بین‌المللیتجارتتکنولوژیسیاسیشبکه‌های اجتماعیکامپیوتر و اینترنتگوشی و تبلت

آیا اپل آخرین غول فناوری ایالات متحده در چین است؟

زمانی بود که غول‌های فناوری ایالات متحده همه در چین بودند، حتی فیس بوک. امروزه حضور عظیم اپل در این کشور به طور فزاینده‌ای چشمگیر به نظر می‌رسد.

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، هفته گذشته، مایکروسافت که هنوز در چین فعالیت می‌کند، اعلام کرد که شبکه اجتماعی خود، لینکدین را در آنجا تعطیل می‌کند. این شرکت گفت که اجبار به رعایت قوانین دولت چین به طور فزاینده‌ای چالش برانگیز شده است، بنابراین آن را قطع کرد. اپل هم همچنان مشکلات سانسور خود را در این کشور دارد. بی‌بی‌سی هفته گذشته گزارش داد که دو اپلیکیشن مذهبی محبوب از اپ استور اپل حذف شده‌اند. بعداً مشخص شد که Audible متعلق به آمازون و برنامه یاهو فایننس نیز حذف شده‌اند

گروه Apple Censorship، که اپ استور را زیر نظر دارد، می‌گوید در این ماه شاهد افزایش برنامه‌هایی بوده که حذف شده‌اند. خب چه خبر است؟ 

سرکوب بزرگ فناوری

به سختی می‌توان آنچه را که پشت درهای بسته در پکن اتفاق می‌افتد، ارزیابی کرد. با این حال، آنچه روز به روز آشکارتر می‌شود این است که اپل و مایکروسافت درگیر نبرد داخلی بین مقامات و صنعت فناوری چین هستند. چین دارای فناوری‌های بزرگ خود مانند Tencent، علی بابا و هوآوی است که شرکت‌های بزرگ جهانی هستند. اما دولت چین نگران قدرت آنها‌ شده است.

در ماه آوریل، علی بابا جریمه ۲.۸ میلیارد دلاری دریافت کرد که پس از تحقیقات مشخص شد از موقعیت غالب خود در بازار سوء استفاده کرده است. در ماه اوت، دولت چین از یک برنامه پنج ساله رونمایی کرد که مقررات سختگیرانه‌تری را در زمینه اقتصاد فناوری ارائه می‌دهد. همچنین بیت کوین را سرکوب کرده است و شرکت‌های آمریکایی از سرکوب بزرگ فناوری در امان نیستند. جیمز گریفیث، نویسنده کتاب دیوار آتشین بزرگ چین (The Great Firewall of China) می‌گوید:

سرکوب نشان می‌دهد که هم اپل و هم مایکروسافت بسیار آگاه هستند که موقعیت آنها ‌نسبت به سال‌های اخیر بسیار کم رنگ شده است. آنها‌ می‌دانند که باید با احتیاط حرکت کنند.

به نظر می‌رسد که فشار بیشتری به مایکروسافت تحمیل می‌شود. قانون حفاظت از اطلاعات شخصی که این شرکت به موجب آن از ۱ نوامبر ملزم به رعایت مقررات بیشتر می‌شود. مایکروسافت در بیانیه‌ای در مورد تصمیم خود برای حذف لینکدین به آن اشاره می‌کند:

ما با یک محیط عملیاتی چالش برانگیزتر و الزامات رعایت بیشتر قوانین در چین روبرو هستیم.

گراهام وبستر، سردبیر پروژه DigiChina در دانشگاه استنفورد، گفت:

من فکر می‌کنم آنها‌ به این نتیجه رسیده‌اند که ارزشش را ندارد. 

آقای وبستر تصمیم خداحافظی از لینکدین را به اجرای آینده قانون حفاظت از اطلاعات شخصی پیوند می‌دهد.

معامله شیطان

اما اپل در چین اولویت‌های متفاوتی نسبت به مایکروسافت دارد. این شرکت در کشور چین بسیار پیچیده است، بسیار بیشتر از هر شرکت فناوری آمریکایی دیگر. در سه ماهه گذشته، اپل در چین و تایوان تقریبا ۱۵ میلیارد دلار درآمد کسب کرده است که رقم فوق العاده‌ای است. زنجیره تامین جهانی آن نیز به تولید چینی بستگی دارد و اپل می‌داند برای حضور در چین باید طبق قوانین این کشور عمل کند. حتی اگر این به معنای سانسور باشد. شاید بپرسید چرا اپل فقط سخت افزار خود را در چین نمی‌فروشد و اپ استور را فراموش نمی‌کند؟

فروشگاه‌های شاخص اپل در چین، مانند این فروشگاه در شانگهای، با سایر شهرهای بزرگ جهان مطابقت دارد.
فروشگاه‌های شاخص اپل در چین، مانند این فروشگاه در شانگهای، با سایر شهرهای بزرگ جهان مطابقت دارد.

مشکل این است که اپل معتقد است اپ استور و آیفون جدا از هم نیستند. این شرکت نمی‌خواهد سابقه بارگذاری برنامه‌های جانبی، یعنی جایی که افراد می‌توانند برنامه‌ها ‌را در آیفون، دور از اپ استور بارگیری کنند، را ایجاد کند. چرا که در این صورت درآمد قابل توجهی کمتری خواهد داشت. بنابراین اگر اپل قصد دارد محصولات خود را در چین بفروشد، فعال بودن اپ استور در آن کشور ضروری تلقی می‌شود. آقای وبستر می‌گوید:

اپل سال‌هاست که برنامه‌ها‌ را حذف کرده و اساساً اپ استور را به این طریق سانسور می‌کند.

اما آقای گریفیتس معتقد است که سانسور در دوران اپل در این کشور به تدریج شدیدتر شده است. او می‌گوید:

اپل برای خود یک معامله شیطانی تعیین کرده است. هنگامی‌ که با حذف برنامه‌ها ‌موافقت می‌کنید، دیگر کاری نیست که از انجام آن متوقف شوید.

استراتژی‌های مخفی

شرکت‌های دیگر نوشته روی دیوار را زودتر از مایکروسافت دیدند. گوگل در سال ۲۰۱۰ و پس از حمله هکری چین، موتور جستجوی خود را از چین خارج کرد. این شرکت اعلام کرد که دیگر از سانسور جستجوها‌ خوشحال نیست. ربکا فنین، نویسنده کتاب Silicon Dragons، معتقد است که حذف لینکدین توسط مایکروسافت اکنون اپل را به یک هدف بزرگ تبدیل کرده است. اما او فکر می‌کند که اپل برای ماندن در چین می‌جنگد. او می‌گوید:

می‌دانید که اپل واقعاً یکی از رهبران بازار چین است. من بعید می‌دانم که اپل به زودی به دلیل هیچ یک از این مسائل از چین خارج شود. 

آنچه ما نمی‌دانیم گفتگوهایی است که پشت درهای بسته بین اپل و مقامات چینی در جریان است.

علامت آیفون 13 با حروف چینی در یک فروشگاه در پکن به نمایش گذاشته شده است.
علامت آیفون ۱۳ با حروف چینی در یک فروشگاه در پکن به نمایش گذاشته شده است.

شاید اپل به عقب بر می‌گردد و شاید بسیاری از برنامه‌ها ‌هنوز فعال هستند و در اپ استور در چین زندگی می‌کنند زیرا اپل از آنها‌ حمایت می‌کند. ما نمی‌دانیم. اپل به ندرت در مورد این داستان‌ها ‌اظهار نظر می‌کند و به روزنامه نگاران خط مشی حقوق بشری خود بیان می‌کند از قوانین کشورهایی که در آن فعالیت می‌کند پیروی می‌کند، حتی اگر با آنها ‌مخالف باشد. و در چین، آنها‌ دقیقاً همین کار را کرده‌اند. وقتی مقامات واقعاً می‌خواهند یک برنامه حذف شود، حذف می‌شود.

اکنون سؤال این است که چه مقدار مقررات، چه میزان انطباق و چه میزان سانسور، بیش از حد است؟

افت سهام اپل در پی نگرانی برای تولید آیفون ۱۳

بیشتر بخوانید
پسر همتی بازیگر است + عکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

2 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا