اطلاعات‌محور

شیوه جدید فیشینگ به چه صورت است؟

از هشتم دی ماه سال جاری، فرمت پیامک رمز دوم تمامی بانک‌های کشور یکسان شده و در پیام ارسالی، نوع تراکنش، دریافت کننده وجه و مقدار مبلغ پرداختی قیده شده؛ به نحوی که نمی‌توانید رمز دوم را برای تراکنش دیگری استفاده نمایید. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا از خالی شدن حساب بانکی خود به دست کلاهبرداران و آشنایی با شیوه جدید فیشینگ کردن حساب‌‌های بانکی تا جایی که ممکن است جلوگیری کنید.

شیوه جدید فیشینگ

  • این در حالی است که با این وجود بحث فیشینگ هنوز تمام نشده چون امکان دارد کلاهبردار بیاید و با یک درگاه جعلی اطلاعات کارت شما را دریافت کند و برای بانک ارسال کند. سپس رمز دوم که به شماره همراه شما ارسال شد و آن را برایش فرستادید، معادل مبلغی که قرار بود خرید کنید را از حساب شما برداشت خواهد کرد. تازه اگر از نرم افزارهای تولید کننده رمز استفاده کنید، کلاهبردار می‌تواند مبلغ بیشتری را به سرقت ببرد.
  • احتمال فیشینگ در صفحاتی که خود به خود باز می‌شوند یا لینک‌های پرداختی که مستقیماً با کلیک کردن بر روی تبلیغات باز می‌شود، بیشتر است.
  • در ضمن لینک‌های پرداختی از آدرس‌های ناشناس، مثلاً تمدید اشتراک تغییر پسورد که برای شما ممکن ایمیل بشود یا به حساب کاربری شما در شبکه‌های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام ارسال شود را باز نکنید. خیلی از این پیام‌ها ممکن است در ظاهر آدرس بانک باشد ام به جای دامنه نقطه ir از دامنه نقطه lr استفاده شده باشد و چون بر اساس پیش‌فرض ذهنی شخصی فکر می‌کنیم حرف i را با حروف بزرگ تایپ کرده‌اند، متوجه این موضوع نمی‌شویم و در دام کلاهبرداران می‌افتیم. حتی امکان دارد کلاهبرداران از حروف غیر انگلیسی که شبیه به حروف انگلیسی هستند، استفاده کرده باشند و یا حتی در آدرس اصلی اگر حرف m وجود داشته به جای آن از حرف کوچک r و n به این شکل rn استفاده کرده تا با دقت کم کاربر و به تصور اینکه کاربر فکر می‌کند این عبارت همان واژه m است، به دام کلاهبرداران بیفتد.
بیشتر بخوانید
حقایقی جالب از زندگی کیانو ریوز دوست داشتنی

بیشتر بخوانید: فیشینگ چیست و از چه طریق می‌توان با آن مقابله کرد؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هشت + ده =

دکمه بازگشت به بالا