این فرم‌ها را دارند:

۱- چشم‌های بادامی (Almond Eyes)

چطور خط چشم بکشیم

چشم‌های بادامی چشم‌هایی هستند که معمولاً زیباتر از سایر فرم‌ها شناخته می‌شوند و افرادی که چشمانی با فرم‌های دیگر دارند هم دوست دارند با آرایش، چشم‌های‌شان را به حالت بادامی درآورند. البته منظور ما از چشمان بادامی، چشمانی شبیه مردم چین، که دارای پلک صاف هستند و به نام چشم‌بادامی شناخته می‌شوند نیست.

خط چشم بالدار برای این فرم چشم بسیار زیباست. بهترین حالت کشیدن خط چشم برای فرم چشم بادامی استفاده از خط چشم مایع یا ژلی برای پلک بالایی، به‌صورتی است که خط چشم را با ضخامت کمی از گوشه‌ی چشم شروع و به تدریج با رسیدن به انتها خط را ضخیم‌تر شود.

نکته‌ی مهم تشخیص این فرم چشم از چشم‌های گرد است. این دو فرم شباهت زیادی با هم دارند و تفاوت بارزشان این است که چشمان گرد، گردتر از چشمان بادامی هستند و زاویه‌ی خارجی آن‌ها، یعنی از گوشه‌ی چشم به سمت شقیقه‌ها، اندکی کمتر است. در تصویر زیر تفاوت این دو فرم را می‌بینید.

03

۲- چشم‌های گرد (Round Eyes)

چطور خط چشم بکشیم

همان‌طور که گفتیم چشم‌های گرد تقریباً شبیه چشم‌های بادامی هستند و تفاوت این دو را از طریق عکس بالا نشان دادیم. اگر چشم‌های گرد دارید فضای سفید داخل چشمان‌تان بیش از اندازه جلب توجه می‌کنند، بنابراین باید با ایجاد خطوط و سایه‌هایی تیره در گوشه‌ی بیرونی پلک بالا این ناهماهنگی را جبران کنید.

بهترین روش برای کشیدن خط چشم برای چشم‌های گرد استفاده از خط چشم مایع برای پلک بالا و مداد یا سرمه برای پلک پایین است. خط چشم پلک بالا را با ضخامتی یکسان از ابتدا تا انتهای پلک بکشید و آن را کمی هم از گوشه‌ی چشم بیرون ببرید. برای کشیدن خط چشم پایین، مداد را با مقداری فاصله از گوشه‌ی چشم به شکلی بکشید که در انتها به خط اضافه‌ای که در پلک بالا ایجاد کرده‌اید برسد و سایه‌ای که زیر چشم‌های‌تان ایجاد می‌کند در گوشه پررنگ‌تر شود.

۳- چشم‌های با پلک افتاده (Hooded Eyes)

آموزش کشیدن خط چشم

منظور از چشمانی با پلک افتاده چشم‌هایی‌ست که بخش نسبتاً زیادی از سطح فوقانی آن با پلک که ضخامت تقریباً زیادی دارد پوشیده شده. قرارگرفتن پلک روی چشم‌ها باعث می‌شود تا آن‌ها فرم گرد خود در سطح بالایی را از دست بدهند و گاهی حتی چشم فرم چند ضلعی پیدا کند. البته توجه داشته باشید که این فرم چشم تنها مختص افراد مسن‌تر نیست و هر فرد در هر سنی می‌تواند چنین چشمانی داشته باشد.

بیشتر بخوانید
بهترین جراح پلک در تهران

برای کشیدن خط چشم روی چشم‌های با پلک افتاده باید حتماً خط چشم پلک بالا را ضخیم انتخاب کنید و همچنین بهتر است از هیچ خطی برای پلک پایینی استفاده نکنید و قسمت بالای و خارج چشم را با خطی ضخیم و گربه‌ای شکل دهید.

۴- چشم‌های رو به پایین (Downturned Eyes)

07

مشخصه‌ی اصلی این فرم چشم داشتن یک فروافتادگی در قسمت پایین چشم است. بهترین حالت خط چشم برای این فرم چشم این است که خط چشم پلک بالا را با کمی فاصله از پلک بالایی و تقریباً با ضخامتی زیاد بکشید و از سویی خط چشم پایین را با کمی فاصله از گوشه‌ی چشم به‌صورتی نازک بکشید و با نزدیک شدن به انتها ضخامت خط را زیاد کنید و در مجموع سعی کنید با استفاده از دو خط پلک‌های بالا و پایین، انحنای قسمت بیرونی چشم را با پر کردن و هدایت تیرگی به سمت بالای چشم جبران کنید.

۵- چشم‌های رو به بالا (Upturned Eyes)

03

چشم‌های رو به بالا چشم‌هایی هستند که پلک بالایی آن‌ها انحنای به‌نسبت بیشتری دارد. برای متعادل‌کردن چشم‌هایی با این فرم باید خط چشم را به‌شکلی کشید که خط چشم پلک پایینی در قسمت خارجی ضخامت بیشتری داشته باشد.

گذشته از این بعضی چشم‌ها فرم تک پلک دارند که گاهی با چشم‌های با پلک افتاده اشتباه گرفته می‌شوند. تفاوت اصلی این دو فرم چشم این است که در چشم‌های تک پلک، پلک افتادگی ندارد و قسمت فوقانی چشم همچنان حالتی دایره‌مانند دارد. از آن‌جا که این فرم چشم هیچ چروک یا چین‌وشکنی روی پلک ندارد، به‌نظر می‌رسد اصلاً پلکی روی چشم نیست. چشم‌های مردم شرق آسیا بیشتر به این فرم است و کمتر در بین ایرانی‌ها دیده می‌شود.

دقت داشته باشید که این طور نیست که فرم چشم هر فرد دقیقاً مطابق با یکی از این فرم‌ها باشد و اصلاً خود این فرم‌ها هم تعاریفی کلی دارند و هر کدام اشکال و فرم‌های مختلفی دارند. برای تشخص فرم چشم خود با دقت کافی به ظاهر چشمان‌تان و دیدن نمونه‌های مختلف از فرم‌های تعریف شده تشخیص دهید که چشم‌های شما به کدام یک از این فرم‌ها نزدیک‌تر هستند.

همچنین بخوانید: روش‌های کنترل چربی پوست

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا