زیباییزیبایی صورت

آموزش رنگ مو آمبره | چطور موها را آمبره کنیم؟

فرم آمبره یکی از بهترین فرم‌ها برای ایجاد جلوه‌ای زیبا به موهاست و در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده. در رنگ مو آمبره از بیش از یک رنگ، حداقل دو رنگ، استفاده می‌شود و نحوه‌ی استفاده از رنگ‌ها به‌صورتی‌ست که تفاوت رنگ‌ها به‌وضوح دیده می‌شود و همین خود باعث محبوبیت زیاد این فرم رنگ مو شده است. از سویی بسیاری از افراد، به‌ویژه خانم‌های ایرانی که روسری یا مقنعه می‌پوشند، نمی‌خواهند ریشه‌ی موهای خود را رنگ کنند یا دوست ندارند در محیط‌های رسمی موهای‌شان رنگ‌شده به‌نظر آید و درنتیجه از فرم آمبره برای زیباترکردن موهای خود استفاده می‌کنند. در این نوشتار به معرفی رنگ مو آمبره می‌پردازیم و خواهیم گفت که چطور از رنگ مو آمبره باید استفاده کرد.

آمبره چیست؟

آمبره (Ombré) واژه‌ای فرانسوی به معنی سایه‌دار است و اگرچه درحال‌حاضر بیشتر برای معرفی نوعی رنگ مو استفاده می‌شود در مفهوم کلی به‌معنی تغییر تدریجی بین دو رنگ است، که البته معمولاً یکی روشن‌تر از دیگری‌ست. به‌عنوان نمونه طیف رنگ در تصویر زیر که در آن رنگ مشکی به‌تدریج به‌سمت رنگ قرمز روشن‌تر می‌شود.

رنگ آمبره

آمبره سال‌هاست که جایگاه خاصی در طراحی لباس و فشن دارد و حتی از آن برای تزئین انواع خوراکی‌ها مثل کیک و شیرینی هم استفاده می‌شود.

کیک آمبره

رنگ مو آمبره چیست؟

رنگ موی آمبره به حالتی گفته می‌شود که در آن موها از ریشه رنگ به‌نسبت تیره‌ای دارند و به‌تدریج با رسیدن به انتها روشن‌تر می‌شوند. با استفاده از این فرم می‌توان موها را با تنوع بسیار بیشتری نسبت به رنگ موی معمولی رنگ کرد، چرا که با رنگ‌کردن موها به روش آمبره می‌توانیم دو، سه یا حتی تعداد بیشتری رنگ را در کنار هم بچینیم و ملزم به استفاده از یک رنگ یک‌دست برای تمامی قسمت‌های مو نیستیم.

‌برای نمونه با استفاده از رنگ سیاه از ریشه‌های مو و تغییر تدریجی آن به‌سمت رنگ‌هایی مثل قرمز، صورتی و آبی می‌توان حالتی فانتزی به موها داد، البته بدون این‌که نیازی به دکلره‌ی تمامی قسمت‌های مو باشد. این تکنیک برای افرادی که به رنگ‌های فانتزی علاقه دارند، اما دوست ندارند همه‌ی موهای‌شان را قرمز یا آبی کنند گزینه‌ی بسیار مناسبی‌ست، به‌خصوص این‌که در آمبره می‌توان موهای ریشه را به رنگ طبیعی نگاه داشت و این برای خانم‌هایی که به‌خاطر حضور در دانشگاه، محیط کاری و مانند آن‌ها امکان استفاده از رنگ‌های فانتزی برای تمامی قسمت‌های مو را ندارند روشی بسیار خوب است.

گذشته از حالت‌های فانتزی با استفاده از رنگ موی آمبره می‌توان فرم‌های کلاسیک و رسمی‌تری هم به موها داد. مثلاً ترکیب رنگ مشکی برای ریشه و دودی برای انتهای مو یک فرم رسمی جوان‌پسند و با ترکیب رنگ قهوه

بیشتر بخوانید
زیباترین استایل‌های ترند زمستان 2020-2021

"<yoastmark

آموزش رنگ‌کردن مو با حالت آمبره

اگر می‌خواهید تنها از یک رنگ روشن‌تر نسبت به رنگ طبیعی موی خود برای رنگ‌کردن موها‌ی‌تان به حالت آمبره استفاده کنید، تنها کافی‌ست رنگی مناسب را انتخاب کنید، قسمت پایینی موها را دکلره کنید و ناحیه‌ی دکلره‌شده را با رنگی که انتخاب کرده‌اید رنگ کنید. معمولاً رنگی برای قسمت انتهایی موها انتخاب می‌شود که دو درجه از رنگ طبیعی موها روشن‌تر باشد، اما شما می‌توانید با سلیقه‌ی خودتان هر رنگی که دوست دارید را انتخاب و استفاده کنید.

۱- انتخاب مرز مناسب برای تغییر رنگ

یکی از نکات مهم در رنگ‌ کردن مو با تکنیک آمبره انتخاب درست مرز بین دو رنگ است. درصورتی‌که خط بین دو رنگ خیلی بالا یا خیلی پایین باشد فرم آمبره به‌خوبی از آب درنمی‌آید. نزدیک‌بودن مرز بین دو رنگ به ریشه‌ی موها در ذهن بیننده حالتی را تداعی می‌کند که گویی شما یکی دو ماه پیش موهای‌تان را یک‌دست رنگ کرده‌اید و اکنون با رشد موها قسمت ریشه‌ی موها به رنگ طبیعی درآمده است. درصورت نزدیک‌بودن مرز دو رنگ به انتهای مو هم نمی‌توان آمبره‌ای زیبا و موزون را ایجاد کرد. بهترین جا برای ایجاد مرز بین دو رنگ قسمتی از موهاست که هم‌تراز با خط چانه قرار گرفته‌اند.

رنگ مو امبره

۲- دکلره‌کردن برای رنگ موی آمبره

شاید بتوان گفت مهم‌ترین و حساس‌ترین مرحله در رنگ‌کردن مو به‌سبک آمبره دکلره‌کردن موهاست. همان‌طور که گفتیم باید در ابتدا مشخص کنید مرز بین تغییر رنگ موهای‌تان کجاست و پس از آن باید قسمت روشن‌تر، یعنی ناحیه‌ی نزدیک به انتهای موها را دکلره کنید.

برای دکلره‌کردن موها یک پودر دکلره‌ی سفید باکیفیت را به نسبت برابر با اکسیدان شماره‌ی ۲ یا اکسیدان ۹ درصد ترکیب کنید و خمیر تشکیل‌شده را با برس یا شانه‌ی رنگساژ روی قسمتی از موها که می‌خواهید روشن‌تر شوند قرار دهید.

برای این‌که مطمئن شوید موها به‌صورت کامل و یک‌دست دکلره می‌شوند، می‌توانند آن‌ها را به دسته‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و با کش یا کلیپس از هم جدا کنید. بهتر است برای طبیعی‌تر جلوه‌دادن موها دکلره را به‌شکل یک خط افقی دقیق انجام ندهید.

اگر می‌خواهید موهای‌تان خیلی روشن نشوند، پس از ۱۰ تا ۲۰ دقیقه دکلره را از روی موهای‌تان بشویید و اگر می‌خواهید موهای‌تان روشن‌تر باشند، مدت زمان بیشتری را صبر کنید. دقت داشته باشید که برای اطمینان از مناسب‌بودن روشنایی موها آن‌ها را هر ۱۰ دقیقه یک‌بار چک کنید. بعد از این‌که موهای‌تان به درجه‌ی روشنی مورد نیازتان رسیدند، آن‌ها را با آب گرم و شامپوی بدون نرم‌کننده بشویید و خشک کنید.

بیشتر بخوانید
11 تا از فواید عسل برای پوست صورت | شگفت‌انگیز!

درصورتی‌که بخواهد موهای‌تان طیف رنگی وسیع‌تری پیدا کنند، می‌توانید به‌جای یک نوع خمیر دکلره از دو نوع خمیر دکلره استفاده کنید. برای این کار ابتدا در یک ظرف پودر دکلره را به‌نسبت مساوی با اکسیدان ۹ درصد و سپس در ظرفی دیگر پودر دکلره را با اکسیدان ۱۲ درصد ترکیب کنید. از خمیر دکلره‌ی دوم برای قسمت انتهایی موها و از خمیر دکلره‌ی اول برای قسمت‌های بالاتر از آن تا مرزی که تعیین کرده‌اید استفاده کنید. به این ترتیب بعد از شستن دکلره و قراردادن مواد رنگ روی موها، قسمت‌های پایینی روشن‌تر از قسمت‌های میانی موها خواهند شد و موهای‌تان آمبره‌ای با طیفی وسیع‌تر خواهد داشت.

رنگ مو امبره

مدت زمانی که خمیر دکلره روی موهای‌تان قرار می‌گیرد، بستگی به رنگی که برای انتهای مو انتخاب کرده‌اید دارد. اگر رنگی که انتخاب کرده‌اید در مایه‌های مسی، فندقی یا قهوه‌ای متوسط است، تنها کافی‌ست موها را به دکلره‌ی پایه‌ی چهار برسانید، یعنی پایه‌ای که در آن موها کاملاً نارنجی شده باشند و هیچ قرمزی‌ای در آن‌ها دیده نشود. درصورتی‌که رنگی که برای انتهای موها انتخاب کرده‌اید، تیره‌تر از این رنگ‌هاست رساندن دکلره به پایه‌های ۳ و حتی ۲ هم کافی خواهد بود، در این پایه‌ها موها قرمزی بیشتری دارند و کاملاً نارنجی نشده‌اند.

اگر می‌خواهید قسمت انتهایی موها را با رنگ‌هایی مثل خاکستری، قهوه‌ای روشن، بلوند تیره و مانند آن‌ها رنگ کنید باید دکلره را به پایه‌های ۵ تا ۷ برسانید و درصورتی‌که رنگ‌های روشنی مثل بلوند روشن را انتخاب کرده‌اید باید دکلره را به پایه‌ی ۸ تا ۱۰ برسانید.

پیشنهاد می‌کنیم اگر در دکلره‌کردن موها تجربه‌ی کافی ندارید، رنگ‌هایی را انتخاب کنید که برای‌شان دکلره‌کردن تا پایه‌ی ۷ کافی باشد، چرا که دکلره‌کردن پایه‌های ۸ تا ۱۰ به تجربه‌ی زیاد احتیاج دارد و از آن‌جا که برای رسیدن دکلره به این پایه‌ها باید خمیر دکلره مدت زیادی روی موها بماند، این امکان وجود دارد که موهای‌تان آسیب ببیند و بسوزد.

برای جلوگیری از آسیب‌دیدن موها حین انجام دکلره حتما هر ۱۰ دقیقه یک بار آن‌ها را چک کنید. اگر متوجه شدید که موها با کشیده‌شدن کش می‌آیند، به‌سرعت آن‌ها را آب‌کشی کنید و درمجموع هرگز بیشتر از ۱ ساعت مواد دکلره را روی موهای خود قرار ندهید.

بیشتر بخوانید
آیا ورود مواد اولیه لوازم آرایشی ممنوع شد؟
چطور موها را آمبره کنیم
رنگ مو آمبره فانتزی

۳- رنگ‌کردن موها بعد از دکلره

بعد از شستن مواد دکلره موهای‌تان را به‌خوبی خشک کنید و سپس رنگ را با برس روی قسمت‌های دکلره‌شده قرار دهید و دقت کنید که رنگ به‌خوبی تمامی موها را پوشش دهد. مدت زمان مورد نیاز برای این کار بستگی به رنگی که انتخاب کرده‌اید دارد، اما معمولاً حدود ۱۰ دقیقه زمان کافی‌ست و پس از آن باید موهای‌تان را با شامپوی مناسب بشویید.

رنگ‌کردن موها به‌حالت آمبره بدون دکلره

برای رنگ‌کردن موها به‌سبک آمبره بدون دکلره می‌توانید رنگی که در تناسب با رنگ موهای طبیعی‌تان است، مثلاً رنگی ۲ تا ۳ درجه روشن‌تر از رنگ طبیعی موهای‌تان را انتخاب کنید و به‌جای دکلره کردن با استفاده از این رنگ از مرزی بین دو رنگ تا انتهای موهای‌تان را رنگ کنید. مسلماً اگر موهایی با رنگ تیره دارید، نمی‌توانید بدون دکلره آن‌ها را به رنگ‌هایی خیلی روشن درآورید، پس از این روش تنها در حالتی می‌توانید استفاده کنید که تضاد رنگی زیادی بین رنگ طبیعی و رنگ پایین موها در نظر نگرفته باشید.

مو آمبره

رنگ‌کردن موها به‌حالت آمبره معکوس

منظور از آمبره‌ی معکوس این است که جای قسمت تیره و روشن آمبره عوض شود، یعنی قسمت‌های انتهای مو تیره باشند و قسمت‌های نزدیک به ریشه روشن‌تر. رنگ‌کردن به‌حالت آمبره‌ی معکوس هم درست مثل آمبره‌ی معمولی یا آمبره‌ی کلاسیک است و در آن تنها باید به‌جای دکلره‌کردن قسمت انتهایی مو، قسمت نزدیک به ریشه‌ی مو را دکلره کنید که البته این کار تخصص بیشتری نسبت به دکلره‌کردن انتهای مو لازم دارد، چرا که این امکان وجود دارد که مواد دکلره درصورت برخورد به ریشه‌ی مو به آن آسیب برسانند.

بعد از دکلره‌کردن قسمت بالایی موها باید رنگ را روی تمامی موها بزنید و سعی کنید غلظت آن را در قسمت نزدیک به انتهای موها بیشتر کنید و درصورتی‌که می‌خواهید انتهای موهای‌تان به رنگ طبیعی خود باشد، رنگ را فقط روی موهای دکلره‌شده قرار دهید.

رنگ مو آمبره معکوس

 

جمع‌بندی

در این نوشتار به معرفی رنگ موی آمبره و چگونگی استفاده از این فرم پرداختیم. با استفاده از فرم آمبره می‌توانید موهای‌تان را چند رنگ کنید، اما این تغییر رنگ نه به‌صورت پراکنده، مثل فرم های‌لایت، که به‌صورت پله‌پله و البته افقی انجام می‌شود. همان‌طور که گفتیم مهم‌ترین مرحله در استفاده از فرم آمبره دکلره‌کردن موهاست و اگر این مرحله را به‌خوبی انجام دهید می‌توانید آمبره‌ای بسیار زیبا را روی موهای خود شکل دهید.

همچنین بخوانید: چطور کرم پودر بزنیم؟

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

2 − 1 =

دکمه بازگشت به بالا