تکنولوژیکامپیوتر و اینترنت

آمادگی قطع اینترنت را داشته باشیم!

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی با اشاره به تهدید قطع اینترنت از طرف کشوری مانند آمریکا، گفت:

ما باید آمادگی داشته باشیم در صورت قطع اینترنت اگر خدمات‌دهنده و خدمت‌گیرنده در داخل کشور هستند، مشکلی برای شبکه و ارائه خدمت وجود نداشته باشد.

به گزارش خبر ببر، ماه‌هاست که بحث در باب شبکه ملی اطلاعات بحثی داغ است و عده‌ای ترس دارند از این‌که این شبکه فعال شود و دیگر هیچ‌کس نتواند در ایران به اینترنت دسترسی داشته باشد. در این بین، روز گذشته نشستی با عنوان «شبکه ملی اطلاعات، انتظارات و چشم‌اندازها» با حضور چند تن از مسئولان از جمله حمید فتاحی، رییس هیئت‌مدیره‌ و مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت، و همچنین رسول جلیلی، استاد دانشگاه و عضو شورای عالی فضای مجازی، برگزار شد و در طی آن بحث‌های متعددی مطرح گردید که خلاصه‌ی آن را در ادامه خواهید خواند.

شبکه ملی اطلاعات فارغ از اینترنت نیست!

رسول جلیلی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت حال حاضر شبکه ملی اطلاعات، با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات نگاشتی از شبکه جهانی اینترنت بر جغرافیای ایران است، گفت:

شبکه ملی اطلاعات در طول شبکه جهانی اینترنت در ایران است و این طور نیست که شبکه ملی اطلاعات چیزی مستقل از شبکه اینترنت باشد.

وی با اشاره به بحث استقلال در شبکه ملی اطلاعات، افزود:

بحث استقلال در اسناد بالادستی به معنی حکمرانی و مدیریت و اینکه کدام قوانین کشور در این بستر اعمال می‌شود.

عضو شورای عالی مجای مجازی به سند ابلاغی مهرماه امسال اشاره کرد و گفت:

بر اساس این سند شبکه ملی اطلاعات در مدل مفهومی چند لایه از لایه‌های ارتباطات، فناوری اطلاعات، خدمات پایه و دو لایه بالایی آن خدمات عمومی و محتوا تشکیل شده که سه لایه ابتدایی از ارکان اصلی شبکه ملی اطلاعات است. وضعیت ما در لایه ارتباطات از لایه فناوری اطلاعات بهتر است و این لایه نیز وضعیت بهتری از لایه خدمات پایه دارد اما در این لایه وضعیت مناسبی نداریم.

نباید با قطع اینترنت، مشکلی در ارائه خدمت ایجاد شود

این عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی با اشاره به تهدید قطع اینترنت از طرف کشوری مانند آمریکا، تصریح کرد:

ما باید آمادگی داشته باشیم در صورت قطع اینترنت اگر خدمات‌دهنده و خدمت‌گیرنده در داخل کشور هستند، مشکلی برای شبکه و ارائه خدمت وجود نداشته باشد.

جلیلی به وظیفه دیگر بخش‌ها در حوزه شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد و افزود:

به طور مثال در حوزه محتوا صدا و سیما که مسئولیت صوت و تصویر فراگیر را بر عهده گرفته، اگر امروز در دوران کرونا مردم به اندازه کافی سرگرمی در اختیار ندارند و محتوای ناهنجار خارجی را استفاده کنند اشکال از صدا و سیما است.

وی به وضعیت مبهم تنظیم‌گری خدمات نوین اشاره کرد و گفت:

در حال حاضر مشخص نیست تنظیم‌گری خدمات نوین بر عهده چه بخشی است و نیاز به تعاملی بین وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی و شورای عالی فضای مجازی برای تعیین تکلیف این حوزه وجود دارد.

۱۰۰ درصد با قطع اینترنت مخالفیم!

 جلیلی به عنوان عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی با اعلام اینکه ما ۱۰۰ درصد با قطع اینترنت مخالفیم، تصریح کرد:

هیچ‌کس در جمهوری اسلامی فقط قائل به شبکه ملی اطلاعات نیست و ما همه نیاز به اینترنتی بسیار خوب داریم و همین‌طور که لحظه‌ای قطعی برق زندگی ما را دچار اختلال و تاریکی می‌کند، ما اینترنت بدون قطعی را به عنوان یکی از خدمات شبکه ملی اطلاعات در تمام نقاط جغرافیایی کشور نیاز داریم و واجب است.

همه در جعلی بودن عنوان اینترنت ملی، اتفاق نظر دارند

همچنین حمید فتاحی -معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- با بیان اینکه بیش از ۱۴ سال از طرح موضوع شبکه ملی اطلاعات می‌گذرد، گفت:

در طول این سال‌ها این شبکه با عناوین و اسامی مختلف مانند اینترنت ملی که امروز همه در جعلی بودن این عنوان اتفاق نظر دارند تا شبکه ملی اینترنت برای این مفهوم استفاده شده است.

شبکه ملی اطلاعات از سوی مرکز ملی فضای مجازی رصد می‌شود

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد:

اینکه صدا و سیما گزارش آنچنانی تهیه کند که مثلا شبکه ملی اطلاعات در حد ۲۰ یا  ۲۵ درصد انجام شده است نشان از بی‌انصافی و غرض‌ورزی سیاسی است چرا که تمام اقدامات ما در حوزه شبکه ملی اطلاعات از طرف مرکز ملی فضای مجازی رصد می‌شود و گزارش‌ها به این مرکز ارائه شده است.

فتاحی اختلاف مبانی را باعث برداشت‌های متفاوت از میزان پیشرفت کار در شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و افزود:

تمام متولیان و بخش‌های مختلف بدون جانب‌گیری‌های سیاسی در این حوزه با هم تلاش کنند تا زیست‌بوم این حوزه شکل بگیرد، زیرا همه و به‌خصوص بخش خصوصی و فعالان این حوزه در ابتدا منتفع می‌شوند.

وی تصریح کرد:

ما در حوزه زیرساخت‌ها که وظیفه وزارت ارتباطات بوده، در حدود ۸۰ درصد کار را انجام داده‌ایم اما اگر از منظر حکمرانی و زیست‌بوم فضای مجازی نگاه کنیم در حدود ۳۰ درصد در کشور کار شده است که بخش‌های دیگری از دولت و حاکمیت نیز در این بخش مسوولیت دارند.

رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به رشد ۱۰۰۰ درصدی ترافیک شبکه ملی اطلاعات نسبت به سال ۹۶، افزود:

تنها مشکلی که دوستان منتقد اشاره می‌کنند پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی است که باید در جای دیگری پیگیری شود.

بیشتر بخوانید
آغاز ششمین فروش فوق‌العاده‌ی ایران خودرو با 3 محصول

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

13 − 10 =

دکمه بازگشت به بالا