اقتصادی

کلمات بازیابی تراست والت را به کسی ندهید؛ آشنایی با کلاهبرداری‌های تلگرامی

تلگرام نه تنها برای علاقه‌مندان به ارز دیجیتال آشنا است، بلکه تقریباً تمام پروژه‌های بلاکچینی در این شبکه اجتماعی حضور دارند. اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام به یک پلتفرم ویژه برای افرادی که می‌خواهند در مورد رمزارزها بیاموزند یا آخرین اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال را مشاهده کنند، تبدیل شده است. اما متأسفانه کلاهبرداران نیز در این برنامه حضور فعالی دارند و برای به سرقت بردن سرمایه کاربران کمین کرده‌اند.

روش کلاهبرداران تلگرامی به این‌صورت است که از طریق حساب‌های کاربری مختلف به شما پیام می‌دهند و از شما می‌خواهند تا برای دریافت ایردراپ یا توکن رایگان، کلمات بازیابی یا کلید خصوصی خود را در اختیارشان قرار دهید. اما این وعده توخالی بیش نیست و آن‌ها درصدد خالی کردن کیف پول شما هستند. آن‌ها فقط به دنبال کلمات بازیابی تراست والت و کلید خصوصی شما هستند.

کلاهبرداری ارز دیجیتال در تلگرام

نمونه‌هایی از کلاهبرداری‌هایی که می‌توانیم در تلگرام نام ببریم، عبارتند از کانال‌های پامپ و دامپ و هم‌چنین برخی از ربات‌های ترید که وعده سود هنگفت به سرمایه‌گذاران تازه وارد می‌دهند. این ربات‌ها توسط کلاهبردارانی اجرا می‌شوند که در نهایت پول مردم را دزدیده و فرار می‌کنند.

انواع کلاهبرداری‌های تلگرامی

علیرغم امنیت و حریم خصوصی بالایی که اپلیکیشن تلگرام از آن برخوردار است، این پیام‌رسان به محل تجمع کلاهبرداران ارز دیجیتال تبدیل شده است. کلاهبرداری‌های بی‌شماری در تلگرام هر روزه رخ می‌دهد. باور کنید یا نه، تقریباً همه کاربران رمزارز در تلگرام چنین پیشنهادهایی دریافت کرده‌اند.

به‌طور کلی، چنین کلاهبرداری‌هایی معمولاً افراد آماتور را هدف قرار می‌دهند که بی‌تجربه هستند یا به تازگی وارد حوزه ارز دیجیتال شده‌اند. آیا شما هم از تازه واردهای ارز دیجیتال هستید؟ نگران نباشید، با کمی دانش اولیه و چند تغییر در تنظیمات تلگرام، به راحتی می‌توانید از این کلاهبرداری‌ها جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید
واکنش‌ها به تحریم بانکی جدید آمریکا علیه ایران

۱. گروه‌های جعلی تلگرام

یکی از موفق‌ترین و خطرناک‌ترین کلاهبرداری‌های تلگرام، گروه‌های جعلی هستند. روش آن‌ها کپی کردن گروه‌های تلگرامی پروژه‌های ارز دیجیتال است و جا زدن خودشان به عنوان گروه اصلی است. این گروه‌ها با ارسال پیام‌های حرفه‌ای مانند گروه اصلی، در آخر از شما می‌خواهند در برنامه‌های سرمایه‌گذاری آن‌ها شرکت کنید.

عاملان کلاهبرداری اغلب به‌صورت دستی اعضای گروه اصلی را دعوت می‌کنند که این تشخیص آن‌ها را دشوار می‌سازد. نمونه‌ای از چنین کلاهبرداری که اخیراً رخ داده است، افرادی بودند که گروه محبوب شبکه ردیت موسوم به WallstreetBets را جعل کرده بودند.

همان‌طور که می‌دانید، جلوگیری از کلاهبرداری گروه‌های جعلی در تلگرام آسان است. کافی است وارد برنامه تلگرام خود شوید و تنظیمات افرادی که می‌توانند شما را دعوت کنند را به «My Contacts» تغییر دهید.

هم‌چنین هرگز روی لینک‌های غیر از منابع رسمی کلیک نکنید و مطمئن شوید که لینک‌ها یا گروه‌هایی که دنبال می‌کنید قانونی هستند.

۲. ادمین جعلی

کلاهبرداری ارز دیجیتال در تلگرام

اگر به یک انجمن تلگرام پیوسته باشید، باید با کلاهبرداری‌های ادمین جعلی آشنا باشید.

این افراد کلاه بردار معمولاً اعضایی که در گروه سؤال می‌پرسند یا درخواست کمک می‌کنند، را هدف قرار می‌دهند. کلاهبردار بلافاصله پیامی مستقیم با تظاهر به کمک به شما ارسال می‌کند و خود را به عنوان ادمین نشان می‌دهد. در پایان، ادمین جعلی به شما می‌گوید که یک کلید خصوصی یا عبارت سید (Seed Phrase) خود ارسال کنید یا از شما می‌خواهد که روی یک لینک خاص کلیک کنید.

طبیعی است که افراد زیادی فریب آن‌ها را بخورند زیرا بیوگرافی آن‌ها تقریباً مشابه ادمین واقعی نوشته شده است. آن‌ها معمولاً نام کاربری را انتخاب می‌کنند که در نگاه اول شبیه به یوزر اصلی ادمین نظر می‌رسد، مانند C0inMarketCap به جای CoinMarketCap یا اضافه کردن یک علامت @ یا تگ رسمی برای متقاعد کردن مردم.

بیشتر بخوانید
جدیدترین ثمره لیست سیاه FATF عدم همکاری بانکی روسیه و چین است

اگر ادمینی با شما تماس گرفت، نام او را کپی کنید و در گروه جستجو کنید تا چت‌هایی را که پست کرده‌اند ببینید. اگر هیچ پستی از آن حساب پیدا نکردید، به این معنی است که یک ادمین ساختگی است.

در هر صورت، هرگز کلید خصوصی، عبارت سید یا سایر اطلاعات شخصی خود را در اختیار کسی قرار ندهید.

گروه‌های پامپ و دامپ

تلگرام پلتفرم مورد علاقه برای سودجویان ارز دیجیتال است که از آن برای شکار سرمایه‌گذاران آماتور، اغلب از طریق طرح‌های پامپ و دامپ استفاده می‌کنند. به عنوان یکی از قدیمی‌ترین روش‌های کلاهبرداری رمزارز، گروه‌های پامپ و دامپ معمولاً برای هماهنگی دستکاری قیمت ارز دیجیتال از تلگرام استفاده می‌کنند.

هدف اکثر گروه‌های پامپ و دامپ، ارائه اطلاعات رانتی است. سرمایه‌گذاران از اطلاعات استفاده کرده و یک ارز دیجیتال را خریداری می‌کنند به این امید که قیمت آن افزایش یابد تا سود فراوانی کسب کنند.

با این حال، کلاهبردار قبل از اعلام آن به اعضای گروه، تعداد زیادی از توکن را از قبل خریداری می‌کند. مردم به‌طور ناگهانی تا زمانی که قیمت توکن افزایش پیدا نکند، به مقدار زیادی خرید می‌کنند. پس از رسیدن قیمت به یک سطح مشخص، گروه‌های پامپ و دامپ با خروج از بازار، موقعیت فروش باز می‌کنند (فروش) و باعث ریزش قیمت می‌شوند.

کلاهبردارانی این چنینی تحت عنوان «گروه‌های سیگنال» نیز فعالیت می‌کنند و ادعا می‌کنند اطلاعات رانتی در مورد بازار ارز دیجیتال ارائه می‌کنند.

استخراج ارز دیجیتال با تلگرام

شاید شما هم در تلگرام با این پیام روبه‌رو شده باشید: «با ربات تلگرام بیت‌کوین استخراج کنید و ثروتمند شوید». اما این هم یک طرح کلاهبرداری است. در واقع کار این ربات‌ها این است که با عضویت شما در کانال‌های مختلف تنها به سازندگان ربات‌ سود برسانند. خود تلگرام هم این ربات‌ها را شناسایی کرده و به عنوان کلاهبردار آن‌ها را مسدود کرده است ولی کلاهبرداران از ناآگاهی مردم استفاده می‌کنند و با نام‌های جدید و وعده‌های جذاب کارشان را ادامه می‌دهند.

بیشتر بخوانید
بهبود مقررات رمز ارزها توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده

کلاهبرداری ارز دیجیتال در تلگرام

شناسایی کلاهبرداری

بهترین راه برای وسوسه نشدن به این گروه‌ها، نگاه به پیشینه آن‌هاست. توکنومیک و تیم پشت پروژه را بررسی کنید. وقتی اطلاعاتتان شفاف‌تر شد، متوجه خواهید شد که آیا هدف گروه کلاهبرداری است یا خیر.

این نوع از کلاهبرداران سعی می‌کنند احساس از دست دادن فرصت را در شما برای عجله در خرید توکن ایجاد کنند. اگر احساس فومو دارید (FOMO) دارید، قطعاً طعمه آسانی برای آن‌ها هستید. به خصوص تازه کارها رمزارزهای خود را به کیف پول‌های مشکوک می‌فرستند و هرگز آن‌ها را پس نمی‌گیرند.

اگر روزی دیدید که گروهی از مردم به‌طور ناگهانی یک آلت‌کوین را تبلیغ می‌کنند، مراقب باشید زیرا ممکن است با یک مورد طرح پامپ و دامپ سروکار داشته باشید.

کلام آخر این‌که، به راحتی به گروه‌های سیگنال ارز دیجیتال اعتماد نکنید.

جمع‌بندی

مجرمان در طراحی تکنیک‌های کلاهبرداری ارز دیجیتال بسیار باتجربه هستند. به همین دلیل، همیشه هوشیار باشید چراکه که ممکن است به طعمه این کلاهبرداران که در برنامه پیام‌رسان کمین کرده‌اند، تبدیل شوید. رعایت نکات ذکر شده در بالا می‌تواند شما را از خطر کلاهبرداری‌های این چنینی در تلگرام در امان نگه دارد. در آخر، به جای خرید و فروش در شبکه‌های اجتماعی پیشنهاد ما به شما خرید ارز دیجیتال از صرافی تبدیل است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

16 + شش =

دکمه بازگشت به بالا