شبکه‌های اجتماعیکامپیوتر و اینترنت

آشنایی با طراحان حصر اینترنت یا همان صیانت

کسانی که پشت پرده طرح مجلس برای محدود سازی اینترنت هستند را بهتر بشناسید

در روزهایی که بحث با نمایندگان برای محدود سازی فضای مجازی و اینترنت اوج گرفته، بسیاری این سوال را مطرح کرده‌اند که طراح یا طراحان اصلی حصر اینترنت چه کسانی بوده‌اند و فکر فیلتر کردن پلتفرم‌های خارجی از اینستاگرام گرفته تا موتور جست‌وجوی قدرتمندی چون گوگل و نیز خارج کردن اختیار اینترنت از دست دولت از کجا نشئت گرفته است.

روح الله مومن‌نسب

اخیراً رسانه‌ها از روح‌ الله مومن‌نسب به عنوان یکی از کارشناسان این طرح یاد کرد‌ه‌اند. مومن‌نسب همان کسی است که ماجرای باردار شدن دختر ۱۲ ساله‌ای با استفاده از بسته‌ی دو گیگابایتی اینترنت بر روی آنتن شبکه سه سیما تعریف کرده و از محدود سازی فضای مجازی دفاع کرده بود. مومن‌نسب اخیراً با دفاع از طرح مجلس گفته بود که همین حالا حداقل پنج اپلیکیشن بومی و داخلی شبیه به اپلیکیشن اینستاگرام در کشور داریم. یکی از آنها روبینو است که هم پخش زنده یا اصطلاحاً لایو دارد و هم قابلیت بارگذاری استوری. او طرح نهایی مجلس را نتیجه یک تلاش همگانی با صرف حدود ۱۲۰۰ ساعت جلسه کارشناسی می‌داند.

 

سید عباس مرادی

فرد دیگری که از او به عنوان یکی از طراحان اصلی طرح یاد می‌شود، سید عباس مرادی است. جالب اینجاست که او اخیراً در تلویزیون از کنار گذاشته شدن مومن‌نسب از این طرح خبر داد و گفت مدعیان بارداری با ۲ گیگ اینترنت و مدافعان وایت لیست (لیست سفید) از طرح صیانت کنار گذاشته شدند و جزو مخالفان این طرح هستند. با این مخالفان طرح معتقدند رگه‌هایی از نظرات افرادی چون مومن‌نسب در طرح نهایی نیز دیده می‌شود. خوب است بدانید عباس مرادی که اخیراً آب پاکی را روی دست همه ریخته و به صراحت از محدود شدن پهنای باند برای اینستاگرام و در نظر داشتن جانشین ایرانی برای این اپلیکیشن خبر داده، مدیر کل نظارت و ارزیابی فناوری مرکز ملی  فضای مجازی است، مرکزی که زیر نظر ابولحسن فیروزآبادی فعالیت می‌کند.

بیشتر بخوانید
روس‌ها متهم ردیف اول حملات گسترده سایبری در دنیا

علیرضا زاکانی

گفته می‌شود مرادی از آن دسته افرادی است که به واسطه حلقه‌های پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و موسسات زیر مجموعه وارد مرکز ملی فضای مجازی شده است. در جست‌وجوی نام طراحان اصلی به نام دیگری نیز برخورد می‌کنیم که بیش از هر مقامی با علیرضا زاکانی پیوند دارد. زاکانی که نامزد پوششی اصولگرایان در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ بود و هم اکنون رئیس مرکز پژوهش‌‌های مجلس شورای اسلامی است، کمی قبل از امسال مسعود فیاضی برادر داماد خود را به عنوان معاون خودش در این مرکز منصوب کرد.

مسعود فیاضی

بسیاری از کاربران فضای مجازی، فیاضی را طراح اصلی طرح محدود سازی و حصر اینترنت در مجلس می‌دانند. آنها حتی در جست‌وجوی فایل اصلی این طرح که در مرکز پژوهش‌ها بارگذاری شده، به نام فیاضی رسیده‌اند. حال با این سوال رو به رو می‌شویم که اصلاً فیاضی کیست؟

خوب است بدانید فیاضی پیشتر مدیر مسئول مجله رشد بوده است. نکته جالب توجه اینجاست که برخی همکاران سابق او در این مجله توضیح دادند که در دوران مدیر مسئولی فیاضی سانسورهای بی‌سابقه‌ای بر مطالب این مجله اعمال شده بود. به عنوان نمونه در یکی از ممیزی‌ها علاقه‌ی یک مصاحبه شونده به خوانندگی و آهنگسازی به سرود و تواشیح تغییر کرده بود.

نکته قابل تامل اینکه اخیراً فیاضی برای صحبت از طرح مجلس در رسانه ملی از طریق پلتفرم اسکایپ با صدا و سیما ارتباط برقرار کرده بود که بستری که آن هم در زمره قربانیان طرح مجلس برشمرده می‌شود. نکته دیگری که مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفته بود، این است که فیاضی نحوه کار کردن با این ابزار ارتباطی را به درستی نمی‌دانست. جالب اینجاست که فیاضی اخیراً از واگذار کردن اختیار Gateway یا همان دروازه اصلی اتصال ایران به اینترنت جهانی به کارگروه خارج از دست دولت در طرح فعلی مجلس دفاع کرده و گفته بود که اجرای تصمیمات گرفته شده در این عرصه نیز با محوریت و مسئولیت ستاد کل نیروهای مسلح خواهد بود.

بیشتر بخوانید
کارآفرینی اینترنتی چیست؟ + 11 دلیل و 13 اصل برای تبدیل‌شدن به کارآفرین اینترنتی

 فیاضی بر اساس آنچه در سایت پژوهش‌های مجلس آمده، ۴۶ ساله است. او هم تحصیلات حوزوی در رشته فقه و اصول تحلیلی و اجتهادی دارد و هم لیسانس عمران. نکته دیگر اینکه عباس مرادی از طراحان اصلی طرح صیانت، خطاب به منتقدان گفته «به جای راضی کردن نمایندگان مجلس، باید طراحان این طرح را قانع کنند.» این موضوع نشان می‌دهد طراحان طرح تا چه اندازه بر نظر نمایندگان اثر گذار هستند. با این تفاسیر هنوز مشخص نیست سرنوشت طرح مجلس چه خواهد شد اما انتقادها از اینکه چرا چنین طرح‌هایی به افرادی با تخصص نامرتبط سپرده شده کماکان وجود دارد.

همچنین بخوانید: سرنوشت اینترنت در ایران به کجا خواهد رسید؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

2 + 20 =

دکمه بازگشت به بالا