پزشکی

اهمیت آزمایش قند خون دو مرحله‌ای بارداری

دیابت بارداری نوعی از بیماری دیابت است که در زنان باردار در دوران حاملگی اتفاق می‌افتد. هرگاه جفت داخل شکم مادر، هورمون‌هایی را ترشح کند، موجب افزایش قند خون مادر می‌شود. در صورت بروز این اختلال، مادر می‌تواند تحت مراقبت‌های پزشکی و هم‌چنین انجام اموری که منجر به کنترل قند خون او می‌شود، کودک سالمی را به دنیا خواهد آورد. اگر قصد دارید تا اطلاعات بیشتری در مورد آزمایش قند خون دو مرحله‌ای (GCT) بدست آورید، ادامه مطالب را از دست ندهید.

 

دیابت بارداری چیست؟

دیابت نوعی بیماری قند است که برای هر فرد در هر سن و موقعیتی می‌تواند رخ دهد. دوران بارداری به دلیل این‌که سختی‌های خود را دارد و از دوران پیچیده زندگی هر زنی به شمار می‌رود، می‌تواند هورمون‌های فرد را دست‌خوش تغییراتی کند. حال فکر کنید که دیابت نیز به آن اضافه شود.

همان‌طور که گفته شد، دیابت بارداری نوعی از افزایش قند خون در دوران حاملگی است. دلیل اصلی به وجود آمدن آن، جفت است که اثر ضد انسولینی دارد. در واقع جفت با ترشح انسولین با کمک سلول‌های لوزالمعده مادر می‌تواند اثر این هورمون‌ها را خنثی کند. اما اگر نتواند عملکرد مناسبی داشته باشد منجر به افزایش قند خون شده و در نهایت دیابت بارداری را ایجاد می‌کند.

در بسیاری از افراد این عارضه بدون علامت و نشانه بروز می‌کند. در برخی موارد مادر احساس تشنگی، گرسنگی و تکرر ادرار شدید می‌کند. هر چند این علائم در زمان بارداری نیز بروز می‌کنند، می‌توان با انجام آزمایش دیابت بارداری از وجود آن اطمینان حاصل کرد.

بیشتر بخوانید
معمای مرموزی به نام ماسک!/ چرا ماسک ناگهان در نایاب شد؟

آزمایش GCT چیست؟

GCT در آزمایش خون چیست؟ آزمایش GCT همان آزمایش غربالگری دیابت بارداری است که به منظور تشخیص زنان بارداری است که مستعد ابتلا به دیابت بارداری هستند. این آزمایش انجام می‌شود تا در صورت مثبت‌بودن پاسخ نهایی بتوان آزمایش‌های دیگری را برای تشخیص بیماری انجام داد.

این آزمایش برای تست غربالگری گلوکز خون بر روی زنان باردار انجام می‌شود که مثبت بودن آن نشانه ابتلا به بیماری دیابت بارداری نیست.

آیا همه خانم‌های باردار باید آزمایش GCT بدهند؟

آزمایش GCT به منظور تعیین سطح مقدار گلوکز موجود در خون مادر صورت می‌گیرد. این کار در دو مرحله انجام می‌شود. همان‌طور که گفته شد، پس از انجام این آزمایش در صورت مثبت‌بودن نیاز است تا مادر آزمایش دیگری را برای تشخیص دقیق دیابت بارداری انجام دهد.

به همین علت، آزمایش GCT برای تمامی مادران لازم است تا در صورت مثبت‌بودن بتوان از بروز مشکلات جدی‌تر مادر و جنین را محافظت کرد.

آزمایش GCT

تفسیر آزمایش GCT

آزمایش GCT در هفته ۲۴ الی ۲۸ بارداری در دو مرحله انجام می‌شود. یک‌بار با مصرف ۵۰ گرم گلوکز به‌صورت غیر ناشتا که در این مرحله یک ساعت بعد، میزان گلوکز سنجیده می‌شود. در تفسیر آزمایش GCT اگر میزان گلوکز یک ساعته از عدد ۱۴۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر کمتر باشد، پاسخ نهایی منفی بوده و مرحله بعد‌ی انجام نمی‌شود.

اما اگر مقدار گلوکز در مرحله اول برابر یا بیشتر از ۱۴۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد، نیاز است تا در ادامه آزمایش GTT نیز انجام شود. این مقدار نشان‌دهنده وجود بیماری دیابت بارداری در مادر است.

بیشتر بخوانید
اقدامات اولیه در هنگام مواجهه با شکستگی دست و پا

نکات مهم در زمان انجام آزمایش GCT

  • آزمایش چالش گلوکز به منظور غربالگری دیابت بارداری در هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری انجام می‌شود.
  • قبل از انجام تست می‌توانید بک تغذیه عادی داشته باشید و نیازی به ناشتا بودن نیست.
  • این آزمایش در دو مرحله گرفته می‌شود.
  • در مرحله اول مقدار ۱۴۸ میلی‌لیتر محلول شربتی گلوکز را می‌نوشید و بعد از حدود یک ساعت، میزان قند خون شما تست می‌شود.
  • بعد از انجام این مرحله می‌توانید فعالیت عادی خود را انجام دهید.
  • چنان‌چه پاسخ آزمایش مثبت و بالاتر از مقدار طبیعی باشد در مرحله دوم، آزمایش دیگری گرفته می‌شود تا دیابت بارداری را تشخیص دهد.

آزمایش‌های مرتبط با تست GCT

آزمایش GCT می‌تواند به همراه دو آزمایش دیگر GTT و ۲hpp نیز انجام شود. آزمایش GTT در حالت ناشتا، نمونه‌گیری خون را انجام داده و سپس نوشیدنی حاوی گلوکز را میل می‌کنید. این آزمایش در دو یا سه مرحله با فاصله‌های زمانی بین نیم تا یک ساعت انجام می‌شود. در حالت کلی این تست به منظور دستیابی به میزان تحمل بدن در برابر گلوکز و میزان جذب آن در بدن انجام می‌شود.

آزمایش ۲hpp به‌صورت ناشتا نمونه‌گیری آن انجام می‌شود. در ادامه فرد باید حتماً صبحانه میل کرده باشد و پس از گذشت ۲ ساعت از وعده صبحانه، مجدد نمونه‌گیری شده و آزمایش گرفته می‌شود.

آزمایش GCT بارداری

تشخیص دیابت بارداری در منزل با هومکا

دیابت بارداری نوعی اختلال است که در پی افزایش قند خون در دوران حاملگی توسط جفت برای مادر ایجاد می‌شود. اگر با نشانه‌هایی از دیابت بارداری مانند احساس تشنگی زیاد، تکرر ادرار، احساس گرسنگی و هم چنین حالت خستگی و ضعف شدید مواجه شدید با حفظ خونسردی خود می‌توانید آزمایش GCT در بارداری را انجام دهید.

بیشتر بخوانید
آیا مصرف آبغوره فشار خون را پایین می‌آورد؟

در صورت عدم دسترسی به پزشک، می‌توانید با مجموعه هومکا تماس گرفته و ضمن دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان و پزشکان این مجموعه، از خدمات پزشکی در منزل آن بهره‌مند شوید. هومکا انواع خدمات آزمایش در منزل را در تهران، کرج، اصفهان، مشهد، رشت، اهواز، تبریز و شیراز ارائه می‌دهد. یکی از ویژگی‌های مهم هومکا، انجام امور برای افراد تحت بیمه درمانی و تکمیلی است تا افراد بدون نگرانی از پرداخت هزینه‌ها بتوانند از این خدمات پزشکی در منزل استفاده آسان‌تری داشته باشند. برای انجام خدمات آزمایش در منزل کافی است تا با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید یا به وب‌سایت هومکا به آدرس www.homeca.ir مراجعه فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

16 + یازده =

دکمه بازگشت به بالا