خبر ببر

آشنایی با تجهیزات آشپزخانه صنعتی

تجهیزات آشپزخانه صنعتی به مجموعه ابزار وسایلی اتلاق می‌شود که در رستوران‌‎ها و یا سایر مراکز بزرگ که برای تعداد زیادی از افراد غذا طبخ می‌شود، وجود دارند. تجهیزات آشپزخانه صنعتی سبب می‌شوند تا در زمان کوتاه‌‎تری و بدون مشقت‎‌های بسیار حجم زیادی از غذا توسط آشپزان تهیه شود و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد.

به طوری کلی به آشپزخانه‌‎هایی که در فضاهایی چون هتل و رستوران و… وجود دارند، آشپزخانه صنعتی گفته می‌شود که اصول و وسایل این آشپزخانه با آشپزخانه‎‌های منازل و یا سایر مراکز کوچک متفاوت می‌‎باشد؛ چرا که در منازل به طور معمول روزانه حداکثر برای ۵ یا ۶ نفر غذا طبخ می‌شود در حالی‌که در آشپزخانه‎‌های صنعتی برای ۱۰۰ نفر و یا حتی بیشتر غذا تهیه می‌شود. طبیعتاً پخت و سرو این حجم از غذا با ابزارهای معمولی قابل انجام نبوده و نیازمند تجهیزات آشپزخانه صنعتی می‌‎باشد.

یکی از مسائلی که برای صاحبان رستوران هتل و یا مراکزی که نیاز به راه انداز یک آشپزخانه صنعتی دارند اهمیت دارد انتخاب وسایل و برند آن‌‎ها، ابعادشان و… می‌باشد. در حقیقت با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی و گران‌قیمت بودن این وسایل اشتباه در خرید و عدم آشنایی و توجه به این مسائل ممکن است این افراد را مجبور به دوباره کاری و دچار هزینه‌‎های اضافی کند. این در حالی است که با تحقیق و کمک از افراد با تجربه و خرید از سایت یا مراکز معتبر می‌توانید از این هزینه‌‎ها جلوگیری به عمل آورید. نکته بسیار مهمی که در این خرید می‌‎بایست به آن توجه نمود این است که اگر در شروع کاری هستید و توانایی پرداخت هزینه تمامی ابزار مورد نیاز خود را ندارید، آن‎‌ها را اولویت‌بندی کنید و در ابتدا ابزار ضروری را خرید کنید تا بعد از مدتی به ترتیب تجهیزات آشپزخانه صنعتی خود را تکمیل کنید.

بیشتر بخوانید
تکمیل کلیه سیستم‌های ثانویه رآکتور آب سنگین اراک تا سال ۹۹

دسته‌بندی تجهیزات آشپزخانه صنعتی

وسایل مورد نیاز در یک آشپزخانه را می‌توان به سه دسته تقسیم نمود. این وسایل شامل ابزاری برای نگهداری مواد اولیه و آماده‌سازی آن، طبخ غذا، سرو غذا می‎‌باشد.

  • تجهیزات گروه اول: شامل یخچال برای جلوگیری فاسد شدن مواد، دستگاه برش زن گوشت و خلال‌کن و نیز سبزی خوردکن برای تسریع در کار بریدن و قطعه‌قطعه کردن مواد و آماده‌سازی برای طبخ می‌باشد.
  • اما تجهیزات گروه دوم: شامل دستگاه گریل، دیگ برنج پز در ابعاد مختلف، سرخ کن و… بوده که تأثیر زیادی در راحتی کار کارگران و آشپزان و نیز سرعت عملکرد آنان خواهند داشت.
  • تجهیزات گروه سوم: تجهیزات این گروه مربوط به پذیرایی و سرو غذا می‌‎باشد. این تجهیزات می‌‎بایست از زیباترین و شیک‌ترین شکل‎‌ها برخوردار بوده و توجه مشتریان را جلب کند. از آن‌جایی که این بخش توسط مشتری دیده و مقایسه می‌شود بهتر است در خرید آن دقت و سلیقه بیشتری به خرج دهید. در واقع اولین چیزی که یک مشتری می‌بیند و قضاوت می‌کند ظروفی است که غذای او در آن صرف شده؛ این ظروف می‌تواند نشان‌دهنده اهمیت شما به مشتریانتان باشد.

آیا تجهیزات آشپزخانه‎‌های صنعتی مراکز مختلف با یکدیگر متفاوت است؟

هم‌زمان با پیشرفت تکنولوژی و بروزرسانی ابزار و وسایل مختلف در زندگی مردم تولیدات تجهیزات آشپزخانه‎‌ صنعتی نیز از این موضوع عقب نمانده و سعی در ارتقای تجهیزات و تخصصی‌‎تر کردن آن داشته‌‎اند به طوری که امروزه شاهد ابزارهای متفاوتی برای کافی‌شاپ‎‌ها، رستوران‌‎های فسفودی و… هستیم.

تجهیزات کافی‌شاپ‌ها

همان‌طور که می‌دانید در کافی‌شاپ‌‎ها قرار نیست غذای اصلی سرو شود بیشتر به تهیه دسر و وافل و انواع نوشیدنی و… پرداخته می‌شود. بنابراین ابزاری مثل دستگاه‎‌های اسپرسوساز، بستنی‌ساز، یخ‌ساز، کرپ‌ساز و… که برای این مراکز مناسب هستند در مراکزی چون فستفودی‌‎ها و یا سایر رستوران‎‌ها کاربردی نخواهند داشت.

  • دستگاه بستنی‌ساز صنعتی: بستنی یکی از پرطرفدارترین محصولات کافی‌شاپ‎‌ها است که در انواع مختلف و طعم‌‎های متفاوتی تولید می‌شود. دستگاه‌‎های صنعتی بستنی‌ساز یکی از انواع تجهیزات آشپزخانه صنعتی است که توانایی تهیه و نگهداری حجم زیادی از بستنی را برای بستنی فروشی‌‎ها و یا کافی‌شاپ‎‌ها فراهم می‌‎آورد. نحوه کار این دستگاه به این صورت است که مواد مورد نیاز برای تهیه بستنی در آن ریخته شده و آن شروع به هم‌زدن و ایجادن بستنی یک دست می‌نماید. مرحله هم‌زدن بستنی باید به صورت منظم و درست انجام شود تا مشتریان شاهد تکه‌‎های یخ در بستنی خود نباشند و با لذت بستنی خود را صرف نمایند. این دستگاه‎‌ها در طرح‎‌های مختلف و مناسب برای آب و هوای شهرهای مختلف در بازار موجودند که درخواست‌کنندگان می‌توانند دستگاه مدنظر خود را از سایت‌‎های مجازی و یا به صورت حضوری تهیه و برای تولید بستنی متفاوت با سایر فروشندگان رقابت کنند.
بیشتر بخوانید
کرونا به چینی‌ها رکب زد!

تجهیزات رستوران‌‎ها

اگر چه رستوران‎‌ها به دسته‎‌های متفاوتی از جمله فستفودی و یا غذاهای سنتی و… تقسیم می‌شوند اما گاهی بعضی از تجهیزات آشپزخانه صنعتی در بین این‎‌ رستوران‌‎ها مشترک بوده و یا این که در اکثر آن‌‎ها کاربردی هستند.

  • دستگاه یخ‌ساز: یکی از مواردی که در مراکز شلوغ پخش غذا مثل انواع رستوران‌‎ها و یا هتل‌‎ها خصوصاً در فصل‌‎های گرم سال اهمیت پیدا می‌کند در اختیار داشتن یخ به میزان کافی است که این امر توسط دستگاه یخ‌ساز صنعتی می‌تواند به وقوع به پیوندد. این دستگاه‎‌ها در ابعاد و برند‌‎ها متفاوتی از کشورهای ایتالیا و آمریکا در بازار موجودند که توانایی تولید یخ در ابعاد متفاوت حبه‎‌ای، پودری، قالبی، یخ خرد و… را خواهند داشت. از آن‌جایی که این دستگاه به‌صورت تخصصی و تنها جهت تولید یخ در نظر گرفته می‎‌شود، می‌تواند به عمر بیشتر دستگاه فریزر شما به علت کاهش میزان باز و بسته‌شدن درب آن و سایر عوامل کمک کند و نیز بازدهی عملکرد رستوران شما را افزایش دهد.
  • وان استیل صنعتی: رعایت بهداشت در هنگام تولید غذا در حجم زیاد یکی از مسائلی است که آشپزان و سایر کارکنان رستوران می‌‎بایست در نظر داشته باشند. در طراحی و تولید تجهیزات آشپزخانه صنعتی سعی شده تا علاوه بر ارتقای کیفیت و عملکرد در ارائه غذا به مسائل بهداشتی نیز توجه شود. از این رو وان‌‎های استیل در ابعاد متفاوتی برای شست‌وشوی بهتر مرغ و یا سبزیجات در اختیار رستوران‎‌ها قرار گرفتند تا با دقت بیشتر به اصول بهداشتی بپردازند. این وان‌‎ها معمولاً دارای عمق زیاد و لبه‌‎های پشتی هستند تا حجم بیشتری از مواد اولیه مورد شست‌وشو قرار بگیرد بدون این‌که آب از وان به بیرون نشت کند.
بیشتر بخوانید
خرید آنلاین قطعات لکسوس و تویوتا - وب‌سایت یدکیجات

بعد از آشنایی با تجهیزات آشپزخانه صنعتی در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتری دارید می‌توانید با مراجعه سایت تهران تجهیز و مطالعه مقالات این سایت بر میزان اطلاعات خود بیافزایید. شرکت تهران تجهیز به صورت کاملاً تخصصی به ارائه انواع تجهیزات و ماشین‌‎آلات صنعتی آشپزخانه‎‌ها می‌‎پردازد. این شرکت دارای نمایندگی فروش برندهای معتبر اروپایی و آمریکایی در ایران بوده و به‌صورت آنلاین برای رفاه حال مشتریان فعالیت می‌‎نماید. برای ارتباط با سایت تهران تجهیز می‌توانید به آدرس tehrantajhiz.com مراجعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

3 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا